90’lı Yılları Bize Hatırlatan 10 Şey

Hey gidi 90’lar! 90’larda çocuk olmak öyle özlenilesidir ki insanın o yıllara geri dönesi gelir. O dönem popüler olan her şeyden bugün bile bahseder, onları zaman zaman yad ederiz. O yılları hatırlayan herkesin yüzünde mutlaka bir tebessüm olur. Çünkü teknolojinin henüz çok gelişmediği, bu yüzden de her şeyin değerini daha iyi bildiğimiz yıllardı 90’lar. Mutluyduk o zamanlar. Hatırladıkça hüzünlendiren, hüzünlendirdikçe gözlerimize yaşlar dolduran yıllar.

90’lı Yıllardan Kalan Güzel Şeyler

1. Walkman

walkman

Şu anda elinizde son model bir cep telefonuyla dışarı çıktığınızda ne hissediyorsanız 90’ların başında Walkman’le dışarı çıkmak da tam olarak böyle bir histi işte. İlk olarak Sony’nin çıkardığı bu teknoloji harikası yalnızca dönemi için değil ardılları için de “taşınabilir aygıt” kavramını yarattı ve ufukları genişletti.

2. Taso

taso

90’lı yılların oyuncakları arasında yerini almayı başarmış olan cipslerden çıkan tasolar, o dönemin çocukları arasında oldukça popülerdi. Farklı farklı oyun seçenekleriyle çocukların en büyük eğlencesiydi. Bir de bu tasolar takas edilirdi. Sizde olmayan tasoyu arkadaşınızınkiyle takaslayıp eksiklerinizi tamamlardınız. Eminiz ki cipslerden yine taso çıksa, bir nesil yeniden bakkallara koşar.

3. Bel Çantası

bel çantası

90’lar modasına damga vuran bu çanta, şık bir görünüme sahip olmasa da kullanışlı oluşuyla tercih edilirdi. Şimdilerde bazı amcalarda ve dedelerde gördüğümüz bel çantasını, 90’larda hemen her gencin belinde görmek mümkündü. Diğerlerine nazaran çok uzun ömürlü olmayan bu trend, özellikle Walkman kullanıcıları tarafından hayli benimsenmişti.

4. Sulugöz

sulugöz

90’lar bakkal ürünleri denince akla tabii ki Sulugöz gelir. Ah o meşhur Sulugöz sakızı zamanında bizi az mı ağlattı. Yeniden bakkallarda karşılaşsak muhtemelen hüzünlenip daha çiğneyemeden gözlerimize yaşlar dolar bile. Öyle çok özledik kendisini.

5. Sanal bebek

sanal bebekler

90’lara damgasını vuran bu çılgın oyuncak, kimilerinin çocukluğunu esir almış ve uzun süre de geri vermemiştir. Sanal bebeğiniz ya da hayvanınıza gözünüz gibi bakardınız. Onu besler, tuvalete götürür ve durumunu kontrol ederdiniz. Çocukluğunuzu hüzne boğan şeyse, sanal bebeğinizin öldüğü andı.

6. Sokak oyunları

sek sek oynayan çocuklar

Sokakta oynamanın verdiği mutluluk paha biçilmez bir zevkti 90’larda. O dönemin çocuklarına çocukluğunu yaşama şansı veren 90’lı yılların sokak oyunları şimdi hüzünle anılır. Şimdiki çocuklar; sabahtan akşama kadar kan ter içinde bisiklete binmenin, sek sek oynamaktan yara olan dizlerin, saklambaç oynarken yakalamanın ya da yakalanmanın verdiği heyecanın ya da ip atlamanın tadını bilemezler. Teknoloji geçmiş zamanları unuttursa da 90’ların çocukları hep çocuk kalmayı başarırlar.

7. Video oyunları

süper mario oynayan çocuklar

Süper Mario, Contra, Pac-man, Street fighter… 90’ların video oyunları, bugün bilgisayarla ilgili bir iş sahibi olan pek çok kişinin bu sektöre adım atmasının sebebi olmuştur. Şu anki oyun konsolları ne ise o dönemin konsolları da o yıllar için aynı etkiye sahipti. Bugün hepsi birer kült olan bu oyun klasikleri, 90’lı yıllar aklımıza geldiğinde yüzümüzde buruk bir tebessüm oluşmasına sebep olur.

8. Oversize kıyafetler

oversize kıyafetler

80’lerin permalı saçları 90’larda yerini aşırı kabarık saçlara bırakmıştı. 90’lı yıllar giyim tarzı ise feminenlikten uzak oversize kıyafetlerden oluşuyordu. Şimdilerde de moda olan yüksek bel pantolonlar 90’lı yıllarda da modaydı ancak o yıllarda aşırı yüksek bel ve şimdinin boyfriend jeanlerinden de bol jeanler moda olmuştu. Kalın kemerler ise en vazgeçilmez aksesuarlardan biriydi kuşkusuz.

10. Televizyon dizileri

süper baba

90’ların her şeyinde olduğu gibi televizyon dizilerinde de ayrı bir doku ve samimiyet vardı. Akıllı telefonların, tabletlerin ve güçlü bilgisayarların hayatımıza kattığı değerleri hor görmüyoruz ancak 90’lı yılların imkansızlıklarındaki belki de en güzel lezzet televizyon dizileriydi. 80’lerde başlayıp 90’lara kadar uzanan Bizimkiler, aile bağları ve mahalle sıcaklığını iliklerimize kadar hissettiren Süper Baba, diyaloglarındaki gerçekçilik ve muhteşem oyuncu kadrosuyla İkinci Bahar, kendine has espri tarzı ve jargonuyla Ruhsar ve şu an yer veremediğimiz pek çokları. Maaile televizyonun karşısına geçip, büyük bir keyifle dizileri izlerken ve annelerimizin soyduğu meyveleri yerken hissettiğimiz duyguları bugün hala arıyoruz. Aslında biz 90’ları değil çocukluğumuzu özlüyoruz. Ahh şu 90’lar, ahh şu çocukluğumuz… Hüzünlendirdiniz bizi…

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!