Bolu’da Pişer Bize de Düşer: Abant Kebabı Tarifi

Print Recipe
Bolu'da Pişer Bize de Düşer: Abant Kebabı Tarifi
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 45 dakika
Passive Time 200 kalori / 1 porsiyon
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 45 dakika
Passive Time 200 kalori / 1 porsiyon
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yapılışı
 1. Patlıcanları yıkayın ve iyice kurulayın. Kabuklarını soymayın, saplarını kesmeyin. Çatalla her birini 4-5 yerinden delin.
 2. Fırın ızgarasının üzerine dizdiğiniz patlıcanları, 200 derece ısıda ve varsa turbo ayarında, kabukları iyice kavlayana kadar pişirin
 3. Yemeklik doğradığınız soğanları ve çekirdeklerini çıkararak ince ince doğradığınız biberleri sıvı yağda, 4-5 dakika soteleyin.
 4. Küçük küçük doğradığınız mantarları ekleyin. Yüksek ateşte mantarlar saldıkları suyu çekene kadar, çevire çevire pişirin.
 5. Bıçakla incecik doğradığınız sarımsakları ekleyin.
 6. Kuzu etini ekleyin. Karıştırarak, etler suyunu çekip rengi değişinceye kadar pişirin.
 7. Kabuklarını soyduğunuz ve küp küp doğradığınız domatesleri, tuz ve karabiberi de tavaya ekleyerek hepsini karıştırın. Tencerenin kapağını kapatıp ocağı kısın, 30 dakika kadar pişmeye bırakın.
 8. Fırından çıkardığınız patlıcanların kabuklarını temizleyin, boylamasına ikiye kesin, pişireceğiniz fırın kabına yerleştirin. İçlerini kaşıkla hafifçe bastırarak etlere yer açın.
 9. Etli karışımı, 8 yarım patlıcan çanağına eşit olarak paylaştırın. Kaşar peyniri rendesini etlerin üzerine serpiştirin.
 10. Salçalı suyu fırın kabına dökün.
 11. Domates dilimleri ve biberlerle süsleyin.
 12. 170 derecede, altlı üstlü ayarlanmış fırında, kaşarlar eriyene kadar pişirin.
Recipe Notes
 • Patlıcanları fırında közlemek temiz ve pratik bir yöntem. İsterseniz ocağın üzerinde de közleyebilirsiniz. Biraz iş çıkarır belki ama kabukların köz tadını daha net veren bir yöntemdir.
 • Mantarın %80'i su. Kısık ateşte pişirmeye kalkarsanız mantar sote değil, adeta haşlanmış mantar elde edersiniz. Suyunu hızlıca salıp, çabucak buharlaşması için mantar yüksek ısıda pişirilmeli.
 • Yemeğin fırına girmesinin sebebi, tüm lezzetlerin bir araya gelerek hemhal olması ve üzerine serptiğimiz kaşarın erimesi. Yoksa zaten tamamen pişmiş durumda. Fırın sıcaklığını biraz daha düşürerek ya da sadece alt ızgarasını çalıştırarak süreyi uzatabilirsiniz. Hedefiniz patlıcanları dağıtmamak ve kaşarın yanmadan erimesini sağlamak olmalı.

Pişirme Önerisi

 • Kuzu eti yerine dana, hatta tavuk eti bile kullanabilirsiniz.
 • Bu yemek bostan patlıcanı yerine kemer patlıcanıyla da yapılabilir. O zaman planlamanızı kişi başı 1 patlıcan düşecek şekilde yapabilirsiniz.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!