Memleket Hasretine Derman: Adana Kebap Tarifi

Hani koşa koşa gittiğimiz Avrupa gezilerimizde burnumuzda tüten kebap kokuları var ya, işte o kokular bugün sizin mutfağınızdan yükseliyor olacak. El memleketinde gördüğümüz o kebapçıya büyük bir umutla girmemizin ardından yediğimiz yemeğin sadece özlemimizi daha da artırmasına ne demeli? Korkmayın, o özlem bugün sona erecek. Adanalı ustalarımıza saygımız sonsuz fakat bugün mutfakta tek bir usta var, o da sizsiniz.

Print Recipe
Memleket Hasretine Derman: Adana Kebap Tarifi
Hazırlık süresi 100 dakika
Pişirme süresi 20 dakika
Passive Time 400 kalori / 1 porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Közlemek için
Hazırlık süresi 100 dakika
Pişirme süresi 20 dakika
Passive Time 400 kalori / 1 porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Közlemek için
Yapılışı
 1. Kuzu kıymayı, beraberinde çektirmiş olduğunuz kuyruk yağı ile beraber bir kaba koyun.
 2. Üzerine kuru soğanı rendeleyin.
 3. Tuz, karabiber, kırmızı biber ve pul biberi, isteğinize göre birkaç diş sarımsağı karışıma ekleyin.
 4. Bütün malzemeleri güzelce yoğurun.
 5. Yoğurmuş olduğunuz kıymalı harcı buzdolabına koyun ve 1-2 saat buzdolabında bekletin. (Aceleniz varsa en az bir saat bekletmeniz tavsiye edilir.)
 6. Buzdolabında beklettiğiniz etiniz için artık parçalanma ya da dağılma sorunu yaşamayacaksınız. Şişlere kolayca geçirebilirsiniz.
 7. Elinizi ıslatın ve yumruğunuz ya da ortalama bir mandalina büyüklüğünde eti avucunuza alın ve şişe geçirin.
 8. Eti elinizle yavaş yavaş sıkarak ve sıvazlayarak bütün şişe yayın. Etin çok ince ya da çok kalın olmamasına dikkat edin. Servis saatine kadar etleri tekrar dinlendirebilirsiniz.
 9. Fırın ızgarasını, fırının orta kısmına alın ve fırını akan yağlardan korumak amacıyla fırının en altına bir adet fırın kağıdı yerleştirin.
 10. Önceden ısıtmış olduğunuz 200 derecelik fırına hazırlamış olduğunuz şişleri yerleştirin ve kontrollü bir şekilde 20 dakika kadar pişirin.
 11. Kebaplar fırında pişerken domates ve biberleri közleyin.
Recipe Notes
 • Şişe dizerken elinizi çok fazla ıslatmamaya çalışın. Et elinizdeki suyu emecektir ve bu da etin ısıyla karşılaştığında haşlanmasına sebep olup kebabınızın tadını kaçırabilir. Et elinize çok fazla yapışıyorsa eldiven kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Kebaplar pişerken arada bir fırından çıkarıp yağlarını pideye, lavaşa ya da ekmeğe emdirirseniz, oldukça güçlü bir lezzet bileşimi elde edersiniz.
 • Etlerinizin dışı koyu renge büründüğünde kebabınız pişmiş demektir, fazla bekletip kurutmamaya özen gösterin.

Sunum Önerisi

 • Yanında sumaklı soğan salatası, haydari, acılı ezme, bol yeşillik ve şalgam suyuyla oldukça güzel yorumlar alacağınız bir sofra hazırlayabilirsiniz.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!