Her Kekin Rüyası: Ağlayan Kek Tarifi

Bütün bir günün yorgunluğundan sonra eve girdiğinizde sizi en çok mutlu edecek şeylerden biri fırında pişireceğiniz leziz bir kek olabilir. Kokusuyla sizi baştan çıkaran ve yediğiniz zaman damağınızda bıraktığı o haz kelimelerle anlatılmaz. Bir de düşünün ki hazırladığınız o kek, standart keklerden çok farklı, üzerinde büyük bir katman krem şanti ve onun üzerinde de akışkanlığıyla göz doyuran bir sos var. İşte, keki bir pastaya dönüştüren mükemmel farklar. Onun için ağlayan kek, aslında bir kek değil. Fakat ne olduğuna karar verebilmek için denemeniz gerekiyor.

Print Recipe
Her Kekin Rüyası: Ağlayan Kek Tarifi
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 40 dakika
Passive Time 277 kalori / 1 dilim
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Keki ıslatmak için
Üzeri için
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 40 dakika
Passive Time 277 kalori / 1 dilim
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Keki ıslatmak için
Üzeri için
Yapılışı
 1. Yumurtaları ve şekeri cam bir kasenin içerisine alıp önce düşük devirde sonra yüksek devirde şeker eriyene kadar çırpın.
 2. Hamur için kullanılacak diğer malzemeleri de bu karışıma ekleyip düşük ayarda çırpın. Elde edilen bu karışımı yağlanmış bir borcama dökün.
 3. Önceden 170 dereceye ayarlanmış ve ısıtılmış fırına kek hamurunu koyun.
 4. Keki pişirdikten sonra fırından alın ve üzerini çatal veya kürdan yardımıyla delin ve üzerine soğuk sütü eşit bir şekilde dağıtın. Hamur sütün tamamını çekinceye kadar keki bekletin.
 5. Toz krem şantiyi paketin arkasında yazan tarife göre hazırlayın ve soğumuş kekin üzerine eşit kalınlıkta yayın.
 6. Çikolata sosunu hazırlayıp soğuması için bekletin. Bekleyen sosu kekin üzerine yayın ve soğuması için buzdolabında bekletin.
 7. Bekleme süresinin ardından hazırlanan keki servis edin.
Recipe Notes
 • Kullanacağınız yumurtaların oda sıcaklığında olması kekinizin daha kabarık olmasını sağlar.
 • Bu kek hamurunu diğer kek hamurlarından ayıran özellik çok sıvı olmamasıdır. Ancak elde ettiğiniz hamur çok kıvamlıysa bir miktar sütle birlikte kek hamurunu daha akışkan hale getirebilirsiniz. Önemli olan kıvamı doğru tutturmaktır.
 • Krem şantiyi ve çikolata sosunu önceden hazırlayıp buzdolabında soğutursanız daha lezzetli bir kek elde edebilirsiniz. Çikolata sosunu bekletirken de ara ara karıştırırsanız üzerinde tabaka oluşmasını engelleyebilirsiniz.
 • Kekin pişip pişmediğini anlamak için kürdanla kontrol edebilirsiniz. Bunun için kekinizin piştiğini düşündüğünüz zaman ortasına kürdan batırın. Eğer hamur kürdana bulaşmıyorsa bu, kekinizin piştiği anlamına gelir.

Sunum/Pişirme Önerisi

 • Keki turbo özellikte pişirmenize gerek yok. Fırını sadece alt üst ısıtma moduna ayarlayarak ve keki orta bölüme koyarak pişmesini sağlayabilirsiniz.
 • Eğer çikolata sosu hazırlamakla uğraşmak istemiyorsanız hazır olarak satılan çikolata soslarından da kullanabilirsiniz.
 • Keki hazırladıktan sonra 1 gün dolapta dinlendirip ertesi gün de servis edebilirsiniz.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!