Kıyma ve Baharatın Mükemmel Uyumu: Ağzı Açık Tarifi

Kıyma ve baharat deyince herkesin aklına tabii ki de Güneydoğu yemekleri gelir. Bu lezzetli tarifleri bulanlar, kendilerine özgü çeşitli lezzetler yapan eller her yerde olabilirdi. Fakat oranın insanı daha bir farklı. Öyle maharetli parmakları var ki, kendinizi yemekten alıkoyamıyorsunuz. Fakat her şeyi gidip yerinde yemek oldukça güç. Gidicen de en lezzetlisini bulucan da.. Ohoo çok iş vallahi. En iyisi alın kendi kıymanızı, yoğurun hamurunuzu. Nefis tariflere doğru yol alın.

Print Recipe
Kıyma ve Baharatın Mükemmel Uyumu: Ağzı Açık Tarifi
Hazırlık süresi 35 dakika
Pişirme süresi 30 dakika
Passive Time 460 kalori / 1 adet
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
İç harcı için
Kızartmak için
Hazırlık süresi 35 dakika
Pişirme süresi 30 dakika
Passive Time 460 kalori / 1 adet
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
İç harcı için
Kızartmak için
Yapılışı
 1. Unun bir kısmını geniş bir kase içine eleyerek aktarın. Kalanı ise kenarda bekletin.
 2. Unun ortasını havuz şeklinde açın ve içine tuz, yoğurt ve zeytinyağını ekleyin Oda sıcaklığındaki suyu da azar azar ekleyerek hamuru yavaş yavaş yoğurun. Çok cıvık bir hamur olursa kalan unu yavaş yavaş karışıma ekleyin.
 3. Hamurun kulak memesi kıvamından biraz daha yumuşak olmasına dikkat edin. Yoğurma işleminden sonra temiz bir bezle üzerini kapatın ve 25 dakika dinlenmesi için bekletin.
 4. İç harcını hazırlamak için, kuru soğanı ve sarımsağı küçük ve küp küp olacak şekilde doğrayın. Üzerine kıyma, yumurta, un, pul biber, salça, tuz ve karabiberi de ekleyip yoğurmaya başlayın.
 5. Mutfak tezgahını veya sofrayı güzelce temizleyin. Kuruladıktan sonra bir miktar unlayın ve elde edilen hamurdan bezeler koparın. Bezeleri merdane yardımıyla açın. Hamurdan tabak şeklinde parçalar çıkarın.
 6. Kenar kısımlarını kıvırıp iç harcı üzerine yayın. Açılmaması için parmak uçlarınızla iç harcı bastırın. Hamura şekil verirken kenarların kalınlığının çok fazla olmamasına dikkat edin.
 7. Sıvı yağı kızartma tavasının içerisine alarak altını açın. Isınan yağın içine hamurun kıymalı tarafını atın. Kızardıktan sonra arka kısmını da çevirin ve ters yüz yaparak hamurlarınızı pişirin.
 8. Hamurları yağını çekmesi için kağıt havlu serili bir yerde bekletin. Dinlendirdikten sonra servise hazır hale getirin.
Recipe Notes
 • Unun hepsi aynı anda hamurun içine eklenirse, kıvamı istenilen ayarda olmayabilir. Bunun için unu kenara ayırıp gerektiği kadarını eleyerek kullanmanız gerekiyor.
 • Kıyma harcının hamurun üzerine daha kolay yedirilebilmesi için, kıymayı koyarken parmak uçlarınızı ıslatıp öyle bastırın. Bu sayede kıyma hem elinizden kolay çıkacak hem de hamura daha iyi tutunacaktır.
 • Hamur kolay açılmalı ve ele yapışmamalıdır.
 • Hamuru kızartmaya kıymalı taraftan başlarsanız hamuru çevirdiğinizde kıymalar dökülmez. Fakat ters taraftan başlanırsa kıymalar dökülebilir.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!