Denizin Derinliklerinden Gelen Bir Lezzet: Ahtapot Izgara Tarifi

Ahtapotların dünya üzerindeki hiçbir canlıyla ortak özellik taşımadığını biliyor muydunuz? Bu ilginç canlı, balıkçıların da gözdesi. Lezzetli, hafif ve hemen hemen her şeyin yanına yakışan bir deniz ürünü. Bu yüzden sahil kasabalarının ve deniz kenarındaki restoranların vazgeçilmez yemeklerinden birisi de ahtapot ızgara. Özellikle Yunanistan’a yolunuz düşerse, kesinlikle bir Yunan lokantasına gidip denemeniz gereken lezzetlerden.

Print Recipe
Denizin derinliklerinden gelen bir lezzet: Ahtapot Izgara Tarifi
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 45-90 dakika arası
Passive Time 370 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
kişilik
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 45-90 dakika arası
Passive Time 370 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
kişilik
Yapılışı
 1. Büyük bir tencereye ahtapotu şarap, karabiber, yarım limon, mantar ve sarımsak ile birlikte yerleştirin. 3 cm su ile örtün ve orta ısıda biraz kaynatın.
 2. Ateşi düşürün ve keskin bir bıçakla delinerek açılana kadar ahtapotu pişirin. (yaklaşık 45 ile 90 dakika arası)
 3. Suyu süzün ve ahtapotun oda sıcaklığına gelmesine izin verin.
 4. Izgara yapacağınız mangalı, barbeküyü veya ocağı hazırlayın. Önceden ısıtarak ahtapot için hazır duruma getirin. Izgarayı temizleyin ve ahtapotun yapışmaması için iyice yağlayın.
 5. Ahtapotu biraz zeytinyağı, tuz ve karabiberle çeşnileyin. Ahtapotu ızgaraya yerleştirin ve her iki tarafı sulu kalacak ama iyice kızaracak kadar pişirin. (her yanı için yaklaşık 3-4 dakika kadar)
 6. Ahtapot dokunaçlarını kesin, bir tabağa koyun ve kalan zeytinyağıyla, diğer limonun suyuyla, tuz ve karabiber ile çeşnileyin. İster hemen, ister oda sıcaklığında limon dilimleri ile birlikte servis yapabilirsiniz.
Recipe Notes
 • Pişmiş ve gevrek ahtapotunuzu ızgaradan aldıktan sonra, oda sıcaklığında dinlenmesine izin vermeniz lezzet bakımından daha iyi olacaktır.
 • Ahtapot pişirmenin kilit noktası fazla suyunu almak. Bu yüzden dondurulmuş ahtapot veya güneşte bekletilmiş ve fazla suyu buharlaşmış taze ahtapot kullanmanız size çok büyük avantaj sağlayacaktır.
 • Ahtapotu kömür ateşinde pişirirseniz, çok hoş bir aroma kazandırırsınız. Dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık olacaktır.
 • Eğer taze ahtapot tercih ediyorsanız; mutlaka işini iyi bilen bir balıkçıya temizlettirdiğinizden emin olun. Mürekkep torbası patlarsa etin tadını bozacaktır.
 • İtalyan mutfağında ahtapot haşlanırken tencereye daima şarap mantarı atılırmış. Bunun sebebi ise mantarın, ahtapotun daha yumuşak olmasını sağladığını düşünmeleri.

Sunum Önerisi

 • Bol limon ve taze nane, defne, fesleğen veya kekik yapraklarıyla servis edebilirsiniz. Böylece sofranızda o mükemmel Akdeniz havasını oluşturabilir ve evinizi güzel kokularla doldurabilirsiniz. Ayrıca yanında biraz kırmızı veya beyaz şarapla harika gidecektir.
 • Dilerseniz biraz biber ve paprika kullanarak egzotik bir tat oluşturabilirsiniz.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!