Pazar Kahvaltısının Kraliçesi: Akıtma Tarifi

Kimi krep der, kimi akıtma, kimi ise geleneksel krep. Farklı seslenseler de ona, herkes için tek bir ortak özelliği vardır. O da bulunduğu her sofranın lezzetine lezzet katması! Pazartesi sofrada akıtma varsa sendromdan bahsetmek ne mümkün! Evet, pazartesi bile dahil olmak üzere her gününüze lezzet ve neşe katabilir. Ama pazarınıza bir başka! Bütün hafta yayılarak kahvaltı etmeyi beklediğiniz o gün geldi. Özenerek hazırlayacağınız sofra, kalabalık aile kahvaltıları, dumanı hala tüten çayınız ve akıtma! Pazarın kraliçesi! Akıtma olan pazar kahvaltısı size bir haftanın yorgunluğunu unuttururken, annenizden gelen reçellere de en çok yakışan şey oluverir birden. Hem tatlıyla hem de tuzluyla bu kadar yakışan başka bir lezzet daha bilmiyoruz biz! Kalorisi mi? Onu hiç dert etmeyin. Çalıştığınız o bir haftada çok daha fazlasını harcadınız, akıtmayı sonuna kadar hak ettiniz.

Print Recipe
Pazar Kahvaltısının Kraliçesi: Akıtma Tarifi
Hazırlık süresi 15 dakika
Pişirme süresi 10 dakika
Passive Time 227 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 15 dakika
Pişirme süresi 10 dakika
Passive Time 227 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yapılışı
 1. Yumurtaları derin bir kap içine kırın ve çırpma teli yardımıyla hafifçe çırpın.
 2. Süt, su ve sıvı yağı ekleyin. Yumurta ile birlikte karışması için hafifçe çırpın.
 3. Un, tuz ve şekeri ekleyin. Akıtma harcı pürüzsüz bir kıvam alıncaya dek çırpın.
 4. Derin olmayan bir tavayı ısıtın ve tavayı bir peçete yardımıyla sıvı yağ ile yağlayın.
 5. Bir kepçe yardımıyla akıtma harcını tavaya yayın.
 6. Akıtma harcının bir tarafı göz göz oluncaya dek kızartın. Bir tabak yardımıyla ters çevirerek diğer tarafını da göz göz olana dek kızartın.
 7. Akıtma harcı bitene dek işleme devam edin. Kahvaltının baş tacı akıtmanız sunuma hazır, afiyet olsun!
Recipe Notes
 • Akıtmanın daha lezzetli olması için tüm malzemeleri oda sıcaklığında kullanın. Özellikle yumurtanın oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.
 • Akıtmanın daha güzel görünmesi ve daha iyi pişmesi için harcının pürüzsüz olması önemli bir detaydır. Akıtma harcında kullanacağınız unu elemeyi unutmayın. Elenmiş bir un pürüzsüz akıtma harcının ilk koşuludur.
 • Harcı iyi karıştırmak da pürüzsüz olması için önemli. Bu yüzden harcınızı karıştırırken el blenderi her zaman birinci tercihiniz olsun!
 • Akıtmanın harcının dinlenmesi, lezzetine lezzet katacaktır. Akıtma harcınızı hazırladıktan sonra 15-20 dakika arası buzdolabında dinlendirebilirsiniz.
 • Akıtmanın pürüzsüz görüntüsü ve iyi bir sunum oluşturabilmesi için bir diğer olmazsa olmazı tava seçimidir. Tavanızı seçerken ince, yanmaz yapışmaz düz yüzeyli veya demir döküm tava olmasına özen gösterirseniz, kusursuz görüntü elde etmeniz hiç de zor olmayacaktır.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!