Patlıcanın En Güzel Hali: Alınazik Kebabı Tarifi

Kebapların şahı Alinazik Kebabı Gaziantep’in en lezzetli yemeklerinden biridir. Dillere destan ve tadı damaktan uzun süre silinmeyen bu yemeği yemek için Gaziantep’e gitmeye gerek yok. Eğer usulüne uygun yapılırsa, yapan her elde eşsiz bir lezzete dönüşebilir. Alinazik kebabı sırf yoğurtla hazırlanmış ve közlenmiş o nefis patlıcana ekmek bandırmanın keyfi için bile yapılabilir. Ancak bir de üzerine yapılan kuşbaşı etin baş döndüren nefaseti de eklenince sonuç tabii ki lezzet sarhoşluğudur. Alinazik kebabının ismi Sultan Selim zamanından gelir. Bir sefer esnasında Gaziantep’e yolu düşen Sultan Selim’e Alinazik kebabı ikram edilmiş. Sultan Selim bu yemeği yer yemez, beğenisini dile getirmek için “Bu yemek ne kadar güzel olmuş, hangi eli nazik usta yaptı bunu?” diye sormuş ve böylelikle Alinazik kebabına ismini vermiştir. O günlerde adı Eli Nazik ve Ala Nazik gibi isimlerle anılsa da günümüzde Alinazik olarak bilinir.

Print Recipe
Patlıcanın En Güzel Hali: Alınazik Kebabı Tarifi
Hazırlık süresi 40 dakika
Pişirme süresi 1 saat
Passive Time 57 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yoğurtlu patlıcan için
Servisi için
Hazırlık süresi 40 dakika
Pişirme süresi 1 saat
Passive Time 57 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yoğurtlu patlıcan için
Servisi için
Yapılışı
 1. Sarımsaklı yoğurtlu patlıcanı yapmak için patlıcanları yıkayın ve kurulayın. Bir çatal yardımıyla bazı yerlerinden delikler açın.
 2. Patlıcanları ocağa yerleştirdiğiniz közmatikte ya da önceden ısıtılmış fırında renkleri değişip yumuşayana kadar ters çevirerek közleyin.
 3. Eti hazırlamak için kuru soğanı yemeklik doğrayın. Sıvı yağı tencerede kızdırın ve kuru soğanları renk değiştirene kadar kavurun.
 4. Soğanlara eti de ekleyerek renk değiştirene kadar yüksek ateşte kavurun. Kapağını kapatın ve orta ateşte yumuşayıp, suyunu çekene dek 30 dakika kadar pişirin.
 5. Suyunu çeken etlere domates salçası, tereyağı ve baharatları ekleyin. Sıcak suyunu ve tuzunu ekledikten sonra kısık ateşte 10 dakika kadar pişirin.
 6. Közlediğiniz patlıcanların kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın.
 7. Sarımsakları rendeleyin ve doğradığınız patlıcanları süzme yoğurt ile karıştırın. Zeytinyağı, tuz ve sarımsakları ekleyin.
 8. Tırnak pideleri uzun şeritler halinde kesin. 4 Parçaya böldüğünüz domates ve yeşil biberi yağda kızartın.
 9. Servis tabağını alın ve alt kısmına sarımsaklı yoğurtlu patlıcanı yayın. Üzerine de hazırlanan etleri yerleştirin. Yeşil biber, domates ve tırnak pideleri tabağa yerleştirin.
 10. Tereyağını eritin ve üzerine kırmızı biberi de dökerek yağı kızdırın. Kebabın üzerine yağı gezdirerek servis yapın.
Recipe Notes
 • Patlıcanı yağlı kağıt serili fırın tepsisinde közleyecekseniz, içinin pişmesi için patlıcanın üzerine mutlaka küçük delikler açın.
 • Patlıcanın kabuklarını kolay soyabilmek için kese kağıdı içerisinde bir süre bekletin. Terleyen patlıcanın kabukları daha çabuk soyulacaktır.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!