Adı Mühim Değil: Amerikan Salatası Tarifi

Baştan söyleyelim; Amerikan salatası ve Rus salatası aynı şey ve tamamen bize özgü. Amerikalıların böyle bir salatası yok. Rusların yaptığının ise bu salatayla alakası yok. Benzer bir salatayı ilk kez 1800’lerde, Rusya’da dükkan açan bir Fransız aşçı yapmış ama o salatanın içinde yok yok; kırmızı et, beyaz et, av eti, deniz mahsulleri, sebzeler, meyveler, yeşillik, mayonez ve patates. Ruslar çok sevmiş ve çok benimsemişler bu yemeği. 1917-1921 arasındaki Bolşevik ihtilali sırasında ülkesini terk ederek Türkiye’ye kaçmak zorunda kalan Ruslar, sevdikleri bu yemeği burada da yapmaya devam etmişler. Fakat muhtemelen ekonomik sebeplerle, yemeğin içindeki malzemeler giderek azalmış, yerlerine başka malzemeler konmuş. Gel zaman git zaman, patatesle mayonez kalmış yadigar, gerisi herkesin zevkine göre. Başlangıçta Rus salatası olarak yurda giriş yapan bu lezzetli aperitif, kısa bir süre sonra bu kez, baş rollerinde yine Rusya ve Amerika’nın olduğu soğuk savaş yıllarında, artık dünyanın yeni süper gücü olan Amerikalı dostlarını gücendirmek istemeyen uyanıklar tarafından Amerikan salatası olarak anılmaya başlanmış.

Asırlar boyu, yüzlerce farklı medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu topraklarında, aynı yemeğe başka başka isimler verilmesini biz hiç yadırgamıyoruz. Hatta bu farklılıkları zenginliğimiz, kültür mozaiğimizin harcı kabul ediyoruz. Fakat tam da bu yüzden, zaten mutfaklarımıza sonradan girmiş yabancı menşeli bir salatanın, dünyanın birer ucundaki iki ülke ismiyle anılmasını anlamamız son derece güç.

Print Recipe
Adı Mühim Değil: Amerikan Salatası Tarifi
Hazırlık süresi 30 dakika
Pişirme süresi 20 dakika
Passive Time 250 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Süslemek için
Hazırlık süresi 30 dakika
Pişirme süresi 20 dakika
Passive Time 250 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Süslemek için
Yapılışı
 1. Patateslerin kabuklarını soyun, yıkayın. Her birini, büyüklüklerine göre 4-5 parçaya bölün. Tuzlu suda, yumuşayana kadar haşlayın. Süzgeçe boşaltıp, suyunun iyice süzülmesini sağlayın.
 2. Havuçların kabuklarını soyun, yıkayın, tavla zarı büyüklüğünde, küp küp doğrayın. Yumuşayana kadar haşlayın.
 3. Yumurtaları haşlayın. 1 tanesini ayırın, diğerlerini küp küp doğrayın.
 4. Salatalık turşularını küp küp doğrayın.
 5. Haşlanan patatesleri çatalla iyice ezin, derin ve geniş bir karıştırma kabında mayonezle karıştırın.
 6. Havuçları, bezelyeyi, turşuyu ve bir tutam tuzu da patateslere ekleyin, karıştırın.
 7. En son doğranmış yumurtaları salataya karıştırın.
 8. Yumurtaları fazla hırpalamadan son bir kez tüm malzemeyi karıştırdıktan sonra servis tabağına alın. Üzerini, maydanoz yaprakları, zeytin ve yumurta dilimleriyle süsleyin.
Recipe Notes
 • Patatesleri daha rahat ezmek ve pürüzsüz bir kıvam almasını sağlamak için, çok soğutmadan, hafif ılıkken ezin.
 • Amerikan salatası yaygın olarak, tüm malzemelerle birlikte patatesin de küçük küpler halinde doğranmasıyla yapılır. Biz patatesi püre kıvamına getirmeyi tercih ediyoruz. Bu şekilde mayonezin yağı patates tarafından çekiliyor ve daha hafif oluyor.
 • Patates dışındaki sebzeler için, hazır satılan garnitürleri de kullanabilirsiniz.

 

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!