Bu Lezzete Yürek Dayanmaz: Ankara Tava Tarifi

Kemikli kırmızı etin pilavla olan eşsiz buluşması olarak adlandırabileceğimiz Ankara tava, adından da anlaşılacağı üzere eski Ankara mutfağına ait yemeklerden biridir. Tarifi oluşturan malzemelere bakılırsa Ankaralıların ağızlarının tadını çok iyi bildiklerini söylemek yanlış olmaz. Biraz emek isteyen meşakkatli bir yemek olsa da iş yeme kısmına geldiğinde tüm yorgunluğu unutturacak cinsten bir lezzettir bu. Genellikle özel günlerin vazgeçilmezi olarak sofralarda yerini alsa da insanın kendisini şımartmaya da ihtiyacı vardır. İsterseniz tek başınıza da yiyebilirsiniz yani size kim engel olabilir! Ayrıca et ve sebze birlikte kullanıldığı için besin değeri de oldukça yüksektir ve tam bir vitamin deposudur. Bir yemek hem aşırı lezzetli, hem sağlık için faydalı hem de nasıl bu kadar şahsına münhasır olabilir ki diye merak ediyor olsak da söz konusu “Ankara tava” ise gerisi teferruattır diyerek tarife geçelim ağzımız daha fazla sulanmadan…

Print Recipe
Bu Lezzete Yürek Dayanmaz: Ankara Tava Tarifi
Hazırlık süresi 30 dakika
Pişirme süresi 1 saat
Passive Time 191 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Servisi için
Hazırlık süresi 30 dakika
Pişirme süresi 1 saat
Passive Time 191 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Servisi için
Yapılışı
  1. Kemikli kırmızı eti bol su ile yıkayın ve derin bir tencereye alın. Üzerini biraz geçecek miktarda su ekleyin ve orta dereceli ateşte haşlanmaya bırakın. Haşlama esnasında yüzeyde oluşan köpükleri bir kevgir ya da kaşık yardımı ile alın.
  2. Kemiklerinden ayrılacak kıvama gelen haşlanmış etleri tencereden alarak küçük parçalara ayırın. Domatesleri 2'ye bölerek rendeleyin.
  3. Ayrı bir tencerede zeytinyağı ve tereyağını kızdırın. Ardından arpa şehriyeyi de ekleyerek renk değiştirene kadar kavurun.
  4. Domates ve salçayı da ekleyerek domatesler suyunu çekene dek kavurmaya devam edin.
  5. Karabiber ve tuzu ekleyin. Sıcak et suyunu da ekleyerek karıştırın. Kemiklerinden ayırdığınız eti pilav tenceresine alarak kapağı kapalı şekilde kısık ateşte pişirin.
  6. Pilav suyunu çektiğinde ocağın altını kapatarak dinlenmeye bırakın.
  7. Servis tabağına alarak pilavın üzerini maydanozla süsleyin. Afiyet olsun.
Recipe Notes
  • Pilav yapımında, haşladığınız etin suyunu kullanın. Bu sayede çok daha lezzetli bir pilav elde edersiniz. Haşladığınız etler için kullandığınız su miktarını ayarlarken daha sonra pilav yapımında kullanacağınızı göz önünde bulundurun.
  • Haşlama suyuna karabiber, sarımsak, defne yaprağı ya da aromatik bitkiler ekleyerek etin lezzetini artırabilir, aynı zamanda kuzu eti kullandıysanız kokusunu da bu sayede yok edebilirsiniz.
  • Kullandığınız et kemikli olduğu için haşlama suyunu mutlaka süzerek kullanın.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!