Pişince Kat Kat Ayrılan Hamur: Arnavut Böreği Tarifi

Yediden yetmişe, hastalıkta sağlıkta her öğünde yemesi belki de en güzel lezzetlerden biri börektir. İster çıtır çıtır olsun ister yumuşak, ister kıymalı ister ıspanaklı ya da peynirli olsun asla yemeye doyamazsınız. O kadar lezzetli olur ki keşke kimse beğenmese de koca bir tepsiyi yesem diye düşünürsünüz. Düşünmez misiniz? Demek ki bu zamana kadar doğru börek karşınıza çıkmamış. Bazı lezzetlerin karşınıza çıkmasını beklemeyin. Koşun mutfağa evinizde olan malzemelerle iç harcını hazırlayın, hamuru da bir güzel yoğurduktan sonra verin fırına. Çıkınca çıtır çıtır böreğinizi yiyin tek başınıza. Amaan boş verin kaloriyi! Kendinizi mutlu edin.

Print Recipe
Pişince Kat Kat Ayrılan Hamur: Arnavut Böreği Tarifi
Hazırlık süresi 35 dakika
Pişirme süresi 35 dakika
Passive Time 250 kalori /10 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yufka katları için
İç harcı için
Hazırlık süresi 35 dakika
Pişirme süresi 35 dakika
Passive Time 250 kalori /10 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yufka katları için
İç harcı için
Yapılışı
 1. Börek için özel seçilmiş olan unu eleyerek geniş bir kasenin içine koyun. Kenar kısımlarına tuz serptikten sonra orta kısmını havuz gibi açın.
 2. Sirke, yağ ve yavaş yavaş su ekleyip kenarlarda kalan undan ortaya doğru alarak yoğurmaya başlayın. Kulak memesi kıvamını alana kadar yoğurun.
 3. Hamuru ortadan ikiye bölün ve her bir hamur parçasından on tane beze yapın. Toplamda yirmi adet beze oluşturun.
 4. Küçük bir tencereye tereyağı ve sıvı yağı ekleyin. Kısık ateşte bu yağları eritin. Erimesinin hemen ardından yağı ocaktan alın.
 5. Yapılan bezelerden birini alıp tabak büyüklüğünde olacak şekilde nişasta yardımıyla açın. Aralarına eritilmiş yağdan sürerek on adet yufka oluşturun. Kalan bezeler için de aynı işlemi uygulayın. Dinlenmesi için 1 saat bekletin.
İç harcı
 1. Ispanakları temizleyin ve sirkeli suda bekletin. Güzelce sirkeden arındırın ve sadece yapraklarını ince ince doğrayın. Doğranan ıspanakları geniş bir kase içine alın ve üzerini tuzlayın. Soğanların da kabuklarını soyup küçük küçük doğrayın ve ıspanakların üzerine ekleyin.
 2. Elde edilen karışımın üzerine lor peyniri ve yumurta ekleyip güzelce karıştırın.
 3. Dinlenmiş hamurları tepsi büyüklüğünde elinizle açın ve yağlanmış fırın tepsisinin içine bu yufkayı koyun. Üzerine iç harcı boşaltın. İkinci katı da üzerine aynı şekilde yerleştirin. Tercih edilen şekle göre böreğinizi kesin.
 4. Önceden ısıtılmış 190 derece fırının orta kısmına tepsiyi yerleştirin ve üstü kızarana kadar pişirin.
Recipe Notes
 • Börek hamurunu yoğurduktan sonra en az yarım saat hamuru dinlendirin. Dinlenen hamur daha kolay açılır ve iyi kabarır.
 • Hamuru bezeler haline getirdikten sonra açma işleminin öncesinde açacağınız yeri unlayın böylece tezgaha yapışmaz ve kolay kalkar.
 • Börek pişerken yufkalar baklava yufkası gibi şişecektir. Bunu engellemek için aralıklı olarak fırın kapağını açabilirsiniz ve bıçağın ucunu batırarak yufkaların kabarmasını engelleyebilirsiniz.
 • Fırından çıkan böreğin daha yumuşak olması için biraz su serpin ve üzerine temiz pamuklu bir bez serip soğutun.

Pişirme Önerisi

 • İç harcı için ıspanak yerine pırasa veya kıyma da kullanabilirsiniz.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!