Mezelerin Dert Dinleyeni: Arnavut Ciğeri Tarifi

Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan Arnavut ciğeri sofralara bambaşka bir lezzet katar. Bu iştah açan ve ağız sulandıran meze, adını Osmanlı’da yaşayan ve et türlerine göre daha ucuz olması sebebiyle ciğer yemeyi tercih eden Arnavutlardan alır. Ancak bu meze, Arnavutlara özel bir tarif değildir. Türk mutfağına ait bir mezedir. Yapılışı oldukça kolaydır, yenildiğinde ise damakta unutulmaz bir lezzet bırakır. Sıcak ya da soğuk olarak hazırlanabilen Arnavut ciğeri genelde meze olarak tercih edilse de ona sadece meze demek haksızlık olur. Yanına yapılan pirinç pilavıyla çok da şahane bir akşam yemeğine dönüşebilir. Una bulanıp kızartılan Arnavut ciğerinin yanına bir de sumakla birlikte harmanlanmış soğan yapılırsa lezzetinden parmaklar bile yenebilir.

Print Recipe
Mezelerin Dert Dinleyeni: Arnavut Ciğeri Tarifi
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 5 dakika
Passive Time 198 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 10 dakika
Pişirme süresi 5 dakika
Passive Time 198 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yapılışı
 1. Hazırladığınız ciğeri tel süzgece alın ve kanlanmışsa süzün
 2. Kızartma yağınızı tercihen derin ve çelik bir tencerede kızdırın. Bu sırada derin bir kapta tuz, biber ve unu iyice karıştırın. Ciğerleri bu hazırladığınız karışıma alarak güzelce harmanlayın.
 3. Ciğerlerin fazla ununu alarak kızgın yağda maksimum 1-2 dakika kızartın.
 4. Kızaran ciğerleri yağdan alarak süzün.
 5. Yağı tekrar kızdırarak ciğerleri 2. defa kızartmak için hazırlayın. Bir yandan ciğerlerin üzerine unu serpin ve birbirine karışmasını sağlayın.
 6. Ciğerleri tekrar kızgın yağa atarak 1 dakika kadar karıştırarak kızartın.
 7. Yağdan aldığınız ciğerleri soğumaması için kapaklı bir kaba alın. Üzerine, kızarttığınız yağdan 5-6 yemek kaşığı kadar gezdirin. Dinlenmesi için beze sararak 15 dakika bekletin.
 8. Kuru soğanı halka halka doğrayarak, sumak ekleyin ve birbirine karışmasını sağlayın. İsteğe göre kimyon, maydanoz ve limon eşliğinde servis edin.
Recipe Notes
 • Yumuşak ve lezzetli bir Arnavut ciğeri yapmak için ciğerleri kesinlikle yıkamamalısınız, eğer yıkanırsa sertleşir. Ayrıca ciğerler ufak doğranırsa da sertleşir bu yüzden iri şekilde doğranmalıdır.
 • Kurumaması için ciğeri 2 defa kızartmak gerekir. Bu aşamada önemli olan ilk kızartmadan sonra yağın ısısını iyi ayarlayabilmektir.
 • Kızartma işleminden sonra ciğeri kapalı bir tencerede muhafaza ederek dinlendirirseniz yumuşacık ve tadına doyulmaz bir Arnavut ciğeri hazırlamış olursunuz.

 

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!