Sağlıksa Sağlık, Lezzetse Lezzet: Ayvalı Kereviz Salatası Tarifi

Zavallı kereviz. Adı çıkmış 9’a, inmez 8’e. Çok seveni de var ama sayıları ne yazık ki ortalamayı yükseltmeye yetmiyor, kerevizi sevilen sebzeler listesine sokamıyor. Diğer kış sebzeleri için de durum hemen hemen aynı zaten. Döne döne, kuru fasulye, nohut, belki biraz ıspanak, bolca köfte-patates, hamur işi, pilav, makarna… Salatadan gayrı bitkisel gıda tüketmeden kışı geçiren aileler var. Tabii anneler denemekten asla vazgeçmiyorlar, o ayrı. Sebze çorbasına Allah ne verdiyse doldurup ezenleri mi ararsınız, sebzeleri kıymayla karıştırıp köfte yapanları mı? Çaba takdire şayan tabii ama biz herkesin ne yediğini bilmeye hakkı olduğunu düşünüyoruz. Yediği şeyin ne olduğunu bilmeyen çocuklarda sağlıklı beslenme bilinci ve alışkanlığını yerleştirmek, damak zevki kazandırmak pek de mümkün görünmüyor.

Kerevizin en güzel hallerinden biri hiç şüphesiz salata hali. Tamamen çiğden yapıldığı için son derece sağlıklı, yoğurt ve ceviz katkısıyla besleyici ve ayvanın da desteğiyle ekstra lezzetli bir salata tarifimiz var. Ana yemek olmadığı için kimse de, “yemezsen aç kalırsın” baskısı hissetmez. Bilerek ve isteyerek tadına bakan herkes kerevize değil, kendine bir şans vermiş olur.

Ayvalı kereviz salatası, tek başına da sağlıklı ve besleyici bir öğün olabilir. Ayrıca başta patates olmak üzere kızartmaların ve böreklerin yanında sos olarak ya da kızarmış ekmek dilimlerinin üzerine sürerek servise sunabilirsiniz.

Print Recipe
Sağlıksa Sağlık, Lezzetse Lezzet: Ayvalı Kereviz Salatası Tarifi
Hazırlık süresi 25 dakika
Passive Time 200 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 25 dakika
Passive Time 200 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yapılışı
  1. Derin bir kaseye limonun bütün suyunu sıkın, 2 bardak su ekleyin.
  2. Kabuklarını soyduğunuz kerevizlerin kararmaması için, soyma-ayıklama işlemi bitene kadar limonlu suda bekletin.
  3. Ayvanın kabuğunu soyun, yıkayın, onu da limonlu suya atın.
  4. Cevizleri çok ufalamadan, elinizle kırın ya da bıçakla doğrayarak küçültün.
  5. Limonlu sudan çıkardığınız kerevizleri bir karıştırma kabına alın. Rendenin iri tarafında, hızlıca rendeleyin.
  6. Ayvayı da rendeleyin.
  7. Rendelenmiş ayva ve kerevizlere süzme yoğurt, ceviz ve bir tutam tuz ekleyerek karıştırın.
  8. Salatayı servis tabağına alın. Üzerine zeytinyağı gezdirin. Pul biber ve naneyle süsleyin. (Dilerseniz salatanıza havuç da ekleyebilirsiniz).
Recipe Notes
  • Kereviz, kabukları soyulduktan sonra hızla kararmaya başlar. Bunu engellemek için limonlu suda bekletebilir ya da direk olarak limonlu suyun içine rendeleyebilirsiniz. Rendeleme işlemi bitince elinizle suyunu sıkarak salata yapımına geçebilirsiniz.
  • Evde süzme yoğurt yoksa; normal yoğurdun üzerine, 2-3 kat kağıt havlu bastırıp 3-5 dakika bekleyin. Yoğurdun suyunu emen kağıtları atın, gerekirse işlemi tekrar edin.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!