Avrupalıların Paylaşamadığı Lezzet: Badem Ezmesi Tarifi

Badem ezmesi, Avrupa’daki adıyla “marzipan”, uzun yıllar boyunca lüksün, soyluluğun göstergesi olmuş. Fındık, fıstık, badem gibi yemişlere halkın ulaşması zor, hatta imkansız olduğu için kralların, lordların yedikleri şeylermiş. Çok malzeme istememesi mi, yapılışının zahmetli olmaması mı buna sebep olmuş bilinmez ama Avrupalılar lüks bir yiyecek olmaktan çıktıktan sonra da badem ezmesini tüketmeye devam etmişler. Öyle ki bugün badem ezmesinin tarihine dair net bir bilgimiz yok çünkü Almanlara göre Alman, Estonyalılara göre Estonya, Avusturyalılara göre Avusturya, Fransızlara göre de Fransa mutfağının demirbaşı badem ezmesi. Avrupalılar badem ezmesini ilk kimin yaptığını tartışadursunlar, biz size evde nasıl hemencecik yapabilirsiniz onu anlatalım!

Print Recipe
Avrupalıların Paylaşamadığı Lezzet: Badem Ezmesi Tarifi
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 10 dakika
Passive Time 14 kalori / adet
Kişi sayısı
Malzemeler
Şerbeti için
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 10 dakika
Passive Time 14 kalori / adet
Kişi sayısı
Malzemeler
Şerbeti için
Yapılışı
 1. Bademleri 10 dakika kadar sıcak suyun içinde bekletin. Ardından kabuklarını soyup bir kenara alın.
 2. Su ve şekeri ocakta orta ateşte kaynayana kadar karıştırarak pişirin. Şerbet kıvamını aldıktan sonra şekerlenmesini önlemek için limon suyunu döküp karıştırın.
 3. Bademleri rondoda iyice ufalanana kadar dinlendirerek çekin.
 4. Çektiğiniz bademleri genişçe bir havanın içine koyup 10 dakika kadar dövün.
 5. Şerbeti yavaş yavaş bademlere ekleyerek karıştırın. Macun kıvamını aldıktan sonra bir tatlı kaşığı yardımıyla parçalara ayırıp istediğiniz şekli verin.
 6. Yarım gün kadar beklettikten sonra badem ezmelerinizin tadı iyice oturacak. Afiyet olsun!
Recipe Notes
 • Badem ezmesi yaparken kullanacağınız bademlerin çiğ olması çok önemli. Kavrulmuş bademin hem tadı değiştiği hem de kabuklarının soyulması çok zor olduğu için badem ezmesi yaparken kullanılmaz.
 • Sıcak suda beklettiğiniz bademleri çıkarttıktan hemen sonra soğuk suya atıp birkaç dakika bekletirseniz soymanız kolaylaşır.
 • Badem ezmesi yapılırken bademlerin mümkün olduğunca ufalanmış olması gerekiyor, bu yüzden havanda dövme süresini dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Bu sırada bademin kendi yağı açığa çıkarak ezmelerinizin daha kolay şekil almasına da yardımcı olacaktır.
 • Şerbetin bademlere tam olarak işlemesi için hazırlanan badem ezmelerinin beklemesi gerekir. En az yarım gün olsa da bu bekleme süresini ne kadar uzatırsanız o kadar özleşmiş bir tat elde edersiniz.
 • Evde yaptığınız badem ezmesinin içinde hazırlarında bulunan koruyucular bulunmadığı için saklama süresi en fazla 8-10 gündür. Bekleme süresini hesaplarken bunu da hesaba katmayı unutmayın.
 • Dilerseniz badem ezmesini gıda boyası vs. ile renklendirip merdane ile incelterek şeker hamuruna doğal bir alternatif elde edebilirsiniz. Bu hamurla keklerinizi, kurabiyelerinizi kaplayabilirsiniz.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!