Baharda Kamp Yapmak Başkadır! İşte Kampa Gitmek İçin 8 Sebep

İnsanoğlu, tabiatın en doğal, en aktif, en üretken parçalarından biri. Tüm hayvanlar alemi ve doğa aslında bir bütün. Ne yazık ki, insanların enerjisi şehir hayatı adı verilen yapay dünyada öyle yoğunlaşmış ki; geceleri yıldızları görmeden uyumak herkese normal geliyor. Minicik bir sinek, dev apartman dairelerine sığmıyor, çığlıklarla evden kovuluyor. Yağmur yağarken oturup izlemek, kimsenin aklına bile gelmeyen bir lüks. Yağmurda trafiğe kalmamak için işten erken çıkmanın planları yapılıyor sadece.

Bunca güzelliğe sahip dünyada, bu doğal güzelliklerin hepsine kör kalarak yaşlanmak büyük hata. Bu hatadan dönmeye çalışanların yüzyıllardır başvurduğu yöntem ise değişmiyor; kamp yapmak! Doğayla bütünleşmenin en bilinen ve en etkili yolu, sükutun ve huzurun ortasında bir yerlere çadır kurmaktan geçiyor. Kamp hayatının insan ruhu üzerindeki iyileştirici etkisi inkar edilemez. Doğa tutkunlarının bahar mevsimini kamp yaparak değerlendirmesi için sayısız sebep saymak mümkün.

Neden Kamp Yapmalısınız?

1. Sessizliğin sesi kampta dinlenir

sessizlik

Şehir hayatının gürültüsünü düşününce, insanoğlunun sessizlik ihtiyacını anlatmaya gerek yok. Uyurken belki gözler biraz olsun dinleniyor ama korna sesleri, müzik sesleri ya da sirenler hiç bitmiyor. Kulakların dinlenebilmesi için tüm dünyanın sustuğu bir an yok. Oysa kamp hayatında en fazla cırcır böceklerinin sesinden bir melodi kulakları şenlendirir, hepsi bu! Kamp gecelerinin en güzel yanı kimse konuşmadığında sessizliğe kulak verebilmek. Gerçek bir sessizlik, insanın ruhunu huzurla doldurmaya yeter.

2. En sıcak terapi kamp ateşidir

ates

Ruh sağlığı demişken, kulaklara çalınacak son bir huzurlu çıtırtıyı da es geçmek olmaz. Kamp ateşi, kampta olmazsa olmaz maddeler arasında ilk sırada yer alıyor. Kamp ateşinin karşısına geçip şarkılar söylemek, alevlerin yükselişini ve sönüşünü izlemek başlı başına bir terapi yöntemi. Ateş yakabilmek için ise, gerekli çalışmayı ve araştırmayı önceden yapmak gerekiyor, ne de olsa kamp alanında internet erişimi olmayabilir!

3. Yıldızlarla uyursunuz

yıldız

Kamp yapmak, uzun bir süredir orada oldukları halde görmediğiniz yıldızları fark etmeniz için eşsiz bir fırsat. Ne kadar çok olduklarına her gece tekrar şaşırabilirsiniz! Yıldızları sayarak uykuya dalabilir, hatta şansınız varsa kayan bir yıldıza denk gelip dilek tutabilirsiniz. Gökyüzünü izleyen insan, yerküredeki dertleri büyütmeyi de bir kenara bırakır.

4. Güne güneşle başlarsınız

gunes

Yaz kampı için gereken malzemeler listesinin ilk sırası bir avuç farkındalık. Geri kalan her şey bir şekilde hallolur, ancak çadırın penceresinden yanağınıza değen gün ışığını fark etmelisiniz! Kamp hayatı, günün saatlerini birebir yaşamanın en güzel yolu. Gün ışığıyla uyanıp, gün karardığında tatlı bir esintiyle uyuyabilirsiniz. Doğayla tamamen senkronize olduğunuz zaman, hayatınızdaki stresin buhar olup uçtuğunu hissedeceksiniz.

5. Spor yapmış olursunuz

ucretsiz

Elbette her şeyin toz pembe olduğu bir dünya yok. Kampta su sorunu gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunları da spor yapmak için büyük fırsatlar olarak değerlendirin. Kampta tuvalet gibi ihtiyaçlar için su taşımak, çadır kurmak ve ateş için odun toplamak gibi tüm aktiviteler ciddi şekilde kalori harcamanıza sebep olur. Üstelik kamp yapmak, spor salonunda aletle yapabileceğiniz tüm diğer egzersizlere göre daha eğlencelidir.

6. Teknolojiye veda edersiniz

kamp

Büyük ihtimalle kamp alanında telefonunuz çekmez ve teknolojiye zorunlu bir veda edersiniz. Ancak imkanınız olsa da teknolojiden bir süreliğine uzaklaşın. Doğayı yaşamak için telefonunuzu tamamen kapatın. Elbette sevdiklerinizi önceden bilgilendirin ve acil durumlar için şarj aletinizi yanınıza alın!

7. Neredeyse ücretsizdir

kamp

Kamp için uygun bir yer bulmak, çadır ve benzeri malzemeleri tedarik etmek ve gerekli gıdayı depolamak elbette bir bedele tabidir. Ancak günümüzün tatil bütçeleriyle karşılaştırıldığında bu hizmet neredeyse ücretsizdir! Üstelik kamp sırasında hesapta olmayan bir alışveriş yapma ve gereksiz para harcama şansınız yoktur!

8. Paha biçilemez bir tecrübedir

tecrübe

Sizin için oldukça ucuz bir maliyete sahip olmasına rağmen, bu tecrübeyi milyonlara değişmezsiniz! Doğa karşısında ne kadar güçlü ve aynı zamanda ne kadar aciz olduğunuzun kamp hayatından daha iyi bir göstergesi yoktur.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!