Sonbaharın En Yenilesi Hali: Bal Kabağı Püresi Tarifi

Yoğun geçen bir günün ardından, yorgun argın eve geldiğinizde önünüze bir tabak sıcak yemeğin koyulması kadar güzel bir duygu yok sanırım. Yalınızda çalışan aşçının lezzetli ellerinden çıkan bir bal kabağı püresine kim hayır der ki? Ne yazık ki ancak rüyamızda görürüz. Keşke gerçek olsa tabii… Yine de işin püre kısmı hala ulaşılabilir, yani bir aşçıya ihtiyacımız yok. Yapması son derece kolay, lezzetine ise inanamayacaksınız. Karşınızda bal kabağı püresi!

Print Recipe
Sonbaharın En Yenilesi Hali: Bal Kabağı Püresi Tarifi
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 35-40 dakika
Passive Time 204 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 35-40 dakika
Passive Time 204 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Yapılışı
Yöntem 1
 1. Fırını 200 dereceye alın ve çalıştırın.
 2. Kabuğun alt kısmından küçük bir parça kesin, böylece dik koyduğunuzda, kabak yuvarlanmadan duracaktır. Sapını çıkarın ve büyük bir bıçak ve gerekirse bir mutfak çekici kullanarak bal kabağını yukarıdan aşağıya doğru ikiye bölün. Çekirdekleri ve lifleri büyük bir metal kaşık veya dondurma kaşığı kullanarak toplayın. Gerekirse lifleri mutfak makası ile kesin. Daha sonra kullanmak için çekirdeklerini ayırın.
 3. Etli kısımlarına sofra tuzu serpin ve her iki yarımı, parşömen veya yağlı kağıtla kaplı tepside, içleri aşağı doğru bakacak şekilde koyun. İçerisine bir bıçak rahatlıkla girip çıkabilecek düzeye gelene kadar fırınlayın (yaklaşık 30-45 dakika arası). Farklı yerlerine bıçağı saplayıp tamamının piştiğinden emin olun.
 4. Kabakları fırından alın ve soğumaları için 1 saat boyunca dışarıda bekletin. Bir kaşık kullanarak etli kısımları kabuklarından ayırın ve bir kaba alın. Pürüzsüz bir püre elde edene kadar mikserle çırpın. Bu işlem yaklaşık 3-4 dakika sürecektir. Eğer çok katı bir kıvam oluşmuşsa biraz zeytinyağı ekleyerek işlemi kolaylaştırabilirsiniz.
 5. Püreniz servise hazır. Bal kabağı püresi, ev yapımı hamburgere çok yakışıyor, bu şekilde deneyebilirsiniz. Püreniz buzdolabının alt bölmesinde 1 haftaya kadar dayanacaktır. Ağzını sıkıca kapattığınız bir kapta saklayın.
Yöntem 2
 1. Kabak yarımlarını mikrodalgaya uygun bir kaba yerleştirin, 1 su bardağı su ekleyin ve kabın ağzını kapatın. Mikrodalgaya sığması için kabak parçalarının daha küçük parçalara bölünmesi gerekebilir. Kabakları mikrodalgaya yerleştirin ve 15 dakika boyunca yüksek ayarda pişirin. Bir çatal yardımıyla pişip pişmediklerini kontrol edin. Tamamen pişmemişlerse, mikrodalgaya geri koyun ve 5 dakikalık aralıklarla pişirmeye devam edin, her aralıktan sonra çatal sokarak kontrol edin.
 2. Pişirdikten sonra ilk yöntemdeki diğer aşamaları takip edebilirsiniz.
Recipe Notes
 • Tarifi eğer çocuklarınız için yapıyorsanız içerisine havuç, brokoli ve bunlara benzer farklı sebzeleri de ekleyebilirsiniz. Hem bol vitaminli, hem de daha besleyici olacaktır.
 • Dilerseniz biraz süt ekleyerek püreyi yumuşatabilirsiniz.
 • Sakladığınız kabak çekirdeklerini, liflerinden ayırdıktan sonra fırınlayarak ve çeşnileyerek çok lezzetli atıştırmalıklar elde edebilirsiniz.
 • Eğer pürenizi daha lezzetli yapmak istiyorsanız kabakları henüz soğumamışken işlemden geçirin. Ayrıca fırında pişerken tepsiye 1 kap su eklerseniz kabaklar daha yumuşak olacaktır.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!