Soğuklarda İçinizi Isıtacak: Bal Kabaklı Muffin Tarifi

Bal kabağı denince akla hemen annelerimizin yaptığı, üzeri bol tahinli kabak tatlıları geliyor değil mi? Fakat artık bal kabağını sadece tek bir tatlıda kullanmıyoruz. Birkaç senedir ünlü kafe zincirleri bal kabaklı latteler, soğuk kahveler, kurabiyeler çıkartarak bal kabağının kullanımını iyice yaygınlaştırdı. Olur ya, evde otururken birdenbire canınız bal kabaklı muffin çekti. Şimdi kim kalkıp hazırlanacak, kafeye gidecek… Bir de üzerine dünyanın parasını vereceksiniz. Anneniz olsa “ben sana onu evde yaparım” derdi, e siz de evde yapın madem?

Print Recipe
Soğuklarda İçinizi Isıtacak: Bal Kabaklı Muffin Tarifi
Hazırlık süresi 15 dakika
Pişirme süresi 30 dakika
Passive Time 170 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Hazırlık süresi 15 dakika
Pişirme süresi 30 dakika
Passive Time 170 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Yapılışı
  1. Geniş bir kapta kuru malzemeleri yani tam buğday ve normal unu, karbonat, tuz, tarçın, muskat, karanfil ve toz zencefili bir kaşık yardımıyla karıştırın. Karışımın ortasını açarak çukurlaştırın.
  2. Ayrıca bir kapta şeker, yağ, su ve yumurtaları mikserle çırpın.
  3. Bal kabağı püresini ekleyip bir spatula yardımıyla çırpmış olduğunuz malzemelere iyice yedirin. (Hamurunuzun tamamen pürüzsüz olduğundan emin olun.)
  4. Elde ettiğiniz karışımı kuru malzemelerin ortasındaki çukura döküp yine spatula yardımıyla pürüzsüz bir hamur elde edene kadar karıştırın.
  5. Karışımı muffin kalıplarına bölüştürdükten sonra önceden ısıtılmış 180 derece fırına verin.
  6. 25 dakikadan sonra kürdanla kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Kürdana hamur bulaşmıyorsa muffinleriniz pişmiş demektir. Afiyet olsun!
Recipe Notes
  • Muffin kalıplarınızın önceden yağlanmış olup olmadığına dikkat edin. Bazı kalıplar yapışmayan silikondan yapılırken bazı kalıpları pişirmeden önce sizin yağlamanız gerekebilir.
  • Hamuru kalıplara döktükten sonra hem hamur seviyelerinin eşitlenmesi hem de içindeki hava kabarcıklarının yok olması için kalıbı tezgaha birkaç kez hafifçe vurun.
  • Kuru malzemeleri sıvılarla karıştırırken mikser değil spatula kullanın. Muffin hamurunun çok fazla karışması keklerinizin içinde boşluklarla pişmesine ya da yenmeyecek kadar katı olmasına sebep olabilir. Spatula ile malzemeleri yeteri kadar karıştırdığınızı kontrol etmeniz mikserden daha kolaydır.
  • Tarifimizde kabartma tozu kullanmadığımız için muffinlerinizin pofuduk pofuduk olmasını sağlayacak şey çırptığımız yumurta ve karbonat. Eğer kullandığınız fırını önceden ısıtmazsanız yumurtalar sönecek ve muffinleriniz yeteri kadar kabarmayacaktır.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!