Ağızda Dağılan Lezzet: Bal Kabaklı Pirinç Pilavı Tarifi

5 yada 6 yaşlarında masal dinlemeye hatta kendi başımıza okumaya başlamışızdır hepimiz. İyiyle kötüyü, faydalıyla zararlıyı da masallardan öğrenmeye başlarız. İşte o masallardan tanıdığımız mükemmel bir meyve var hayatımızda. Bal kabağı denilen, hem tatlıya hem tuzluya ayak uyduran, şahane lezzetleri tatmamızı sağlayan ilginç bir meyve. İster şekere yatırıp bal gibi tatlısını yapın, yanına da kaymağını kondurun. İsterseniz de böreğini, gözlemesini yapın. Hatta pilava bile gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz. Tereyağıyla kabak birleşince müthiş bir koku ortaya çıkar. Resmen anlatılmaz yaşanır bu koku. Daha önce denemediyseniz eğer, çok şey kaçırdınız diyebiliriz. O yüzden haydi gidip tazecik kabakları alın ve birleştirin tereyağıyla. Hem pişman olmazsınız hem de aile üyelerini kendinize hayran bırakırsınız.

Print Recipe
Ağızda Dağılan Lezzet: Bal Kabaklı Pirinç Pilavı Tarifi
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 25 dakika
Passive Time 167 kalori /1 porsiyon
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 25 dakika
Passive Time 167 kalori /1 porsiyon
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yapılışı
 1. Kabakların kabuğunu soyun ve içlerini güzelce temizleyin. Küçük parçalar halinde küp küp doğrayın.
 2. Pilav tenceresinin içine kabakları koyun ve üzerine yarım su bardağı su ekleyin. Yumuşamaları için 10 dakika pişirin.
 3. Yumuşadıktan sonra suyunu süzün ve bir kenarda dinlendirin.
 4. Pirinçleri sıcak su içinde bir süre bekletin ve suyunu süzüp soğuk suya tutun. Bir kez daha süzgeçten geçirip suyunu süzdürün.
 5. Tencerenin içine sıvı yağ ve tereyağını alın ve tereyağını eritin.
 6. Pirinçleri ilave edin ve pirinçleri kavurmaya başlayın. Pirinçlerin rengi berraklaşana kadar bu işleme devam edin.
 7. Pirinçlerin üzerine su ve bal kabaklarını ekleyin. Tuz, nane, karabiber ekleyerek karıştırın ve kısık ateşte pişirmeye bırakın.
 8. Suyunu çektikten sonra ocağı kapatın ve demlendirin.
 9. Güzel kokular yayılan demlenmiş pilavınızı servise hazır hale getirin.
Recipe Notes
 • Pirinç seçimini özenle yapmanız pilavınızın daha lezzetli olmasını sağlar. Bunun için önerilen en iyi pirinç baldo pirinç olacaktır.
 • Pirinci suda bekletmeye veya yıkamaya özen gösterin. Nişastasından tamamen arınmış pirinçle yapılan pilav daha lezzetli olur. Bunun için pirinçten duru su akana kadar pirinçleri yıkayın.
 • Pirinçleri uzun uzun ve kısık ateşte kavurun. İyi kavrulmuş pirinç iyi pilav demektir. Karıştırırken ise alttan yukarı doğru karıştırın. Bu sayede pirinçlerin kırılmadığını görürsünüz. Karıştırma işlemini mümkün olduğunca temiz bir tahta kaşıkla yapın.
 • Bal kabakları çok pişirilirse pilavın içinde eriyebilir. Bunu engellemek için ön pişirmeyi çok uzun tutmamaya dikkat edin. Kabakların çok az yumuşaması yeterli olur.
 • Pilavı mutlaka kısık ateşte ve ağzı kapalı şekilde pişirin.
 • Pişen pilavı hemen servis etmek yerine demlenmesini bekleyin. Ocaktan alınan pilavın üzerine havlu kağıt serin ve bekletin.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!