Bebeğim İçin Anne Sütüne En Yakın ve En İyi Bebek Mamaları

Anneler, bebekleri doğduktan sonra tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışırlar. Öncelikleri daima bebekleridir. Bebeğin ise en temel ihtiyacı karnının doymasıdır. Anneler, anne oldukları ilk zamanlarda daha anneliğe adapte olmaya çalışırken, bebekleri durmaksızın ağlar. Bazen anne, bebeğinin neden ağladığına bir türlü anlam veremez. Çünkü yeni doymuş ve gazı yeni çıkarılmış olmasına rağmen ağlamaya devam ederler. Ancak bilmek lazımdır ki bebeğin kuru kuru ağlamasının nedeni yine acıkmış olmasıdır. Bebek ilk zamanlarda neredeyse her saat başı emmek ister. İlk aylar, besine en fazla ihtiyaç duydukları zamanlardır.

Anne sütünden başka, en sağlıklı ve eşi benzeri olmayan besleyicilikte başka bir besin daha yoktur. Bebeğin tüm ihtiyaçları anne sütünden sağlanır. Bu sebeple ilk 6 ay çok önemlidir. Ancak annenin bazı sebeplerden dolayı sütü gelmeyebilir ya da süt vermesi yasaklanabilir. Bazı durumlarda bebek memeyi almak istemez ve emmeyi reddeder. Böyle durumlarda bebeğe süt veremeyince, çare mecburen bebek mamaları olur.

Tabii ki bebek mamaları konusunda da araştırma yapmak gerekir. Hangi mama daha besleyici ve anne sütüne daha yakın ya da hangileri en iyi bebek maması markalarındandır. Bunlar mama seçiminde oldukça önemli faktörlerdir. Bebek mamalarının içeriğinde genel olarak; A vitamini, Kalsiyum, C vitamini, D vitamin, B 12 Vitamini, Demin, Magnezyum, B 6 vitamini, Potasyum ve Sodyum bulunur.

Anne Sütüne En Yakın ve En İyi Bebek Mamaları

1. Evolvia bebek maması

evolvia

Evolvia bebek mamasının içeriğinde; yağsız süt, laktoz, araşidonik asitçe (zengin yağ), zengin ayçiçeği yağı, prebiyotik lifler, bitkisel yağlar (hurma yağı, hurma çekirdeği yağı, ayçiçeği yağı, kanola yağı, oleik asitçe zengin ayçiçeği yağı), mineraller, whey proteini (alfa laktoalbumin ile zenginleştirilmiş peynir altı suyu), emülgatör, kolin, taurin, vitaminler ve inositol yer alır. Hekimler ve eczacıların da tavsiye ettiği bir bebek maması olan Evolvia, bebeklerin de severek tükettiği lezzetli bir bebek maması olma özelliğini gösterir. Aynı zamanda Evolvia Türkiye’de tartışma konusu olan GDO’lu bebek mamaları konusunda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan analizlerde, Evolvia’da GDO’ya rastlanmamıştır.

2. Aptamil bebek maması

aptamil

Aptamil bebek mamaları, sarı ve mavi kutu olarak ikiye ayrılır. Sarı kutuda comformil iştahı olmayan, daha çok hazımsızlık problemi yaşayan bebekler için önerilir. Comformil olanının mavi kutuya göre farklı özellikleri vardır. Mavi kutu daha çok normal bebeklere önerilir ve demir oranı daha fazladır. Ancak demir, bebeklerde kabızlığa sebep olabiliyor. Bu yüzden kabızlık problemi olan bebekler için sarı kutunun tercih edilmesi uygun olur.

Aptamil bebek mamasının içeriğinde; bitkisel yağlar (Hurma Yağı, Hindistan Cevizi Yağı, Kanola Yağı, Ayçiçek Yağı), demineralize peynir altı suyu, laktoz (sütten), prebiyotik lifler, yağsız süt, peynir altı suyu protein konsantresi (Sütten), kalsiyum karbonat, potasyum klorür, hayvansal yağlar (balık yağı), taurin, manganez sülfat, bakır sülfat, sodyum selenit, A, D, E ve C vitaminleri açısından zengindir.

3. Bebelac bebek maması

bebelac

Aptamil ve bebelac içerik açısından birbirine çok benzer mamalardır. Aptamil, Lactamil, Nutrilon, Bebelac ve Milupa, Danone çatısı altında toplanmış markalardır. Bebelac bebek mamasının içeriğinde ise; yağ, sodyum, nişasta, protein, A, C, D3, E, K1, B12, B6 vitaminleri, folik asit, biotin, tiamin, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, iyot, selenyum ve klorür mevcuttur.

4. Similac bebek maması

similac

Genellikle anne sütü alamayan bebekler için önerilen bir mamadır. Aptamil bebek mamasına oranla kalorisi daha yüksektir. Aynı zamanda bebek mamasında aranan en önemli özelliğe sahiptir. Kullanan annelerin tecrübelerine göre, anne sütüne en yakın mamadır. İçerisinde hurma yağı kullanılmadığından ötürü de kabızlık sorununa yol açmaz. Genel olarak, bu mamayı kullanan anneler tarafından memnun kalınan bir markadır. Similac bebek mamasının içeriğinde; hurma yağı içermeyen bir yağ karışımı, karbonhidrat, laktoz, DHA ve Nükleotid, B12, C, D, E, K vitaminleri, GOS(prebiyotik) yer alır.

5. SMA bebek maması

sma

Bebek mamaları sektöründe eski bir tarihe dayanan SMA bebek mamaları, 1964 yılında üretilmeye başlanmış ve 2011 yılında Pfizer Türkiye ve Eczacıbaşı, Türkiye’deki dağıtımı üstlenmiş. Ancak çok geçmeden 2012 de Nestle, Nutrisyon’u satın alarak SMA mamasını da kendi ürünlerine eklemiştir. Bu bebek mamasını kullanan anneler genel olarak memnun kalıyorlar, özellikle gaz yapmaması sebebiyle oldukça tercih ediliyor. Ancak kokusunun biraz kötü olduğu söyleniyor. SMA Bebek mamalarının içeriğinde ise; laktoz (süt), peynir altı suyu tozu, bakır sülfat, magnezyum, sodyum sitrat, bitkisel yağlar (hurma, hindistan cevizi, aspir veya ayçiçeği ve soya), C, B1, B5, B2, A, D, B12 vitaminleri, folik asit, taurin ve potasyum hidroksit bulunur.

6. Hipp bebek maması

hipp

Hipp Holding tarafından üretilen markanın merkezi İsviçre’dedir. Piyasadaki tek organik mama özelliği gösterse de, tamamıyla organik olmadığını söylemek gerek. Organik olduğu kısmı; süt, peynir altı suyu tozu, nişasta ve kullanılan yağlardır. Hipp dünyaca ünlü bir marka olduğu için anneler tarafından tercih edilen bir mamadır. Hipp bebek mamasının içeriğinde ise; yağsız süt, nişasta, bitkisel yağlar (hurma yağı, kolza yağı, ayçiçeği yağı), Prebiyotik lif, bitkisel yağ (balık yağı), kalsiyum karbonat, potasyum klorür, demir, C, E, A, K, B6, B2, D, B12 ,B1 ,B6 vitaminleri yer alır

7. Golden Goat bebek maması

golden goat

Anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğu söylenir. Golden Goat mamada ise laktoz dışında karbonhidrat bulunmaz ve ekstra şeker ilavesi yoktur. Anneler genel olarak, Golden Goat bebek mamasından memnundurlar. Golden Goat bebek mamasının içeriğinde ise; pastörize keçi sütü, nebati yağ (ayçiçeği, kanola yağı), laktoz, mineraller ve vitaminler bulunur.

8. Töpfer organik bebek maması

töpfer

Bu mamanın en önemli özelliği, %95 oranında organik olmasıdır. Aynı zamanda içeriğindeki laktoferrinin, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır ve alerjik reaksiyonlara sebep olmaz. Töpfer organik bebek maması, Saanen cinsi keçilerden sağılan sütten yapılıyor. Bu mama le ilgili görüşler oldukça olumlu fakat, Türkiye’de bulunması biraz sıkıntı yaratabilir. Yurt dışından rahatlıkla tedarik edebilirsiniz.

İçeriğinde ise; laktoz, glukoz, potasyum, sodyum, kalsiyum, klorür, fosfor, magnezyum, çinko, demir, bakır, iyot, selenyum, A, D, C, E, K, B1, B2, B6, B12 vitaminleri, mangan, folik asit, kolin ve inositol bulunur. Genel olarak yabancı markaların hakim olduğu bebek maması sektöründe, Türk malı bebek mamalarına verilecek sayılı örneklerden biri de, Türkiye’nin ilk yerli bebek maması olarak kabul edilen, Arı mama bebek mamalarıdır.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!