Bir Ev İnşa Etmek

Yaşlı bir marangoz emekli olmayı düşünüyordu. Seneler boyunca birçok ev inşa etmiş ve artık zamanını genişleyen ailesiyle, çocukları ve torunlarıyla geçirmek istiyordu. Düzenli ve yüksek bir maaşı özleyecekti ancak artık biraz da keyif yapmasının zamanı geldiğine inanıyordu. İş vereni ile konuşmaya karar verdi ve yanına gitti. İşveren bu iyi çalışanını kaybedeceği için üzülüyordu ve ona son bir teklifle gitti. Emekli olmadan önce son bir ev yapıp yapamayacağını sordu. Marangoz kabul etti ve işe koyuldu. Ancak marangozun yaptığı bu son işte çıplak gözle görülebilen bir gönülsüzlüğü vardı.

Yaptığı işe kendini vermiyor ve kullandığı malzemelerde kaliteli olanları seçmek için uğraşmıyordu. Daha önce yaptığı evlere gösterdiği özeni göstermiyor ve bir an önce bitmesi için gün sayıyordu. Bu yaptığı ise kendini adadığı kariyerini bitirmek için pek hoş bir yol değildi.
Marangoz son evini bitirdikten sonra işverenine işinin bittiğini haber verdi. İşveren denetleme için geldiğinde evi dolaştı ve daha sonra kapıya yöneldi. Kapının üzerinden anahtarı aldı ve yaşlı adama uzattı. Şimdiye kadar gösterdiği özveri ve emek için teşekkür etti. Bu evin artık onun evi olduğunu ve bu evi yaşlı marangoza hediye ettiğini söyledi.

Yaşlı marangoz şok içindeydi. Ne kadar yazık! Bu evin kendisi için olduğunu bilse her şeyi daha farklı yapardı.
Bu hikaye hepimiz için geçerli. Hayatlarımızı inşa ederken bir gün, bir yerde etrafımıza bakıyoruz ve kimsenin bizi izlemediğinden emin olduğumuzda, yapmamız gereken bir şeyi eksik yapıyoruz. Kendimizi daha az veriyoruz, bir noktayı pas geçiyoruz. Sonrasında ise kendi inşa ettiğimiz bu evde kendimizin yaşayacağını hatırlıyoruz. Ancak çoğu zaman düzeltmek için geç kalmış oluyoruz. Eğer bunların hepsini baştan yapıyor olsaydık, çok daha farklı yapacağımızı söylüyoruz.

Ancak yaptığımız şeyleri geri döndüremeyiz. Hepimiz birer marangozuz. Her gün bir duvara balyozla vurduğumuzda, duvarın sıvasını yaptığımızda ve oraya bir çivi çaktığımızda kendimizin içinde yaşayacağı bir ev inşa ediyoruz. Aslında bugün aldığımız kararlar yarınımızı inşa ediyor. İşte bu yüzden dikkatle inşa edin!

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!