Bunu Asla Unutmayın!

Bazen insan yaşadığı durumun zorlukları ya da verdiği yanlış sonuca götüren kararlar yüzünden kendini suçluyor ve işe yaramaz olduğunu düşünebiliyor. Böyle durumlarda kişinin aslında ne kadar özel olduğunu başkalarından duymaya ihtiyacı olabiliyor. Ancak akıldan çıkartılmaması gerek bir söz varsa o da şudur; “Hatalar harikadır, denediğini gösterir.”. Eğer o hataları yapmamış olsaydınız, gerçekleşebilecek yüzlerce farklı olay ihtimalinde, bu başınıza gelen şeyden çıkarttığınız dersi çıkartamayacaktınız. Tecrübe, bu hatalar sayesinde kazanabileceğimiz çok önemli bir birikimdir çünkü tecrübe edilmeyen bilgiler sadece teoride kalır ve çoğu zaman işinize nasıl yarayacağını bulamayabilirsiniz. Kötü tecrübeler yaşandığında kişi kendisine değerli olduğunu hatırlatmalı ve bu söylediklerine inanmalıdır. Çünkü sınavların aksine, yaptığınız yanlışlar, doğrularınızı götürmez.

Şimdi aşağıdaki kısa hikayede sizlerle bir konuşmacının kişinin değeri ile alakalı verdiği bir konferanstan kısa bir hikaye paylaşacağız.

Tanınmış biz konuşmacı seminerine elinde 20 lira tutarak başladı. 200 kişinin bulunduğu konferans salonunda “Bu 20 lirayı kim ister?” diye bir soru yönelterek konuşmasına başladı.
İnsanlar ellerini kaldırmaya başladı.
Konuşmacı “Bu 20 lirayı sizlerden birine vermeyi planlıyorum ama önce bana biraz müsade edin.” dedi ve sonrasında kağıt parayı avucunda buruşturdu.
Sonra tekrar sordu “Bunu hala isteyen var mı?”
Katılımcıların elleri halen havadaydı.

“Peki ya böyle yaparsam?” dedi, parayı yere attı ve ayakkabısının altında çiğnedi. Kirlenmiş ve buruşmuş parayı eline aldığında “Hala istiyor musunuz?” diye sorduğunda katılımcıların elleri halen havadaydı.
“Arkadaşlar, şu an burada çok önemli bir ders öğrendiniz. Paraya ne yaparsam yapayım hala onu istiyorsunuz çünkü para değer kaybetmedi. Bu kağıt parçası hala 20 lira ediyor. Hayatınızda birçok kez verdiğiniz kararlar ya da içinde bulunduğunuz durumlar dolayısıyla ayağınız takılır, tökezlersiniz, bazen düşersiniz, üstünüz başınız pislik içinde kalabilir. Böyle durumlarda kendinizi değersiz hissetme yanılgısına düşebilirsiniz. Ancak ne olduysa ya da ne olacaksa, sizler değerinizi asla kaybetmezsiniz.
Hepiniz birbirinizden farklı ve çok özelsiniz, bunu asla unutmayın!”

Sizden bir tane daha yok. Bu hikayenin sizler için farklı bir pencere açmış olması ve ne kadar değerli olduğunuzu farketmeniz dileğiyle!

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!