En Yakın Arkadaşınızın Sizi Kıskandığının 8 Göstergesi

Kıskançlık, tüm insan ilişkilerini sinsice zehirleyen bir duygu. İşin içine kıskançlık girince ilişkinin adeta altı oyuluyor, içi boşalıyor. Bir başkasını kıskanmakla meşgul olan insanın kendi hayatına dönüp bakması ise neredeyse imkansız. Kıskançlıkta kazanan ya da kaybeden yok, bu her iki tarafı da yoran ve yıpratan bir süreç.

Hayatınıza uzaktan bakanların sizi herhangi bir sebepten kıskanmasını anlayabilirsiniz, peki ya kıskançlık eden en yakın dostunuzsa? Hiç yakışmıyor öyle değil mi? “Asla yapmaz!” demeden önce son zamanlarda yaşadıklarınızı tekrar gözden geçirmeye ne dersiniz?

1. İyi haberlere ilgi göstermez

kıskanç

“Kıskanç arkadaş nasıl davranır?” sorusunun uygulamalı yanıtı budur. Kıskanç arkadaş iyi haberlerinizi öyle bir duymazdan gelir, öyle geçiştirir ki bunu fark etmemek mümkün değildir. Oxford’a kabul edildiğinizi söyleseniz, “Süper, ama senin biraz göbeğin mi çıkmış?” tadında bir cevap verecektir. Deneyin ve görün, kıskanç arkadaş mutlu olmanızı istemez. En yakışıklı erkekle birlikte olmanız, en mutlu aileye sahip olmanız ya da en iyi okula gitmeniz onun için sadece daha fazla yüktür. İnsanların mutsuzluklarını paylaşmak zor gibi görünür ama mutluluğu paylaşabilmek daha büyük erdemdir.

2. Yangına körükle gider

kıskançlık

Mutlu haberinizi tek kulağıyla dinleyip hızlıca geçiştiren bu arkadaşınız, dertli gününüzde ilk sırada bayrak sallar. Ancak yanınızda olması ne yazık ki size destek verdiği anlamına gelmez. Erkek arkadaşınızla kavga mı ettiniz, onu daha da kötüler, kavga sebebi başka bir kız bile değilken sizi aldatıldığınıza ikna eder. İşler kötüye gittikçe onun da yetersizlik hissi azalacaktır. Kıskanç arkadaşa ne yapmalı bilinmez ama ruhundaki bu kötülüğün şifa bulması için dua etmekle işe başlayabilirsiniz!

3. Kendi çıkarına öncelik verir

çıkarcı

Çıkarınız ters düştüğü durumda asla sizin için fedakarlık etmez. Önce kendini güvenceye alır, sonra duruma göre belki size bir güzellik yapar. O da onca yıllık arkadaşlığınızın hatırına, düşük de olsa bir ihtimalle! Her zaman ilk sıraya kendini yazar, sizin için yapabileceği bir şey olsa bile ağırdan alır.

4. Sürekli kıyaslama yapar

kıyas

Kendisini sizinle, sizi bir başkasıyla, iki ünlü şarkıcıyı birbiriyle… Sürekli kıyaslar, bu huyundan hiç vazgeçmez. Bu, onun kıskançlık çukuruna nasıl düştüğünün de göstergesidir. En yakın arkadaş kıskançlığı çoğu zaman, “Onun oturduğu ev benimkinden güzel” ya da “Onun çıktığı çocuk benimkinden daha popüler” gibi basit bir kıyaslamayla başlar.

5. Sık sık küser

küslük

Size kendinizi suçlu hissettirmek için sık sık dudak büzer, küslük çıkarmaya ve trip atmaya bayılır. Siz de hayatınızda her şeyin güllük gülistanlık olduğu bir zamanda, durduk yere bu küslüğü kendinize dert edinirsiniz. Mutlu zamanlarınızda hayattan keyif almanızı mutlaka engeller, bunun için hiçbir şey yapamazsa da küser!

6. Kaybetmeye tahammül edemez

kaybetmez

Basit bir bilgisayar oyunundan ya da telefonunuza yüklediğiniz bir yarışmadan bile bunu anlayabilirsiniz. Kaybetmeye tahammül edemez, her zaman koşulları ya da sizi suçlamayı başarır. Onunla bowling oynamaya gitmek tam bir hatadır. Huyunu bildiğiniz için kimi zaman mahsusçuktan yenildiğiniz bile olur!

7. Sosyalleşmenizi istemez

sosyal

Dostunu başkasından kıskanmak, bu arkadaş tipinde çok görülen bir özelliktir. Size çok değer verdiği için mi, yoksa çok sosyal biri olmanızı istemediği için mi, orası tartışmaya açık bir konudur. Arkadaşını paylaşmama hastalığı her yerde kendini belli eder. Yeni ortamınıza onunla girdiğinizde huzursuzluğunu ve huysuzluğunu hissedersiniz. Bundan daha kötüsü, tüm yeni arkadaşlarınızın da bu tuhaf tavırların farkına varmasıdır!

8. Kötü hissettirir

kotu

“Kıskanç arkadaşla nasıl başa çıkılır?” diye düşünenler için, oldukça etkili bir formül vardır: O arkadaşı hayatınızdan çıkarmak. Evet, ne kadar yakınınız olursa olsun! Dostluklar elbette çok kıymetlidir, ama bazı dostluklar alışkanlıktandır. Hangi gerçek dost, sürekli insana kendini bu kadar kötü hissettirebilir ki? Farkına bile varmadan iyi gününüzü kötüye çeviren bu arkadaştan kurtulmak sizin için uzun vadede en iyi çözümdür.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!