En Yakın Arkadaşınızla Ev Arkadaşı Olmadan Önce Sormanız Gereken 10 Soru

Ev arkadaşı arama işine genellikle yakın çevreden başlanır, olmazsa ilan verilerek devam edilir. Bu arayış sırasında yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmeyen, bütün sırlarınızı bilen, belki de kardeşiniz kadar yakın arkadaşınız sizinle yaşamaya talip olursa ne yaparsınız? Bizden size tavsiye; uzun uzun düşünün. İlk başta kulağa hoş geliyor değil mi? Bunca zamanı birlikte geçirip aynı evi paylaşamama ihtimalinizin olmadığını düşünüyorsunuz. O zaman bir evin içerisinde yaşanabilecek problemlerden haberiniz yok. Gün gelip en yakın arkadaşınızla aranıza aynı evi paylaşmanız sebebiyle yaşadığınız küçük problemlerden ötürü buz dağlarının girmesini istemiyorsanız en başta sıkı bir anlaşma yapmanız gerekiyor. Aile ile bile uzun süre birlikte yaşamak ne kadar sıkıcı bir düşünün…

Ev Arkadaşınızla Mutlaka Konuşmanız Gereken 10 Konu

1. Faturalar nasıl ödenecek?

hesap makinesi

Bir evin temel giderlerinden olan faturaların nasıl ödeneceğinin baştan açıklığa kavuşturulması şart. Tabii faturalara gelmeden önce kira konusunda anlaşma yapmış olmanız gerektiğini söylemiyoruz bile. Su, elektrik, yakıt, aidat, internet ve daha nicesi. Bu giderleri nasıl mı ödeyeceksiniz? Ortadan ikiye bölün gitsin. Ev arkadaşınızın bir aylığına aile ziyaretine gittiği zamanlar için çözüm bulmak ise size kalmış.

2. Ortak alanlar nasıl kullanılacak, organizesi nasıl olacak?

uçan kirli bulaşıklar

Ev arkadaşına gıcık olmak, ortak alanların kullanımı sırasında kişisel alışkanlıklar doğrultusunda hareket edilmesiyle başlar. Herkesin kendi odasının düzeni ile ilgili farklı bir görüşü olabilir. Ancak evin ortak kullanım alanları ile alakalı konuların mutlaka en baştan konuşulması gerek. Sonuçta kimse mutfağında dağ gibi birikmiş bulaşıklar, salonunda kirli çoraplar görmek istemez. Ortak kullanım alanı demişken banyoyu da unutmamak lazım, en azından duşakabinin içine dökülen saçları.

3. Ortak bir buzdolabımız mı olacak yoksa herkesin kendine ait bir rafı mı?

muz ve buzdolabı

Bazı ev arkadaşlıklarında yiyecek içecek alışverişi ortak yapılır, bazılarında ise raflar bir güzel ayrılır. İlki arkadaşlığa uymaz, ikincisi ise tehlikeli. Dolapta kalan son parça peyniri kimin yediği büyük mesele çıkartabilir. Ev arkadaşı kuralları belirlenirken alışveriş konusunda net bir çizginin olması yaşanması muhtemel hararetli tartışmalara engel olur. Bu sebepten de kavga mı olur diye gülmeyin açlıktan kan şekeriniz düştüğünde ne yapacağınızı kendiniz bile bilemeyebilirsiniz.

4. Ev sürekli olarak misafirle dolup taşacak mı?

kalabalık

Ev arkadaşını evden çıkarma için başlı başına bir neden bile olabilir. Yorgun bir günün ardından en büyük ihtiyacınızın sessizlik olduğu bir akşamda evde bir parti havasının olmasını hoş karşılayıp karşılayamayacağınızı hesaplayın. Aynı durum karşı taraf için de geçerli. Eve gelecek misafir sayısı, sıklığı ve bu konudaki haberleşme biçimleriniz hakkında net bir tavır belirleyin. Ansızın çıkıp gelebilecek arkadaşlar için de önlem alın. En yakın arkadaşlar olmanız, birbirinizin bütün arkadaşlarını tanıyor ve seviyor olmanızı gerektirmez.

5. Tüylü dostlarımız hakkında ne düşünüyorsun?

Golden Retriever Yavru

Ev arkadaşıyla sorun yaşayanlar arasında bir anket yapılsa evcil hayvanlarla ilgili yaşanan sorunlar ilk sıralarda yer alır. Aileden ayrı bir evde yaşamanın başlamasıyla evin neşesine neşe katacak, birlikte üzülecek, birlikte sevinecek, koşa koşa eve gitmeye sebep olacak bir ev arkadaşı arayışına daha girilir. Bir hayvanla birlikte yaşamak büyük bir özveri ister. Ortaya saçılan tüyler, parçalanan terlikler, protesto gösterileri gerçekten hayvanları seven ve onlarla yaşamak isteyenler için göz ardı edilebilen durumlardır. Ama bunlara tahammül edemeyenler de var. Ne siz ne de ev arkadaşınız diğerine sormadan kod adı tüy yumağı olan arkadaşınızı eve getirmeseniz iyi olur.

6. Ev arkadaşlığına dair beklentilerin neler?

ev arkadaşı

Ev arkadaşlığında dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli yeri bu maddeye verebiliriz. Ev arkadaşlığı tanımınız nedir ve karşı taraftan tam olarak ne istiyorsunuz? O sizin en yakın arkadaşınız olabilir ama tutacağınız ev muhtemelen yedi oda dört salon olmayacak. Bu da demek ki çok sık karşılacaksınız. O güne kadar bütün yükünü sırtlandığınız arkadaşınızın artık bir başka özelliği daha var; yan odada uyuyor. Ev yaşamı içerisinde beklentileri tam olarak ortaya koyduğunuz zaman hem dostluğunuz pekişir hem de tanımadığınız biri ile yaşamaktan kurtulursunuz. Bu konuşmayı ise en başında yapın, birlikte yaşama fikri netleşir netleşmez.

7. Dekorasyon hakkında bir fikrin var mı?

salon

Orası sizin eviniz, elbette istediğiniz gibi dekore etme hakkınız var, ama aynı zamanda arkadaşınızın da evi, yani o da sizinle aynı hakka sahip. En yakın arkadaşınız olduğu için ortak zevklerinizin olduğunu düşünmüyor değiliz, ama ya zevklerinin tamamen farklıysa? İşte o zaman haftalık düzenli olarak değişen duvarlar inşa edecek kadar mimari beceriniz yoksa ya çok standart bir düzen kuracaksınız ya da başlamadan bu işe bir son vereceksiniz.

8. Özel hayatın gizliliği nasıl sağlanacak?

ev arkadaşları

Bu anayasanın bir maddesi, çok iyi biliyoruz. Aranızda gizli saklı yok, onu da biliyoruz. Ama artık özel hayatlar tamamen birbirinin içine geçmiş durumda. Aynı evde uyuyup aynı salonda film izleyecek, sevgilinizle kavga ettiğinizde en fazla yan odada tartışacaksınız. Bu da demek ki birbiriniz hakkında daha daha fazla bilgiye ulaşabileceksiniz. Peki bu hangi boyuta kadar böyle devam edecek? Siz ne kadar isterseniz oraya kadar. Ama şu soruyu da birbirinize sormayı unutmayın; birbirimizin özel hayatına ne kadar burnumuzu sokacağız? Makbul olanı hiç elbette ama tabii hayat sizin.

9. Arkadaşlık sınırını koruyabilecek miyiz?

iki arkadaş

Aynı evi paylaşmak elbette diğer kişiye karşı sorumluluk duygusuna sahip olmayı gerektirir, ancak bir yere kadar. Her şeyden önce sadece arkadaş olduğunuzu unutmayın. Gece her geç kaldığında aramak, sürekli sorgulamak, hatta kızıp küsmek ev arkadaşlığının sınırlarının biraz aşılması anlamına gelir. Siz sadece ev arkadaşısınız; anne, baba, sevgili olmadığınızı unutmayın.

10. Ne kadar süreliğine aynı evde yaşamayı planlıyorsun?

ev arkadaşı

İşte bu soru önemli. Hayat bu, yarın ekonomik nedenler el vermez, kapıyı aşk çalar. Bir tarafın evden ayrılması gibi bir durum oluşur. Ama yine de bu konuda net bir kararın olması gerekiyor. Daha iki ay geçmeden karşı tarafı bütün masraflar ile baş başa bırakmak hiç nazik bir davranış olmaz.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!