Ev Temizliğinde Hayat Kurtaracak 8 Pratik Bilgi

Ne kısır bir mücadeledir şu ev temizliği. Dön-dolaş aynı işleri yapar durursunuz, sizden başka kimse ne yaptığınızı bilmez. Her yer tertemiz olduğunda kimse teşekkür etmez ama mobilyaların üzerinde en ufak bir toz görünce imzalarını atarak “görevinizi” hatırlatmayı hiç ihmal etmezler. Hele bir de büyük temizlik zamanları var ki, mücadele lafı hafif kalır; resmen meydan muharebesi. Hayır, karşılık beklediğinizden değil tabi ama yıpranıyor insan. O zaman siz de kendimize bir güzellik yapın; aynı işi daha kısa zamanda yapmanın yollarını bulun. Artan zamanı mutlaka kendiniz için harcayın ama.

İşte size temizlikte zaman kazandıracak ve daha az yorulmanızı sağlayacak 8 pratik bilgi. Bunlarda ilk üçü, genel olarak temizlik planlamasıyla ilgili tavsiyeler. Diğerleri ise bazı detaylara özel temizlik tüyoları.

1. Plan yapın

Mevsim dönümleri ya da bayram öncesi büyük temizliklerde, yapacağınız işleri önce kafanızda bir sıraya sokun. Gardırop, yüklük, mutfak dolapları, buzdolabı vs., dip köşe girişecekseniz, önceliği bunlara verin. Sıralama kabaca, camlar, koltuklar, mobilyalar, halılar, kapılar, avizeler, zemin ve en son banyo-tuvalet şeklinde olabilir. Tabii ki sıralama ailenizin alışkanlıkları ve kendi öncelik tercihinize göre değişebilir. Bu planı yaparken ne gibi ekipmana ve temizlik malzemesine ihtiyacınız olacağı da belli olur, bunları da bir kenara not edin.

2. İşi işe katmayın

Cam silerken bir yandan da şu çamaşırlar yıkansın, akşama da 1 kap yemek yapayım gibi bir kahramanlığa kalkışmayın. Bu, aynı anda 3 ayrı mekan arasında koşturup durmanıza, gereksiz enerji harcamanıza sebep olur. İşinizin olmadığı zamanlarda böyle günler için fazladan 2-3 çeşit yemek hazırlayıp dondurucuya atabilirsiniz. Buz dolabı, mutfak dolapları gibi evdeki herkesin sürekli olarak kullandığı yerlerin temizliğini, gündelik işlerinizin arasına sokun. Mesela bulaşıkları makineden çıkarıp yerleştirmeden önce, koyacağınız yerleri silin. Yemekler piştikten sonra ocağı temizleyin. Gece yatmadan önce bir yandan dişlerinizi fırçalarken, bir yandan da lavaboyu fırçalayabilirsiniz mesela. Düzenli olarak yaptığınızda bu işler en fazla 10 dakikanızı alır.

3.  Gelelim detaylara: Fırın temizliği

Reklamlarda gördüğümüz tek fısla bütün yağı, kiri çözüp, 1 bez hamlesiyle tortu bile bırakmadan fırını temizleyen fısfıslar var ya? Yok öyle şeyler. Bırakın bunların fırını temizlemesini, çoğunun kendisini fırından temizlemek mümkün olmuyor. Ve tabi daha da önemlisi, işin sağlık yönü. Tabak, çatal gibi akan suyun altında yıkayamayacağımıza göre, fırınımızda en ufak bir deterjan kalıntısı bile kalmamalı. Fırının iç yüzeyinde ve camında biriken yağlardan kurtulmak için en güvenilir ve etkili ürün, çamaşır sodası. 1 litre sıcak suya 2 yemek kaşığı çamaşır sodası ekleyip karıştırın ve fırınınızı bu suyla silin. Aynı yöntemi aspiratör temizliğinde de kullanabilirsiniz. Tabi ardından ıslak bir bezle iyice durulamanız gerekiyor.

4. Camlarda lekesiz parlaklık için

Cam temizliğinde uygun bez seçimi, deterjandan çok daha önemli. Cam yüzeyleri sadece suyla bile temizleyebilirsiniz fakat istediğiniz ışıltıyı elde edemezsiniz. Bunun için suyu iyi emen, iplik bırakmayan, camda kayarak silme kolaylığı sağlayan bir beze ihtiyacınız var. Parlak bir temizlik için en iyi tercih sıvı bulaşık deterjanlarıdır. Yağ ve kireç sökme özelliği olan bulaşık deterjanlarını tüm cam yüzeyler için kullanabilirsiniz ama tek bir şartla; suyu köpürtmeyecek kadar az miktarda. Ayrıca pencereleri güneşin camlara direk vurmadığı saatlerde silmeye dikkat edin.

5. Halılar hem tertemiz hem yumuşacık olsun, hem de mis gibi koksun

Aslına bakarsanız halı temizliğini bir an önce profesyonellere bırakmalısınız. Dizlerinizi yere koymanızı, omuz ve kol eklemlerinizi sürekli, aşırı bir yükle açıp kapamanızı gerektiren halı silme işi, insan vücudu için en uygunsuz pozisyonlardan biri olsa gerek. En iyisi, haftada 1 kere elektrik süpürgesi ile süpürmek ve halının cinsine göre her sene ya da 2 senede 1 yıkamaya göndermek. Düzenli temizlik içinse kendiniz, ayda 1 kere de bir kabın içine;

  • 2 yemek kaşığı karbonat
  • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 1 yemek kaşığı kuru nane

koyup karıştırın. Bu miktarı halınızın ölçülerine göre azaltıp çoğaltabilirsiniz. Bu toz karışımı halınızın her yerine gelecek şekilde serpiştirin. 1 saat kadar bu şekilde bekleyen halıyı elektrik süpürgesiyle süpürün.

Gencim, gücüm kuvvetim yerinde, çok silmek istiyorum diyorsanız; orta boy bir halı için, 2 litre ılık suyun içinde, 1 dolu yemek kaşığı arap sabununu eritin. Halınızı önce bu suyla silin ve ardından mutlaka durulayın. Durulama suyuna yarım çay bardağı beyaz sirke ekleyerek, halınızın daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

6. Seramik ya da fayanslar arası derz kirleri

Banyo ve mutfaklarda hem yer hem de duvar kaplaması olarak döşenen fayansların arasındaki derzler, zamanla aşınır. Buraları her gün silseniz bile, kir, toz, kıl, tüy hep bu boşluklara dolar ve çirkin, kirli bir görüntü yaratır. Bu boşluklara biriken kirleri temizlemek için, eski bir diş fırçası çok işinize yarar. Küçük bir 1 kaşık kadar karbonat koyun. Diş fırçasını suyla ıslatıp kasedeki karbonata daldırın, bununla duvar fayanslarının aralarını iyice fırçalayın ve durulayın. Zeminde ise aynı işlemi bu kez uzun saplı bir yer fırçasıyla yapabilirsiniz.

7. Ayna gibi musluklar ve tüm metal yüzeyler için

Su lekesinin zamanla sert bir kireç tabakasına dönüştüğü çelik mutfak lavaboları, banyo ve mutfak muslukları parlamadan, temizlik bitmiş sayılmaz. Kireç çözücü olarak ihtiyacımız olan asiti, en ekonomik ve en zararsız şekilde limondan sağlayacağız bu kez. Mutfakta suyunu kullandığınız limonların kabukları bile günlük temizlikte işinizi görür. Ama beklemiş ve hiç gitmeyecekmiş gibi görünen su lekelerinin bulunduğu metal yüzeyleri, ortasından ikiye kestiğiniz limonla ovabilirsiniz.

8. Mobilyaların kıvrımlarına yerleşen tozlara elveda

Salon ve yatak odası mobilyalarının, kıvrımlı detayları arasına biriken tozlar canınızı sıkıyorsa, püskürtün gitsinler. Sadece toz beziyle yapılan toz alma işleminde, tıpkı derz dolguları arasına giren kirler gibi, tozlar da ahşap kıvrımlara, köşelere itilir ve buralarda birikir. Kozmetik mağazalarında kolaylıkla bulabileceğiniz boş bir sprey şişesine sirkeli su doldurun. Yaklaşık olarak 1 litre su ve yarım çay bardağı sirke diyebiliriz. Bu şişe ve sirkeli su sayesinde hem kolunuzun yetişmediği yükseklikte yerleri, hem de kıvrımlar arasında biriken tozun yumuşayarak çözülmesini ve akmasını sağlarsınız.

 

 

 

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!