Evlenmeden Önce Mutlaka Yapmanız Gereken 12 Şey

Evliliğe karar vermek, evliliği yürütmekten daha zorludur. Karar aşamasında yapacağınız hatalar ise evliliği yürütmenizi zorlaştırır. Bu nedenle evlilik arefesinde adeta ipteki cambaz gibi olmalı ve her şeyi belli bir dengede tutmalısınız. Evlilik öncesi gereksiz bir detay olarak görüp umursamadığınız bazı şeyler gelecekte aile içinde huzursuzluklara ve pişmanlıklara neden olabilir.

Evlenmeden Önce Mutlaka Yapmanız Gerekenler

1. Ailesi ile tanışın

aile tanışması

Siz sadece sevdiğiniz adamla değil aynı zamanda da ailesi ile evleniyorsunuz. Evliliğinizde şüphesiz ailesi bir yerlerde olacaktır. Bu nedenle kesinlikle ailesiyle nişan töreninde tanışmayın. Tanışmaktan kasıt ”Merhaba, merhaba” olmak ya da bir akşam yemeğine gidip yemeği yiyip kalkmak değildir. Hiçbir insanı 2-3 saatte gerçek anlamda tanıyamazsınız. Sık sık aile ziyareti yaparak ve onlarla bol bol sohbet ederek ailesinin düşünce yapısı ve karakteristik özelliklerini analiz edebilirsiniz. İleride evliyken ailesiyle yaşayacağınız huzursuzluklar evliliğinizi de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ailesini iyi bir şekilde tanımadan evliliğe yanaşmayın.

2. Okul ve kariyer planlarınızı ertelemeyin

mezuniyet

Evlilik aciliyeti olan bir durum veya bir mecburiyet değildir. Bu nedenle evlilik konusunda acele etmeyin. Unutmayın; ”Acele işe şeytan karışır.” Eğer okuyorsanız öncelikle okulunuza odaklanın. Okulu bitirebileceğiniz en yüksek ortalama ile bitirin. Okulunuz bittiyse ve kariyer planlarınız varsa yine acele etmeyin. Evlilik er ya da geç gerçekleşir. Fakat kariyerinizi evlilik için ertelemeniz veya vazgeçmeniz ileride iç huzurunuz açısından hiç sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle okulunuzu bitirip kariyerinize başlamadan evlilik adımları atmayın.

3. Eski aşklar eskide kalsın

fotoğraf

Evlilik aşamasındaysanız ve hala aklınızın bir köşesinde küçük de olsa eski aşklarınızdan birisi varsa önce bir durup düşünmeniz gerekir. Çünkü aklınızı meşgul eden kalbinizi fethetmiştir. Bu nedenle aklınızın tamamıyla evleneceğiniz adamda olduğundan emin olun. Eğer gerekirse eski aşklarınızla hesaplaşın. Hesaplaşmalar geçmişin üzerini tamamıyla silmenizi sağlayabilir. Hesaplaşmanızın ardından hala aklınızın bir köşesinde kaldıysa evlilikten vazgeçin. Çünkü bu durum evliliğinizde uzun vadeli pişmanlıklar yaratabilir.

4. Çocuk yapmak hakkında konuşun

konuşan çiftler

Çocuk çok istiyor veya hiç istemiyor olabilirsiniz. Bu konuyu evlilik öncesi eşinizle oturup detaylıca konuşun. Aynı fikirde olmama ihtimalinize karşın medenice oturup neden isteyip istemediğinizi ve eşinizin neden isteyip istemediğini tartışın. Birbirinize duyacağınız karşılıklı saygı ile ileride çocuk yapma üzerinden anlaşmazlıklar ve huzursuzluklar da olmaz.

5. Para durumu

evlilikte para

Finansal durumlar dünya üzerine en çok boşanmaya sebep olan unsurlardan birisidir. Bu nedenle hem kendinizin hem de eşinizin finansal durumunu oturup detaylıca konuşun. Para idaresini kimin daha iyi yapabileceğini detaylıca analiz edin. Daha iyi finansal yönetimi olan kişiyi objektif biz gözle belirleyip yetki alın veya yetki verin. İleride finansal zorluklar çektiğiniz zaman bu durumu konuşmuş olmanız işe yarayacak ve ortaklaşa kararlar alarak bu zorlukları daha kolay atlatabilirsiniz.

6. Tek başınıza eve çıkın

yalnız kadın

Evlenmeden en az 6-7 ay önce tek başınıza eve çıkın. Evlenene kadar yalnız yaşayın. Evlenmeden önce ilk kendi kendinizi idare edebilmeyi öğrenin. Kendi başınızın çaresine bakabilmeyi ve sorumluluklarla tek başınıza baş edebilmeyi öğrenin. Bu donanıma sahip olduğunuz takdirde ileride evliliğinizde kendi kendinizi idare edebilir ve kimseden medet ummadan yaşayabilirsiniz.

7. Tıbbi testlerden geçmek

tıbbi test

Evlilikte tabii ki de cinsel hayatınız olacak. Cinsellikle ilgili araştırmalar yapabilir ve nasıl cinsel hayatınızda daha mutlu olacağınızı araştırabilirsiniz. Fakat evlenmeden önce cinsellikle ilgili bilinmesi gerekenler arasında hastalıklar da olmalı. Her ne kadar sevdiğiniz adamla evleniyor olsanız da bazı hastalıklar kendisini hiç belli etmez, bunu göz önünde bulundurun. Bu nedenle hem kendiniz hem de eşiniz evlilik öncesi test yaptırsın. Eğer bir hastalık durumu söz konusu ise tedavisi tamamlanana kadar evliliği erteleyin. Çünkü eğer eşinizde cinsel yolla bulaşabilecek bir hastalık varsa bu ileride hem sizin hayatınızı hem de olası çocuğunuzun hayatını tehlikeye atar. Unutmayın cinsel yolla bulaşan hastalıklar yıllarca sinsi sinsi bünyede barınırlar.

8. Birikim hesabı açın

bozuk paralar

Bunu yalnızca siz değil aynı zamanda eşiniz de açmalı. Evlenene kadar maaşınızın küçük bir kısmını %5 ile %15 arasındaki bir miktarı bu birikim hesabına atın. Emin olun evlilik aşamasında veya evlilik sürecinde gözden kaçırdığınız masraf gerektiren bir detay vardır. Bu gözden kaçan detayların ileride size sıkıntı olmaması ve huzursuzluk çıkarmaması için küçük miktarları bir birikim hesabında biriktirin.

9. Dürüst olun

kadın ve erkek

Evlilik, bir kadın ve erkeğin hayatındaki en ciddi karardır. Bu karar aynı zamanda büyük bir cesaret de ister. Dünyadaki en büyük cesaret örneği ise dürüstlüktür. Bu nedenle evlenmeden önce konuşulması gerekenler vardır. Evlilik öncesi eşinizle oturup geçmişinizde veya şimdiki hayatınızdaki tüm sırları anlatın. Bu, tepki vereceğinden korkacağınız bir detay olsa bile bunu cesurca söyleyin. Aynı zamanda bu cesaret örneğini eşinizden de isteyin. İki taraf da geçmişinde sakladığı ne varsa ortaya döksün. Sırsız ve dürüstçe başlayan evliliklerde bu yönde herhangi bir kuşku yada şüphe olmaz. Evlilik hayatındaki şüphe, baş edilmesi en büyük sıkıntıdır.

10. Küçük bir tatil yapın

plaj çantası, şapka

İster tek başınıza isterseniz en yakın arkadaşlarınızla en azından 1 haftalığına bir tatile gidin. Bu tatilde bol bol eğlenip, arkadaşlarınızla fotoğraflar çekin. Tüm stres, sıkıntı ve telaşı bu tatilde üzerinizden atın. Evlenme arefesi oldukça stresli ve gergin bir dönemdir. Kafanızı iyice boşaltın ve psikolojik olarak kendinizi hazırlayın.

11. Planlama

düşünen kadın

Evlenmeden önce yapılması gereken hazırlıklar arasında en ciddi olanı planlamadır. Düğün planlamalarınızı eşinizle oturup detaylıca hazırlayın. Bütçenizi belirleyin ve ona göre bir organizasyon planı yapın. Bütçeniz sınırlıysa ve siz doğru bir düğün planlaması yapmazsanız bu büyük bir sıkıntıya dönüşebilir. Bütçenizin dışına çıktığınızı biliyor ve buna önlem almıyorsanız düğününüzde aklınızda sürekli bu düşünceler bulunur ve en mutlu olmanız gereken günlerinizden birinde huzursuz ve mutsuz olmanıza yol açar.

12. Değişmeyin, değiştirmeyin

kavga eden çift

Eşinizle evlilik aşamasındayken onu değiştirmeye çalışmayın veya onun sizi değiştirmesine izin vermeyin. Eğer siz onu o da sizi bu halinizle kabul etmiyorsa evlilik sadece zaman kaybıdır. İleride yaşayacağınız büyük problemler sizi pişmanlığa itebilir. Bu nedenle birbirinizi olduğunuz gibi yürekten kabul ettiğiniz takdirde evliliğe hazırsınız demektir.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!