Sadece Genç Yaşta Anne Olmayı Seçen Kadınların Anlayabileceği 8 Şey

Çocuk sahibi olmak her kadının hayalidir. Annelik heyecanı daha küçük bir kız çocuğuyken oyunlarda başlar. Sahi, oyuncak bebeğinin karnını doyurup altını değiştirmeyen var mıdır? O çocuk halleriyle bile her küçük kadın bir bebeğe yetme ve yetişme telaşını yaşamıştır.

Her kadın bir gün gelip anne olacağını bilir. Bilinmez olan, o günün ne zaman geleceğidir! Bazı kadınlar uzun uzun kendini tanıma ve hayatı keşfetme fırsatı bulurken, bazıları için çocuklu hayat çok erken başlar. Erken yaşta anne olmak, büyük bir keyif ve mutluluktur elbette; ancak diğer yandan da herkesin eğlendiği saatlerde beşik sallamak demektir. Daha kendini çocuk gibi hissederken, minicik bir bebekle başbaşa kalmanın nasıl bir şey olduğunu ancak erken yaşta anne olanlar anlayabilir.

Genç Anne Olmanın Avantajları

1. Birlikte büyürsünüz

birlikte

Genç annelikte ilk yıllar oldukça zordur. Bebeğiniz bu dünyaya uyum sağlamaya çalışırken; siz de anneliğe mi, yetişkinliğe mi yoksa hayatın zorluklarına mı uyum sağlamanız gerektiğini bilemezsiniz. Yaşınız küçük olduğundan yönlendirmeye çalışan da çok olur. Herkes bebek bakımıyla ilgili bir fikir verir, hiç kimsenin fikri de diğerini tutmaz! Küçük bir kaos halinde yaşanan ilk yılları atlattıktan sonra ise, birlikte büyümeye başlarsınız. Çocuğunuzun “neden?” ve “nasıl?” sorularıyla siz de hayatı sorgular, ona öğretmek için önce kendiniz öğrenirsiniz.

2. Güçlenirsiniz

güçlü

Sizi yıkmayan yumruk elbette güçlendirecektir! Hamilelik ve doğum sırasında fiziksel acılara maruz kalırsınız. Mide bulantıları, kramplar, kasılmalar, kanamalar derken adeta sınandığınızı hissedersiniz. Doğum sancısı ise ayrı bir yazının konusudur! Bunun üzerine bir de ruhen yaşadığınız gelgitler eklenir. Hormonlarınız da yerinden oynadığı için aşırı duygusallıkla, gelecek kaygısıyla, lohusa depresyonuyla burun buruna gelirsiniz. Eh, bunca ruhsal ve fiziksel sınavı atlattıktan sonra müsabakadan güçlenmiş olarak çıkmanız kaçınılmazdır.

3. Uykuya veda edersiniz

uyku

Uykusuzlukla en kolay başa çıkabileceğiniz yaşlarda olduğunuz için şanslısınızdır aslında. Ancak yaşıtlarınız gece hayatı nedeniyle uykularını alamazken sizin gündeminiz biraz farklıdır. Üstelik onlar dışarıda sabahlara kadar eğlendikten sonra en az öğlene kadar uyurken, sizin en geç 6’da güne başlamanız gerekir. Genç yaşta anne olmanın zararları, arkadaş grubundan gelen davetleri sürekli geri çevirmek ve bir süre sonra unutulmak olabilir. Neyse ki, “sağlık olsun!” demeyi iyi bilirsiniz.

4. Zamanı iyi kullanırsınız

zaman

Bebeğin uyuduğu yarım saatlik zaman dilimi içinde şekerleme yapmayı, çamaşır katlamayı, bulaşık makinesi boşaltmayı ve duş almayı başarabilecek hale gelirsiniz. Hayatınızın ilk yıllarında elde ettiğiniz bu pratikliği bütün bir ömür kullanacağınız için şanslısınızdır. Zamanınız bu kadar değerliyken, saatlerce kanepede oturup televizyon izleyebilen insanlar sizin gözünüzde uzaylı gibidir. Evet, buna eşiniz de dahil elbette!

5. Kendi yolunuzu bulursunuz

annekız

Genç yaşta anne olduğunuzda başta bebeğinizi tutarken bile ürkek olabilirsiniz, ancak sonunda kendi yolunuzu bulursunuz. Hem annelikte hem de hayatta usta olup, kendinizden büyüklere tavsiyeler vermeniz yakındır. Yaşınız hala genç olsa da hayatta hiçbir şeyin kolay olmadığını, başarmak için emek vermek gerektiğini ve düşe kalka büyümenin ne demek olduğunu bilen bir kadınsınızdır artık.

6. Şaşkın bakışlar hoşunuza gider

yaslılık

Yıllar geçip kızınızla ya da oğlunuzla bir yerlere gittiğinizde ablası zannedilmek … İşte genç anneliğin taçlandığı an bu andır! Şaşkın bakışlara, “Ne kadar gençsiniz!” iltifatlarına alışır ama doyamazsınız! Erken yaşta verdiğiniz emeklerin karşılığını böyle almak koltuklarınızı kabartır. Genç bir anneye sahip olmak çocuğunuz için de büyük şans ve gururdur.

7. Torunlarınızla uzun yıllarınız olur

anneanne torun

Genç yaşta anne olmanın avantajları içinde en güzeli, genç yaşta anneanne ya da babaanne olmaktır! Tabii bunun için çocuklarınızın da size yakın bir performans sergilemesi gerekir. Sonraki kuşakları görebilmek, dinç bir kadın olarak torunlarınızla vakit geçirmek en büyük şansınız olacaktır.

8. Şükredersiniz

yaslılık

Ne güzel bir ödüle ne kadar genç layık görüldüğünüzü anlayıp her gün şükredersiniz. Anne olmak için bazı kadınların aştığı yol o kadar çetindir ki, kendi yolunuza sevinmeniz gerektiğini bilirsiniz. Doğru insanı bulmak, onunla evlenebilmek, ondan çocuk sahibi olabilmek gibi zor engelleri genç yaşta aşıp bebeğinizi kucağınıza alabildiğinize göre en çok siz sevinmelisiniz!

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!