1. Hafta

Hamilelikte 1. Hafta : 1 Haftalık Gebelik Gelişimi

Sürpriz! Hayatınızın en mucizevi, en heyecanlı ama bir o kadar da zorlu dönemine başlıyorsunuz. Muhtemelen şu anda hamile olduğunuzdan haberiniz yok. Çünkü henüz bebeğinize dair somut bir şey bulunmuyor. Belki de hamile olma ihtimalinizi hissetmişsinizdir. Ama kafanızın içinde cevaplanmayı bekleyen bir sürü soru var haliyle. 

+ Detaylar
2. Hafta

Hamilelikte 2. Hafta : 2 Haftalık Gebelik Gelişimi

Hamileliğe dair bir belirtiye rastlamak için henüz çok erken. Hamile olduğunuzu söyleyebilmek ve bazı belirtilerden bahsedebilmek için, gebelik hormonlarının ölçülebilir seviyeye gelmesi gerekiyor.

+ Detaylar
3. Hafta

Hamilelikte 3. Hafta : 3 Haftalık Gebelik Gelişimi

Canım annem, hamileliğin 3. haftası benim için de senin için de en kritik dönem. Bu hafta bil bakalım ne oldu? Bir küçük sperm ile senin yumurtalarından biri döllendi. Henüz fark edilmeyecek kadar küçüğüm. Beni anlaman çok zor. Henüz yolun çok başındayız. Yaklaşık 40 hafta kadar sürecek bir yolculuğumuz olacak seninle.

+ Detaylar
4. Hafta

Hamilelikte 4. Hafta : 4 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim, sen henüz benim farkımda olmasan da ben artık 32 hücreden oluşan bir “zigot”um. Yumurtalıklarından birinde, babamın ve senin birer hücrenizin birleşmesiyle başlayan yolculuğumun sonuna kadar konaklayacağım yere yani rahmine ulaştım. İzninle, şimdi burayı biraz kendime göre düzenlemem gerekiyor. 

+ Detaylar
5. Hafta

Hamilelikte 5. Hafta : 5 Haftalık Gebelik Gelişimi

Sen hamile olduğunu öğrendiğinden beri (belki de hala bilmiyorsun) çok zaman geçmedi belki ama ben çok yol kat ettim. Bu haftadan itibaren rahatlıkla 1 aylık hamile olduğunu söyleyebilirsin artık. Sen ve ben yaklaşık 9 ay sürecek olan maceramızın 1 ayını geride bıraktık bile anneciğim.

+ Detaylar
6. Hafta

Hamilelikte 6. Hafta : 6 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim sen benim varlığımdan bu hafta haberdar oldun. Senin güzelliklerle dolu hayatına bir yenisi daha ekleniyor, hem de minicik bir şey! Ben senin karnındayım evet, hislerin öyle karışık ki hem çok şaşkınsın hem de çok mutlusun bunu hissedebiliyorum. Umarım mutluluğun bana her zaman böyle yansır.

+ Detaylar
7. Hafta

Hamilelikte 7. Hafta : 7 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim şu an tam 7 haftalığım. Artık yavaş yavaş varlığımı daha çok hissediyorsun. Vücudumun ana hatları yavaş yavaş oluşmaya başlıyor, beynim bu haftada birçok özellik kazanıyor. Yavaş yavaş dünyaya gelmeye hazırlanıyorum, seni biraz yorabilirim.

+ Detaylar
8. Hafta

Hamilelikte 8. Hafta : 8 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anne, tam 8 haftadır birlikteyiz. Ben büyüyorum ve sen de ilk günlere göre çok daha iyisin. Daha az mide bulantıları, daha az baş dönmeleri olduğundan ikimizi de sağlıklıyız. Bu hafta ayak ve ellerimi net bir şekilde görebileceksin. Elini sımsıkı tutup hiç bırakmamak için sabırsızlanıyorum.

+ Detaylar
9. Hafta

Hamilelikte 9. Hafta : 9 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim sen şu an ilk trimester’in son dönemindesin yani hamileliğinin 3. ayına yaklaşıyorsun. Senin için en zor ve sıkıntılı geçecek haftalardan biri bu hafta. Ama merak etme öyle hızlı geçecek ki bu günler, hatırlamayacaksın bile bir bakmışsın ben kucağındayım. Ben hızla büyümeye devam ediyorum ama hala çok ufağım.

+ Detaylar
10. Hafta

Hamilelikte 10. Hafta : 10 Haftalık Gebelik Gelişimi

Seninle birlikte çıktığımız bu uzun ama çok güzel yolculuğun 9 haftasını bitirdik bile! İlk trimester bitmek üzere, yolculuğumuzun belki de en kolay kısmı neredeyse bitti. Artık çok daha zorlu bir döneme giriyoruz ama birbirimizden güç alarak her şeyi başarabileceğimizi biliyorum canım annem.

+ Detaylar
11. Hafta

Hamilelikte 11. Hafta : 11 Haftalık Gebelik Gelişimi

Sevgili annem bu hafta 11. haftadayız yani 1. trimesteri bitirmek üzereyiz diyebilirim. Ben bu hafta bir incir boyutundayım ve embriyodan bir fetüse dönüştüm. Yani artık biraz daha gerçek bir insana benziyorum. Artık 5’er 10’ar dakikalık uyku ve uyanıklık döngülerine başladım anneciğim. Ancak uykum çok hafif öksürürsen ya da hapşırırsan hemen uyanabilirim. Ayrıca su altında nefes alabildiğimi biliyor muydun?

+ Detaylar
12. Hafta

Hamilelikte 12. Hafta : 12 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim şu an hamileliğinin 12. haftasını yaşıyorsun. Hamileliğin en zor dönemini geride bırakıp artık en keyifli zamanlarına başlıyorsun. Mide bulantıları ve duygusal değişimler gibi yaşadığın bazı zorluklar bu haftadan sonra gittikçe azalacak. Aynı zamanda vücudundaki değişimleri artık fark etmeye, beni hissetmeye başlayacaksın.

+ Detaylar
13. Hafta

Hamilelikte 13. Hafta : 13 Haftalık Gebelik Gelişimi

Birlikte ilk trimesteri tamamladık canım annem. Yani ben de 13 haftadır senin içinde büyümeye devam ediyorum. Zaman ne kadar çabuk geçiyor değil mi? Yolculuğumuzun 3’te 1’i bitti bile. Artık hamileliğe daha iyi adapte olmuş olmalısın. Ben de yerimden gayet memnunum. Şu anda sadece bir limon büyüklüğündeyim.

+ Detaylar
14. Hafta

Hamilelikte 14. Hafta : 14 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim bu hafta itibariyle 2. trimestere başlıyoruz. İlk 3 ayda yaşadığın sıkıntıların birçoğunu bu trimesterde yaşamayacaksın. O yüzden bu dönem için “hamileliğin balayı” diyorlarmış diye duydum. Daha sakin ve keyifli geçecek bir döneme giriyorsun. Yaşasın!

+ Detaylar
15. Hafta

Hamilelikte 15. Hafta : 15 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim, artık hamileliğinin 4. ayındasın. 2. Trimester’ın ilk kısmındasın yani. Benim senin karnında olmam nasıl bir duygu? Artık bana iyice alıştın, ilk dönem şikayetlerin de azalmaya başladı. Ben şu an bir elma boyutuna ulaştım, bir nar tanesi kadar ufak değilim artık! Hızla büyümeye devam ediyorum. Dışarı çıktığımda seni nasıl emebildiğimi göstermek için şimdiden antrenman yapıyorum burada.

+ Detaylar
16. Hafta

Hamilelikte 16. Hafta : 16 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim hamileliğinin 16. haftasındasın artık. Daha önümüzde uzun bir yol olsa da yine de baya yol kat ettik birlikte değil mi? Doktor muayenesinde bu hafta benim cinsiyetim büyük oranda belli olacak çok heyecanlısın biliyorum, ben de karnında aynı heyecanı yaşıyorum. Ne kadar garip bir şey büyümek!

+ Detaylar
17. Hafta

Hamilelikte 17. Hafta : 17 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim, birlikteliğimizin 17. haftasında kıpırdayabildiğimi net bir şekilde hissetmeye başlayacaksın. Önceden hıçkırdığımda varlığımı hissedebiliyordun. Sayende büyümeye devam ediyorum. Bu hafta yaşayacağın sersemlik ve baş dönmesi hislerinden dolayı çok özür dilerim ama varlığımı somut bir şekilde hissedebilmenin mutluluğu ağır basacaktır diye düşünüyorum

+ Detaylar
18. Hafta

Hamilelikte 18. Hafta : 18 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim 17 haftayı geride bıraktık 18. haftadayız. Ben hızla büyümeye devam ediyorum ve aldığım kilo miktarı arttı. Artık tamamiyle bir bebek oldum ve küçük bir enginar kadarım. El ve ayak parmaklarımla birlikte parmak izlerim de oluştu bu hafta ne güzel! Artık minik izlere sahibim. Mucize gibi bir şey değil mi?

+ Detaylar
19. Hafta

Hamilelikte 19. Hafta : 19 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim 19. haftamızdan merhaba… Zaman ne çabuk geçiyor değil mi? Tam 19 haftadır beraberiz ve ben her an daha da büyüyerek dünyaya gelmeye hazırlanıyorum. Sana bir sürprizim var, bu hafta cinsiyetimi öğrenebilirsiniz. Hatta ultrasonda ellerimi, ayaklarımı bile seçebilirsiniz.

+ Detaylar
20. Hafta

Hamilelikte 20. Hafta : 20 Haftalık Gebelik Gelişimi

Bu hafta itibariyle beraber çıktığımız yolculuğumuzun yarısına geldik anneciğim. Artık beni daha iyi hissetmeye başladın. Bu hafta beş duyu organımın her biri için beynimdeki özel alanlar gelişmeye başladı. Kollarımı ve bacaklarımı daha iyi büküp açabiliyorum, bunu yapmak çok hoşuma gidiyor. Ayrıca bu hafta doktor ziyaretine gidersen kalp atışlarımın ne kadar hızlı olduğunu da duyabilirsin.

+ Detaylar
21. Hafta

Hamilelikte 21. Hafta : 21 Haftalık Gebelik Gelişimi

21 haftadır seninle birlikteyiz anneciğim, zaman ne çabuk geçiyor değil mi? Sanki daha dün bu yolculuğa başlamışız gibi. Artık insanlara hamile olduğunu söylemene gerek kalmadan beni fark edebiliyorlar ve bu beni çok mutlu ediyor, çünkü senin çocuğun olmaktan gurur duyuyorum. Umarım beni taşırken çok yorulmuyorsundur.

+ Detaylar
22. Hafta

Hamilelikte 22. Hafta : 22 Haftalık Gebelik Gelişimi

Yolu yarıladık anneciğim, ha gayret. Bu haftayı bitirdiğimizde, artık 5 aylık hamile olduğunu söyleyebilirsin soranlara. Ben hızla büyümeye devam ediyorum ve burası giderek daralıyor. Aslına bakarsan ben halimden çok memnunum. Zaman zaman senin zorlandığını, yorulduğunu hissediyorum. Sana söz veriyorum, buradan çıktığımda ve sen beni kucağına aldığında, çektiğin tüm acıları unutturacağım sana.

+ Detaylar
23. Hafta

Hamilelikte 23. Hafta : 23 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim beni sabırsızlıkla beklediğini biliyorum, artık beni ve hareketlerimi daha çok hissediyorsun. Ben de artık seni daha iyi duyabiliyorum, yavaş yavaş dünyaya hazırlanırken senin sesinle sakinleşiyorum. Artık 5 ay 15 günlük kocaman bir bebeğim. ’23 haftalık hamileyim bunu ilk defa yapıyor’ diyebileceğin pek çok sürprizim var sana bu hafta, hazır mısın? 

+ Detaylar
24. Hafta

Hamilelikte 24. Hafta : 24 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim ben artık 24 haftalık oldum. Hiç tahmin ediyor muydun bu kadar hızlı büyüyebileceğimi? 24 hafta nasıl geçti hiç anlamadın bile değil mi? Artık karnına attığım tekmeleri hissediyorsun. Bir an önce senin yanına gelebilmek için sana türlü türlü numaralar yapıyorum içeriden. Bacaklarım ve kollarım hiç durmuyor haklısın. Sesini duydukça nasıl durdurabilirim kendimi burada!

+ Detaylar
25. Hafta

Hamilelikte 25. Hafta : 25 Haftalık Gebelik Gelişimi

Çok iyi gidiyoruz anneciğim. Kucağına gelmeme topu topu 3 ay kaldı. Bu hafta, doğduktan sonra tek başıma yaşayabilmem için gerekli olan çok önemli yetenekler kazanacağım. Senden bağımsız nefes almamı ve beslenmemi sağlayacak olan organlarım zaten şekillenmişti. Şimdi beynim de artık bu organları yönetmek için gerekli işlemleri başlattı. Büyüdüm anne, çok büyüdüm.

+ Detaylar
26. Hafta

Hamilelikte 26. Hafta : 26 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim yolculuğumuz tüm hızıyla sürüyor ve her geçen hafta beni sana daha da yakınlaştırıyor. Artık 2. trimesteri bitirmene çok az kaldı, bir hafta kadar. Her hafta gelişimimi heyecanla takip ediyorsun ve benimle ilgili her şeyi öğrenmek istiyorsun biliyorum. Bu durumdan çok memnunum, ben şanslı bir bebeğim.

+ Detaylar
27. Hafta

Hamilelikte 27. Hafta : 27 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim sen artık 27. haftaya adım attın. Bu hafta itibariyle 6. ayını dolduruyorsun. Yani bu haftadan sonra 2. trimester sona eriyor. Hamileliğinin en rahat dönemini bitirip biraz daha zor ve ağır bir döneme adım atıyorsun. Biraz daha sabret her geçen gün doğuma daha çok yaklaşıyorsun. Ben her aşamada senin yanındayım bunu unutma.

+ Detaylar
28. Hafta

Hamilelikte 28. Hafta : 28 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim bu hafta ikinci trimesteri de bitiriyoruz ve 3. trimestere giriyoruz. Bu hafta ben büyük bir patlıcan boyutundayım. Biliyor musun doğumda beynimin ağırlığı vücudumun ağırlığının %12’sini oluşturuyormuş. Şu anda 100 milyar beyin hücresine sahibim. Etkilendin değil mi? Biraz daha sabret birbirimizi görmemize çok az kaldı.

+ Detaylar
29. Hafta

Hamilelikte 29. Hafta : 29 Haftalık Gebelik Gelişimi

Günler haftaları, haftalar ayları kovalıyor anneciğim. 3. trimester döneminin içinde bulunuyorsun. Büyüdükçe gelişimim de hafta hafta artış gösteriyor. Bu hafta doktor kontrolümüz var ve sen daha gitmeden bile bana dair alacağın haberlerin heyecanını yaşamaya başladın. Heyecandan kalp atışlarını dahi duyabiliyorum. 

+ Detaylar
30. Hafta

Hamilelikte 30. Hafta : 30 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim bugün itibariyle 30. haftaya gelmiş bulunuyorsun. Bu zamana kadar seninle iyi kötü ne kadar çok şey yaşadık değil mi? Yaşadıklarımız tatlı birer anı olarak kalacak, sen bu dönemde yaşadıklarını anlatacaksın herkese, ben muhtemelen karnından çıktığımda pek bir şey hatırlamıyor olacağım. Artık kocaman bir bebeğim ve bu haftayı saymazsak sana kavuşmama tam 10 haftacık kaldı!

+ Detaylar
31. Hafta

Hamilelikte 31. Hafta : 31 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim 31. haftamıza geldik inanabiliyor musun? Zaman ne kadar çabuk geçiyor değil mi? Belki de sana çok uzun gelmiştir. Ama merak etme büyük olasılıkla 8-9 hafta sonra kavuşacağız. Bu aralar benimle sık konuşmalısın anne. Senin sesini duymak beni neşelendiriyor ve keyfimi yerine getiriyor. O zamanlarda heyecanlanarak biraz sert tekmeler atabilirim, bunun için kusuruma bakma lütfen.

+ Detaylar
32. Hafta

Hamilelikte 32. Hafta : 32 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim birlikte çok fazla yol kat ettik. Yavaş yavaş kendini doğuma hazırlamaya başlayabilirsin. Bu haftadan itibaren 8. ayına başladın diyebilirim. Ben şu anda bir hindistan cevizi büyüklüğündeyim ve burada iyice sıkışmaya başladım haberin olsun. Artık beni kucağına almana çok az kaldı.

+ Detaylar
33. Hafta

Hamilelikte 33. Hafta : 33 Haftalık Gebelik Gelişimi

Merhaba anneciğim. Yolculuğumuzun 33. haftasına kadar geldik. Göbeğin iyice belirginleşti ve kendimi sana daha fazla hissettiriyorum. Biraz zorlanmaya başladığının farkındayım ama çok az kaldı. 3. trimesterin içindeyiz. Doğuma sayılı günler kaldı. Hazırlıklarını tamamlaman için son zamanlardayız. Şöyle diyorum seninle bol oksijenli bir havada birlikte yürüsek mi?

+ Detaylar
34. Hafta

Hamilelikte 34. Hafta : 34 Haftalık Gebelik Gelişimi

Canım anneciğim hamileliğinin 34. haftasına girdin. Şu an hamileliğinin 7. ayındasın. Kavuşmamıza neredeyse 6-7 hafta kaldı. Bu ay benim daha az hareket ettiğimi hissettin değil mi? Ancak bu durum normal merak etme. Şimdiden minnoş bir bebek oldum bile!

+ Detaylar
35. Hafta

Hamilelikte 35. Hafta : 35 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim ben artık hızla büyüyorum. Birlikte 8. ayımıza girdik. Doğum zamanı yaklaşıyor ve artık ultrason görüşmelerimiz sona eriyor. Beni hissettiğin ilk andan bu yana hızla büyüyüp geliştim. Artık tam bir bebek gibi görünüyorum. Ancak burada alanım oldukça daraldı. Eskisi gibi rahat hareket edemiyorum ve taklalar atamıyorum. Bu daracık yerden çıkmama çok az kaldı. Ben de senin gibi çok heyecanlıyım.

+ Detaylar
36. Hafta

Hamilelikte 36. Hafta : 36 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim neredeyse sona yaklaştık yakında birbirimize kavuşuyoruz, ne güzel değil mi? Beni dünyaya getirmene 4-5 hafta gibi bir zaman kaldı. Bu hafta hem heyecanlısın, hem korkuyorsun, hem gersinsin, hem de mutlusun yani birçok duyguyu bir arada yaşıyorsun. Bu durum çok normal, benim karnında olmama alıştın. Bir de bakacaksın kucağındayım.

+ Detaylar
37. Hafta

Hamilelikte 37. Hafta : 37 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim, aslında ben doğmaya hazırım. Ama burada biraz daha zaman geçirmek, biraz daha kilo almak ve dışarısı için biraz daha hazırlanmak hiç de fena olmaz. Bu hafta, şimdiye kadar kazandığım tüm yetenekleri daha da geliştirmek için çalışmam gerekiyor. Kavuşmamıza çok az kaldı!

+ Detaylar
38. Hafta

Hamilelikte 38. Hafta : 38 Haftalık Gebelik Gelişimi

Merhaba anneciğim, beraber 38. haftamıza geldik ve artık sayılı günlerimiz kaldı. 2 hafta en fazla 4 hafta sonra beraberiz. Ben neredeyse hazırım sadece son detayları hallediyorum. Artık o kadar büyüdüm ki buraya zor sığıyorum. O yüzden de bacaklarımı ve kollarımı hiç eskisi kadar uzatamıyorum hep bükmek zorundayım. Yani bir an evvel doğsam çok iyi olacak.

+ Detaylar
39. Hafta

Hamilelikte 39. Hafta : 39 Haftalık Gebelik Gelişimi

Canım anneciğim, artık birlikte çıktığımız bu yolculuğu tamamlamak üzereyiz! 39. haftadayız, dünyaya gelmeyi ve seninle tanışmayı dört gözle bekliyorum. Doktorlar artık beni hamilelik sürecini tamamlamış bir bebek olarak görüyor, beni kollarına alacağın zaman çok yaklaştı, hatta bu hafta olabilir. Seninle tanışmak için o kadar hevesliyim ki her an gelebilirim!

+ Detaylar
40. Hafta

Hamilelikte 40. Hafta : 40 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim, zaman ne kadar hızlı geçiyor değil mi? Sana kavuşmama sayılı günler kaldı. Bana kavuşmak için sabırsızlandığını biliyorum. Bu mucizevi sürecin sonuna geldik, artık bambaşka bir hayatın ve bambaşka bir serüvenin içinde olacaksın. Sonsuza kadar burada kalamam, çok kısa bir süre sonra kollarında olacağım!

+ Detaylar
41. Hafta

Hamilelikte 41. Hafta : 41 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim artık sona geldik… Önceden ayları sayıyorduk şimdiyse günleri saymaya başladık. Yakında birbirimize kavuşacağız. Ben çok sabırsızlanıyorum. Hamileliğin boyunca çok anı biriktirdik ama asıl anıları ben doğduktan sonra biriktireceğiz, daha yolun başındayız. Her an beni kucağında bulabilirsin!

+ Detaylar
42. Hafta

Hamilelikte 42. Hafta : 42 Haftalık Gebelik Gelişimi

Anneciğim 40. haftadan beri heyecanla doğacağım anı bekliyorsun. Haklısın biraz geç kaldım ama bu durum sende endişe yaratmasın. Sabrının sonuna geldin biliyorum ama çok yakın zamanda beni kucağına alacaksın merak etme, ben sabırlıyım ve bekliyorum sen de sabırlı ol olur mu?

+ Detaylar