Hayatın Mevsimlerinin Farkında Mısınız?

Yaşlı bir adamın dört oğlu vardı. Dört oğlunun da hayatta karşılarına çıkan şeyleri hemen yargılamamaları ve hemen kesin bir sonuca varmamaları gerektiğini öğrenmelerini istiyordu. Bu yüzden hepsini farklı mevsimlerde bir yolculuğa göndermek istiyordu.
Uzaklarda bir yer seçti ve oğullarına söylediği yerdeki armut ağacını bulmalarını ve onu izlemelerini söyledi.
İlk oğul kış mevsiminde, ikinci oğul ilkbaharda, üçüncü oğul yazın, dördüncü ve en küçük oğul da sonbaharda bu yolculuğa çıktı.
Hepsi geri döndükten sonra bir araya geldiler ve babaları sırayla onlardan ne gördüklerini anlatmalarını istedi.
Kış mevsiminde yola çıkan ilk oğul bulduğu ağacı çirkin, eğrilmiş ve güçsüz bulduğunu söyledi.

İlkbaharda yola çıkan ikinci oğulsa böyle olmadığını, armut ağacının yeşil tomurcukla kaplı olduğunu ve umut dolu göründüğünü söyledi.

Yazın armut ağacını görmeye gitmiş olan üçüncü oğulsa ikisine de inanamadığını söylerek, gördüğü ağacın çiçeklerle kaplı olduğunu, harika koktuğunu ve çok güzel göründüğünü ekledi. Bu ağacın şimdiye kadar gördüğü en zarif şey olduğuna inanıyordu.

Sonbaharda yola çıkan ve armut ağacını aralarında en son gören dördüncü oğul ise hiçbirine katılmadığını, ağacın olgunlaştığını, meyve verdiğini, hayat dolu olduğunu ve bakınca insanda doyum yarattığını söyledi.

Yaşlı adam birbirlerinin söylediklerini garip karşılamalarının doğal olduğunu ancak hepsinin de haklı olduğunu söyledi. Çünkü hepsi ağacın hayatındaki farklı zamanlarda onu görmeye gitmişlerdi.
Oğullarına bir ağacı ya da insanı bir mevsimine göre yargılayamayacaklarını, onun kim olduğunu, ne olduğunu, varlığının özünü, bu yaşam kaynağından gelen neşeyi, keyifi ve aşkı tanımlamanın ancak bütün mevsimleri gördükten sonra mümkün olabileceğini anlattı.
Eğer kışın vazgeçerseniz, ilkbahardaki umut dolu günleri, yazın güzelliğini ve sonbaharın yarattığı tamamlanmışlık hissini kaçırırsınız.
Bu yüzden bir hayatı, tek bir mevsim ve onun zorlukları ile yargılamayın. Bir mevsimde çektiğiniz acının, kalan mevsimlerin keyfini kaçırmasına izin vermeyin!

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!