Küçük Bir Dokunuşla Tüm Hayatı Değişti

Raimundo Arrudo Sobrihno, hayatının tam 35 yılı boyunca Brezilya sokaklarında yaşayan evsiz bir adam. Daha önce geçimini kitap dağıtıcısı olarak kazanan 77 yaşındaki Raimundo, sokaklarda aklını yitirmemesini ise yazdığı kısa hikayelere ve şiirlere borçlu.

Elbette her yazar bir gün eserlerinin okurlarla buluşmasını ve onlara ilham vermesini ister, ancak evsiz bir adamın karaladıklarıyla kim ilgilenir ki? Ya da belki de o kadar peşin hükümlü olmamak gerekiyor. Beklenmedik bir sürpriz her şeyi değiştirebilir, öyle değil mi?

Raimundo’nun hikayesinde gerçek bir hüzün var. 23 yaşındayken doğup büyüdüğü yerdeki diktatörlük rejiminden kaçan bu adam, kendini São Paulo’da bir evsiz olarak buldu. Ancak bu durumda bile yazmaya olan tutkusunu kaybetmek istemedi.

Etrafta bulduğu her türlü kağıt parçasına adeta kalbini döken bu evsiz adamı, çevredekilerin fark edebildiğini söylemek zor. Raimundo’nun kağıtlara olan tutkusunu görenler, bu sayfalarda şiirlerin ya da özgün hikayelerin yer aldığını düşünmediler bile. Ta ki Shalla ile tanışana dek…

2011 yılında Shalla, etrafı kağıtlarla çevrili halde tutkuyla yazı yazan bu adamı fark etti ve merakını gidermek için soluğu Raimundo’nun yanında aldı. Bu ince merakın karşılığı ise kendisine hediye edilen bir şiirdi! Okudukları karşısında büyülenen kadın, bunu tüm dünyayla paylaşmaya karar verdi. Elbette sosyal medya üzerinden.

Facebook’ta evsiz şair adına bir sayfa açan Shalla, kısa zamanda 100 bin gibi iddialı bir takipçi rakamına ulaştı. Mucizeler bu kadarla da sınırlı değildi elbette; sosyal medyadaki takipçileri gelip Raimundo’yu buluyor, takdirlerini sunuyor, hediyeler veriyor ve yardım teklif ediyorlardı.

Mucize demişken… Takipçilerden biri de, Raimundo’yu ilk görüşte tanıyan kayıp erkek kardeşiydi!

Sokaklarda geçen 35 yılın sonunda Raimundo kardeşiyle bir araya geldi, onun evine yerleşti. Bu olağanüstü derecede yaratıcı adamın artık sıcak bir evi, yiyecek yemeği vardı. Banyo yapmak, tıraş olmak gibi lüksler de cabası tabii. Üstelik güvendeydi.

Aşağıdaki video, Raimundo’nun ansızın değişen hayatını konu alan The Conditioned isimli belgesele ait. Siz de bir zamanların evsiz şairi Raimundo’yu,  kurduğu dostluk sonunda gerçekleşen hayallerini, aynı anda hem bir yuvaya hem de bir kardeşe kavuşmasını izlemek isteyebilirsiniz.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!