Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız En Absürt Fobiler

Herkesin korktuğu, çekindiği, özellikle uzak durduğu şeyler olabilir. Ancak bazı insanlar bazı şeylere karşı olağandışı bir korku beslerler ve bunun adı “fobi”dir.

Öncelikle fobiyi tanımlayarak başlayalım.

Fobi nedir?

Fobi kelimesi phobos kökünden gelir ve Latince’de “dehşet anlamını taşır. Kişinin, belirli nesneler ya da durumlar karşısında duyduğu, kapıldığı, baskılı, kaygılı, olağan olmayan, hastalık derecesinde güçlü korku olarak tanımlayabiliriz. Bu nesne veya durumlar ile karşılaşıldığında kişide kaçma veya kavga etme dürtüsü ve gerginlik hissedilir. Eğer bir korku kişinin yaşamında kısıtlamalar yaratıyor ise bu fobi olarak adlandırılır.

Fobiler küçüklükte yaşanan bir travmadan kaynaklanabilir ya da büyük duygu değişimi yaratan olayların ardından ortaya çıkabilir. Fobi yaratan durumla karşılaşan kişide anksiyete ve panik atak başlayabilir. Bu durumlarda aşağıdaki belirtiler görülür;

 • Nefes darlığı
 • Bayılma
 • Yüz kızarması
 • Bulanık görme
 • Yüzde kaşınma ve yanma hissi
 • Mide bulantısı
 • Titreme
 • Terleme
 • Yutkunma güçlüğü
 • Ağız kuruluğu
 • Çarpıntı

Fobiler kaça ayrılır?

Temelde fobiler ikiye ayrılır;

 1. Basit Fobi: Belirli bir nesne ya da duruma yönelmiş korkudur. Bu tür köpekten, örümcekten ya da yüksekten korkma olarak anlatılabilir. Fobik kişinin günlük yaşamı bu durumla karşılaşılmadığı sürece sekteye uğramaz. Kolaylıkla tedavi edilebilir.
 2. Karmaşık Fobi: Çok boyutludur. Birden fazla uyarıcının kişiyi etkilemesi üzerine korku duygusu baskın hale gelir. Tetikleyici bir çok unsuru olduğu için en beklenmedik anda, neyin sebep olduğunu anlamadan atak başlayacağı için fobik kişinin günlük hayatını sekteye uğratır. Örneğin sosyal fobi. Sosyal fobinin oluşum sürecinde kişinin kendine güvensizliği, çevresinin güvensizliği, söylenen olumsuz cümleler, başarısızlıklar, başarısız olma korkusu, sorumlulukların ağır gelmesi gibi birçok faktör vardır. Günlük yaşamda karşısına çıkabilecek herhangi bir olayın, fobik kişiyi bu kompleks durumun oluşmasında etkili olan faktörlerden hangisinden dolayı korkutmaya başladığı ilk bakışta çözümlenemez. Tedavi süreci basit fobiye göre daha zor ve karmaşıktır.

Şimdi sizlere muhtemelen daha önce hiç duymadığınız en absürt fobileri listeliyoruz;

1. Kleptofobi

Kleptofobi sahibi insanlar, hırsızlardan normalin üzerinde korkarlar ve bir eşyalarının çalınmasına karşı aşırı korku beslerler. Aynı zamanda bir hırsızla yüz yüze gelmekten ve onların kurbanı olmaktan da oldukça çekinirler.

2. Arakibutirofobi

Arakibutirofobi sahibi insanlar, yer fıstığı yerken bunun damaklarına yapışmasına karşı büyük bir korku beslerler.

3. Pogonofobi

Pogonofobi sahibi insanlar, sakaldan veya sakallı kişilerden korkarlar ve tıpkı ufak çocukların yaptığı gibi bu kişilerden uzak durmaya çalışırlar. Çocuklukta yaşanmış olayların bu fobinin gelişmesinde etkisi büyüktür.

4. Pediofobi

Pediofobi sahibi insanlar, oyuncak bebeklere karşı olağandışı bir korku beslerler. Bunu “Canlı ve duygusal şeylere çok benzeyen cansız şeylerden korkmak” olarak açıklayanlar da vardır.

5. Selenofobi

Selenofobi sahibi insanlar, ay ve ay ile ilgili olan olaylara karşı korku hissederler. Ayı görmek, ay tutulmasını izlemek, dolunayı görmek gibi durumlar onları aşırı endişenlendirir.

6. Filemafobi

Filemafobi sahibi insanlar, öpüşmekten korkarlar. Genellikle bu korkuları yüzünden sevgilerini yeterince ifade edemediklerinden yakınırlar. Ancak bu durum karşısındaki partner için daha da sıkıntılıdır.

7. Venüstrafobi

Venüstrafobi sahibi insanlar, güzel kadınlardan korkma eğilimindedir. Genellikle erkeklerde görülen bir fobidir. Erkeklerin güzel bir kadınla birlikte olmak için rekabeti her zaman sürmüştür. Ancak bazı erkekler bu rekabete girmezler. Sebebi ise utangaçlık ve yetersiz kalma korkusudur. Bu korku büyüdükçe venüstrafobi ortaya çıkar.

8. Aritmofobi

Aritmofobi sahibi insanlar, sayılara karşı aşırı korku beslerler. Dünya üzerinde azınlık olsalar da sayılar, bu kişilerin korkulu rüyasıdır.

9. Filofobi

Filofobi sahibi insanlar, aşktan korkarlar. Genellikle olumsuz bir duygusal deneyim sonrası ortaya çıkarlar. Tedavi edilmediği sürece fobik kişinin çevresinden kaçmasına ve iletişimini kesmesine yol açabilir.

10. Hippopotomonstrosesquippedaliofobi

Hippopotomonstrosesquippedaliofobi sahibi insanlar, uzun kelimelerden korkarlar. Fobinin adı ve içeriği oldukça ironik olsa da, bunu okuduktan sonra insan da bir hippopotomonstrosesquippedaliofobik hissediyor.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!