Küçük Değişikliklerle Kolayca Para Biriktirmenin Yolları

Para harcamak çok kolay olsa da biriktirmek bir nebze de olsun emek isteyen bir iş. Ama gözünüz korkmasın sakın. Günlük hayatınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklik ve ufak tefek planlarla kolay yoldan para biriktirmek de mümkün.

Nasıl Para Biriktirilir?

1. Bozuk para koleksiyonu yapın

bozuk para

Bozuk paralarınızı biriktirirken bu işe adeta bir hobi gibi bakarak daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Her gün okuldan/işten geldikten sonra cüzdanınızdaki bütün bozuklukları bir kumbaraya atın. İsterseniz sadece tek bir çeşit bozuk para biriktirerek başlayabilirsiniz. Mesela sadece 1 TL. Böylece sayması da daha kolay olacaktır.

2. Kendinize bir hedef belirleyin

hedef tahtası

Hedef belirlemek kararlılığın en iyi göstergesidir ve siz kararlı olursanız kimse sizi hedefinizden alıkoyamaz. Para biriktirmek için ister günlük ister haftalık ister aylık hedefler koyabilirsiniz. Bunun için elinizdeki paradan biriktirmek istediğiniz kısmı bir kenara ayırıp bu miktarı dokunulmaz ilan edin ve unutun. Kalan paranızı hedefiniz kaç günlük bir süreci kapsıyorsa ona bölüp hedefinize ulaşabilirsiniz. Hatta bunu yaparken o gün veya o hafta için ayırdığınız paradan daha azını harcamak isteyip birikiminizi beklentinizin üzerine çıkarabilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta şu ki; eğer hedeflerinize ulaşmak için çok uzun bir zaman dilimi gerekiyorsa çabalarınızın sonuçlarını görmek çok uzun zaman alacağından motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Bu sebeple sonucunu kısa vadede görebileceğiniz hedefler koymakta yarar var.

3. Aylık üyeliklerinizden çıkın

hesap yapan insanlar

Müzik platformları, dizi platformları, film kanalları, gazeteler, dergiler gibi aylık düzenli ödeme gerektiren üyeliklere gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını kendinize bir sorun. Birçoğunun ücretsiz alternatifi olduğunu göreceksiniz. Ücretler aylık 10 TL, 15 TL gibi gayet makul gibi görünse de bir yıl boyunca bu parayı verdiğinizde hatrı sayılır bir miktar cebinizden çıkıyor. Bu ödemeyi paralı platformlar yerine düzenli olarak kendinize yaptığınızı düşünün ve aylık üyeliklerinizden kaybettiğiniz parayı yıl sonunda kendinize kazandırın.

4. Sigarayı bırakın

sigara bırakma

Sigarayı bırakmanız sizi hem kısa hem de uzun vadede gözle görünür birikim sahibi bir birey haline getirecektir. Aslında çok basit bir hesapla sigaraya günde 10 TL harcayan bir kişinin ay sonunda 300 TL, yıl sonunda ise tamı tamına 3650 TL’sini çöpe attığını görebiliriz. Bir de madalyonun diğer yüzü olan uzun vade var. Sigaranın sizi uzun vadede çeşitli sağlık problemleriyle buluşturacağı kaçınılmaz bir gerçek olmakla birlikte bu problemlerin üstesinden gelmek için de harcayacağınız yüklü bir miktar para olacaktır. Ama siz bütün bunlar yerine sadece sigara bırakma yöntemini seçerek yılda 3650 TL birikim yapmakla kalmaz bir de ilerleyen dönemlerinizde pahalı tedavilere ihtiyaç duymayarak iki yönlü bir birikim yapabilirsiniz.

5. İndirimleri takip edin

etiket

Sezonunda görüp beğendiğiniz kıyafet, makyaj malzemesi, bakım ürünleri gibi ihtiyaçlarınızı satın almak için acele etmeyin. Muhakkak yakında özel bir gün sayesinde indirime girecektir. 8 Mart, 14 Şubat, Anneler Günü, Babalar Günü, Yılbaşı gibi özel günlerde sezon sonu indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca en çok alışveriş yaptığınız mağazalardan adınıza özel kart çıkartıp size özel indirimler sunduklarında istediklerinize daha hesaplı sahip olabilirsiniz. Böylece ilk andaki fiyatı ödemeyerek kazancınıza kazanç katıp bunu birikim olarak değerlendirebilirsiniz.

6. Alışveriş listesi yapın

alışveriş poşeti

Süpermarketlerin müşterilerin daha fazla alışveriş yapması için dizayn edildiği bir gerçek. Kullanılan renklerden ürünlerin dizilme sıralarına kadar her şey dikkatinizi çekip satın almanız için algı yönetimi yapmak adına kurulu. İhtiyaçlarınızı almak için girdiğiniz marketlerden daha önce hiç aklınızda olmayan ürünlerle birlikte çıkıyor ve tahmininizden çok daha fazla para harcıyorsanız yapmanız gereken şey alışveriş listesi hazırlamak. Böylece marketteki hiçbir şey dikkatinizi çekmeyecek ve listede olanlar dışında hiçbir şey almadan oradan çıkabileceksiniz. Dolayısıyla paranız birikiminiz için sizde kalacaktır.

7. İkinci el ürünler kullanın

ikinci el kıyafet

En temel ihtiyaçlardan lüks harcamalara kadar neredeyse her şeyin ikinci eli mevcut. İkinci el ürünleri alternatif olarak gördüğünüzde sıfır ürünlere nazaran ne kadar hesaplı olduğunu fark edeceksiniz. Bunlar ev, araba, teknolojik aletler de olabilir, kıyafet, kitap, süs eşyası da. Özellikle kadınların en sık harcama yaptığı ama en az kullandığı ürünlerden olan abiye kıyafetler ikinci elcilerden alındığında çok daha hesaplı hale gelebiliyor. Böylelikle birikiminiz gün geçtikçe değer kazanır.

8. Eşyalarınızı satın

satılık eşyalar

İkinci el ürünler satın aldığınız gibi artık kullanmadığınız eşyalarınızı satabilirsiniz de. Çok beğenerek aldığınız ama kilo değişiminden dolayı artık size göre olmayan kıyafetleriniz, kullanırım umuduyla alıp bir köşeye attığınız spor aletleriniz, çantalarınız, ayakkabılarınız ve evde gereksiz bulduğunuz her şeyi paraya dönüştürmeniz mümkün. Satışınızı ister direkt ikinci elcilere giderek yapın, isterseniz de sosyal medya hesaplarınızı kullanarak. Artık sadece bu iş için bile internette birçok platform bulmak çok kolay.

9. Birikim hesabı edinin

birikim hesabı

Bazen ne kadar bir köşeye para koyup bunu harcamayacağım deseniz de dönem dönem ortaya çıkan ihtiyaç ve istekleriniz doğrultusunda onun birikim paranız olduğunu unutup harcıyor olabilirsiniz. Bunu önlemenin en garanti yolu paranızı birikim hesabınıza yatırmak ve banka kartınızı gözünüzden uzak bir yere koyup cüzdanınızda taşımamaktır. İnternet bankacılığı ve mobil uygulamalar yoluyla da birikiminizi sürekli kontrol edip gördüğünüz rakamı düzenli olarak artırmak için kendinizi motive edebilirsiniz.

10. Günlük harcamalarınızı kısın

bisiklete binen adam

Zaman zaman veya aylık yaptığınız harcamalara kıyasla eksikliği sizi en kolay refaha çıkaracak harcamalarınız günlük olanlardır. Çünkü o kadar alışkanlık haline gelmiştir ki ne kadar harcadığınızın farkında olmazsınız. Örneğin araç kullanıyorsanız toplu taşımaya geçin. Günlük mesafeniz yürüyüş için müsaitse işe/okula gidip gelirken yürüyün veya bisiklet kullanın. Böylece aylık spor salonu masraflarınızdan dahi kurtulabilirsiniz. Günlük harcamaları azaltmak için kısabileceğiniz diğer alan yeme içme ritüelleriniz. Her gün dışarıda yemenin size ne kadara mal olduğunu ancak yemeklerinizi evden yapıp getirdiğiniz zaman anlayacaksınız. Bunu yapmak size fazla geliyorsa sadece dışarıda içtiğiniz kahve parasını eve gidince kumbaranıza atarak birikiminize katkı sağlayabilirsiniz.

11. Evde tasarruf yapın

elektrik tasarrufu

Evinizde tasarruf yapmanın birçok kolay yöntemi mevcut. Örneğin aydınlanmanız için mum yakabilir veyahut tasarruflu ampul kullanabilirsiniz. Ayrıca evde para biriktirme yöntemlerine, kış aylarında evdeyken üzerinize biraz daha kalın hırkalar giyip kaloriferi daha kısık ayarda çalıştırarak elektrikten tasarruf etmenizi de ekleyebiliriz. Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi ise gece saatlerinde çalıştırarak suyu daha ucuza getirebilirsiniz. Bununla birlikte yemek yaparken ocak yerine soba tercih etme şansınız varsa bir faturadan daha kurtulmuş olursunuz. Ayrıca yalnız başınıza yaşıyorsanız evinizin bir odasını kiraya verip düzenli bir ek gelir sağlayabilirsiniz.

12. Kendiniz yapın

el işi

Dışarıda görüp satın almak istediğiniz birçok objeyi aslında evde kendi imkanlarınızla yapabileceğinizi keşfedin. Özellikle avize, abajur, biblo, çerçeve gibi süs eşyaları, kıyafet süsleri, şallar, atkılar, kolye, bileklik, yüzük gibi takılar ve saymakla bitmeyen daha birçok ürünün pahalı olma sebebi genellikle el işçiliğinden kaynaklanıyor. Siz kendiniz emek verirseniz karşılığında bu eşyalara hiç para vermeden veya cüzi miktarlarla sahip olabilirsiniz. Ayrıca doğum günleri ve bilumum özel günlerde sevdiklerinize el emeği hediyeler yaparak manevi değeri yüksek hatıralar bırakabilirsiniz. Böylece birikim yapmanız için de önemli bir fırsat daha elde edersiniz.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!