Regl Döneminde Modunuzu Yükseltecek 8 Şey

Regl olmak, adet görmek, hastalanmak, menstrüasyon dönemine girmek… Adına ne derseniz deyin, ayın bu zamanı gelip çattığında siz de kaşlarınızı çatarsınız. Hormonların etkisinde kalmamak, gerilmemek ve tabii çevrenizdekileri germemek zordur. Hiç sebep olmadan ağlayabilir, kavga çıkarabilir ya da kafanızı yorganın altına sokup saatlerce orada kalabilirsiniz.

Her ayın yaklaşık bir haftasını bu sarsıntılı ruh haline feda etmek akıl işi değildir elbette. Regl nedeniyle keyfinizin kaçtığını hissettiğinizde bu dünyaya sadece bir kere geldiğinizi kendinize hatırlatmalısınız. Regl olmak, moral bozmak için sudan bir sebep sayılır, ne de olsa regl olamamak çoğu zaman daha kötüdür! Her adet gördüğünüzde istenmeyen bir gebelik ya da hastalık ihtimalini o ay için elediğinizi düşünün. Bu şekilde düşünmek pozitif olmanıza yetmiyorsa, modunuzu yükseltmek için bazı eğlenceli aktiviteler de deneyebilirsiniz…

Moralinizi Düzeltebilecek 8 Şey

1. Çikolata yemek

cikolata

Mümkünse bitter, ama sütlü ya da fıstıklı da olur. Listenin bir numarası baştan bellidir ve tartışmaya açık değildir. Zaten canını seven, regl dönemindeki kadınla tartışmaz. Çikolata yemek, her zaman olduğu gibi regl döneminde de iyi gelecek, mutluluk hormonu salgılamanıza yardım edecektir. Zaten ayın o haftası yaklaştığında, hormonlarınız sağ olsun, canınız istemsizce çikolata çekmeye başlar. Buna menstrüasyon döneminin ayak sesleri de denebilir.

2. Duşta şarkı söylemek

dus

Ilık bir duş almak ve şarkı söylemek, ikisi de ayrı ayrı modunuzu yükseltir. Eğlenceli şarkılardan özenle oluşturduğunuz repertuarınız, banyo duvarlarının yarattığı eko ile birleştiğinde duş keyfiniz sanat şölenine dönüşebilir. Duş başlığını kendinize mikrofon yapmaktan çekinmeyin. Sesiniz güzelse soluğu karaoke barda da alabilirsiniz tabii, hem sosyalleşmek iyidir!

3. Müzik dinlemek

müzik

Eğer hala üye değilseniz, mutlaka online müzik platformlarından birine üye olmalısınız. Böylece ne dinleyeceğinizi düşünmenize gerek bile kalmaz. Neşeli, mutlu şarkılardan oluşan müzik listelerinden birini seçin ve eğlence başlasın! Fonda keyifli bir müzik eşliğinde eğlenceli videolar çekip arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

4. Kek çırpmak

kek

Henüz bilimsel olarak kanıtlanmasa da kek çırpmak en iyi terapidir. Malzemelerin birbirleriyle buluşması, o sırada açığa çıkan kokular ve kek fırından çıktığında evi saran huzur hiçbir şeye değişilmez. Kek karışımını hızlı hızlı çırparken kafanıza takılan ne varsa uçuşmasına izin verirsiniz. Üzerine bir de çay demlemeyi ve ayaklarınızı uzatıp keyif yapmayı ihmal etmeyin!

5. Spor yapmak

spor yapan kadın

Sanılanın aksine regl dönemini hareketsiz geçirmek gerekmez. Biraz egzersiz her zaman kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Adet döneminde büyük kan pıhtısı gelmesi, kan lekesinin dışarıdan belli olması gibi endişeler kadınların hareket özgürlüğünü kısıtlar. Oysa hareketsizlik kötü enerjiyi daha çok çağıracaktır. Gerekli önleminizi aldıktan sonra doğada kısa yürüyüşler yapabilir, koşabilir ya da spor salonuna gidebilirsiniz. Canınız nasıl istiyorsa öyle yapın ama mutlaka enerjinizi yenileyin.

6. Kuaföre gitmek

kuafor

Depresif ruh halinden kurtulmanın ve yenilenmenin en iyi yolu kuaförünüzü ziyaret etmektir. Saç kesimi, boya, röfle gibi uzun işlemlere vaktiniz yoksa bile fön çektirip sohbet etmiş olursunuz. Fönlü saçlar, hafif bir makyajla birleşince aynadaki görüntünüz modunuzu yükseltmeye yetecektir. Kuaför gündemini yakalarsanız, sezon trendlerinden magazin olaylarına kadar her şeye bir anda hakim olmak da yanınıza kar kalır.

7. Deniz kenarına gitmek

deniz

Bulunduğunuz şehirde deniz yoksa uzun yollar aşmanıza gerek yok elbette. Göl, nehir kenarı ya da herhangi bir su birikintisinin negatif enerjinizi almasına izin verin yeter. Süs havuzu bile iş görür! Küçük bir piknik sepeti hazırlayıp, size iyi gelen bir arkadaşınızı yanınıza alabilirsiniz. Hazırladığınız keki de sepete atmayı unutmayın!

8. Uyumak

uyku

Evet, uyumak modunuzu yükseltmeye yardımcı olur. Enerji depolamak için önce uyumaya ihtiyacınız olabilir. Vücudunuzun zor bir dönemden geçtiğini kabul ederek işe başlamalı, biraz tembellik yapmayı kendinize çok görmemelisiniz. Uyumasanız bile yatakta uzanın, dergileri karıştırın, kendinize şefkat gösterin. Dinlenmeyi de ciddiye alın ve keyifli bir aktivite olarak yerine getirin.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!