Sadece Çalışan Annelerin Anlayabileceği 10 Şey

”İlk işe döndüğüm gün günlerce ağladım”, ”haftalar öncesinde ne yapacağımı düşünüyordum”, ”sabahları evden çıkmak istemiyorum” gibi cümleleri sık sık söylüyorsanız demek ki siz de o gruptasınız. Hangi grup mu? Korkmayın depresyonda değilsiniz, sadece işe gelmek için evde bırakmak zorunda olduğunuz bir çocuğunuz var, yani çalışan annesiniz.

Çalışan Annelerin Yaşadıkları

1. Çalışmayan annelere hasetle bakarsınız

anne ve çocuk

O anneler var ya o anneler, işe gitme yükümlülükleri yok ve bütün günlerini çocuklarıyla birlikte geçirebiliyorlar. Onların büyüdüğü her anı izleme şansına sahipler. Evet, çalışan bir annenin çalışmayan bir anne gördüğünde ilk hissettiği duygu kıskançlıkla karışık öfke olabiliyor. Ne tuhaf ki içinde bir Kung Fu Panda olsa da, olay yerine Heidi naifliğiyle de yaklaşabiliyor. Çalışan anneler, size küçük bir sırrımız var, o çalışmayan anneler için de hayat zor. Çoğuna sorsanız, bütün gün minik afacanlarıyla uğraşmak yerine işe gitmeye can atarlar.

2. O eski halimden eser yok şimdi

yorgun anne

Yıkanmamaktan yağlanan saçlar nedeniyle at kuyruğu modasını yakından takip edersiniz. Saçlar sıkıca yanlardan en tepe noktaya kadar toplanır, bir lastik toka yardımıyla birbirine tutturulur. Saç örgüsü de başka bir çözüm olabilir. Bir gece önce ve ondan bir gece daha önce, off işte bilmem kaç gecedir defalarca uyanıp uykunuzu alamadığınız için zombilerden hallice görünürsünüz. Stephen King sizden esinlenmiş olabilir. Göz altı torbalarınızı saklayabilecek kozmetik ürününü henüz hiçbir marka yapmayı başaramadı, aramayı bırakabilirsiniz.

3. O leke ne?

anne ve bebeği

Neyse ne, ya kusmuk, ya sümük. Sabah evden çıkmadan son bir kez öpüp koklamak için yanına gittiğiniz afacan gün boyu size kendisini unutturmayacak bir hediye bırakmış. Bu durumdan birçok insan iğrense de, siz çalışan anneler bu lekeyi madalya gibi üstünüzde taşımaktan gurur duyarsınız.

4. Çocuğa bakana karşı duygularınız hep karmaşıktır?

anneanne ve çocuk

Bakıcı olabilir, babaanne olabilir, anneanne olabilir, artık her kimse. O çocuğu bir başkası büyütüyor sonuçta. Ne güzel, yoksa başka türlü nasıl çalışabilirdiniz. Gün içinde gelen minnoşcuğumla şimdi bulutları yakalamaca oynuyoruz annesi şeklindeki telefonlar sinir katsayınızı yükseltse de, bırakın o kahve fincanını elinizden, yeteri kadar iyi bir silah değil.

5. Fotoğraflar her yerde

dağınık masa

Tamam biliyoruz, telefonunuzun, tabletinizin, bilgisayarınızın bütün ekranları evde bıraktığınız minik insanın fotoğraflarıyla dolu. Çekmeceleriniz, masanız, çantanız ve dolaplarınız da öyle. İş arkadaşlarınızı hala bıktıramadıyssanız işte size öneri; bugüne kadar çektiğiniz bir milyon yüz seksen dokuz bin yedi yüz elli dokuz fotoğrafın hepsini basabilirsiniz. Videolar hakkında bir fikrimiz henüz yok.

6. Okuduğunuz makalelerin sayısı bini geçti

anne

Çalışan annelerin çocuklarını az gördüğü kesin, ama bu konuda yapılan araştırmalar neyi söylüyor? Bu kadınların çocuklarıyla daha verimli vakit geçirdiğini ve çocukların daha başarılı olduğunu. Kime ne söylüyoruz, siz zaten çalışan anne konulu binden fazla inceleme okudunuz.

7. Ağlama anne

anne ve çocukları

Hayır, bebeğinizin kokusunu duyabilmek için yanına onun tulumunu alıp gün boyu içine çeke çeke koklayıp hıçkırarak ağlayan bir tek siz değilsiniz. Aynı ağlama krizini fotoğraflara baka baka da yaşayabilirsiniz. Akşam eve dönecek olsanız bile öğlene kadar evi kaç kere aradığınızı unuttunuz bile değil mi?

8. Hep yorgun ama hep güçlü

yorgun anne

Küçükken annenize yalvarırdınız beş dakika diye, artık annesi olduğunuz minnağa yalvarıyorsunuz. Hiç kendinize güldünüz mü bundan dolayı? Hep yorgunsunuz çünkü daha az uyuyorsunuz, akşam ayaklarınızı uzatıp dinlenmek yerine ödevleri kontrol ediyorsunuz, çocuğunuzla beş dakika fazla vakit geçirmek için, kendinizden beşer beşer dakikaları ona çalıyorsunuz. Şöyle bir kıyaslama yapabilirsiniz; Yunan Mitolojisi’nde gök kubbeyi omuzlarında taşıyan kaslı bir adam var, Atlas. Yarı insan yarı tanrı bu yaratık sizi görse, yaptığı işten utanırdı kesin. Dünya ne kadar ağır olabilir ki?

9. İtiraf edin

anne

İşe dönmeyi dört gözle beklediğiniz vakitler olmadı değil. Hele o ilk aylarda çalışmak mı bebek bakmak mı diye sorular sorarken kendi kendinize kaç kere yakalandınız. Çalışmak çoğu zaman, bebek bakarken içinde bulunduğunuz bu yalnızlıktan kurtulmak için aternatif bir yol gibiydi.

10. Hayır, siz mükemmel bir annesiniz

anne kız

Bunu biliyorsunuz, çünkü her anne mükemmeldir ve özeldir. Siz de onlardan birisiniz. İster çalışın ister çalışmayın, çocuklarınızdan daha kıymetli başka bir varlık olmadığını biliyoruz. Biz de bu vesileyle buradan bütün annelere sevgilerimizi yolluyoruz.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!