Yetişkinlikte Yeni Arkadaş Nasıl Edinilir?

Yaş ilerledikçe insanın zihninde güzel anılar kadar kötü tecrübeler de birikir. Hayat hiçbir zaman tek yönlü değildir, iyi insanların yanında kötüleri de sunar. Bu nedenle belirli bir yaştan sonra insanlara güvenmek de onları sevmek de oldukça zordur. Kendinizi daha önce defalarca kez ifade edip birçoğunda yanlış anlaşıldığınız için insanlara mesafeli yaklaşabilirsiniz. Yeni bir arkadaşlık için adım atmaya cesaret edemez, bunun sonunda da çoğu zaman yalnız kalırsınız.

Hayat, nasıl yorumladığınıza göre değişen uzun bir serüven. Yeni bir yola çıkabilmek için, işe eskileri kafanızdan atmakla başlamalısınız. Yetişkinlerde arkadaşlık ilişkilerini zorlaştıran genellikle önyargılardır. Nedendir bilinmez, yakın dostların küçük yaşta edinileceği düşünülür; bu da yetişkin insanların cesaretini kırar. Yaklaşmaya çalıştığınız kişilerin kimini bakışından, kimini duruşundan soğuk biri olarak değerlendirir ve daha konuşmadan geri çekilirsiniz. Oysa belki de, tam da bu sırada gelecekteki en yakın arkadaşınıza sırtınızı dönmüşsünüzdür, kim bilebilir?

Arkadaş Edinmenin Yolları

1. İlgi alanınıza göre arkadaş seçin

arkadaslar

Çocuklukta arkadaşlık anlayışı biraz farklı. Rastgele seçilmiş bir sınıf dolusu insanla, sırf aynı sınıftasınız diye arkadaş olabiliyorsunuz. Onlarla dışarı çıkmakta ya da sırlarınızı paylaşmakta çekince görmüyorsunuz. Eh zaten sırlarınız da kopya çekmek, eve geç dönmek gibi basit şeyler! Yetişkinlikte ise durum değişiyor. Artık arkadaş edinmek sizin için daha zor bir görev; çünkü yıllar içinde oturan karakterinize en uygun insanları arayacaksınız. Boş sohbetlerden hoşlanmıyor, ilişkilerde derinlik seviyor olabilirsiniz.

“Yetişkinlikte arkadaşlık ilişkileri nasıl geliştirilir?” sorusunun tek bir cevabı var: Girişken olun. Sizin gibi insanları nerede bulacağınızı belirleyin ve çok geçmeden o ortama girmenin yolunu bulun. Örneğin yazı yazmaktan ve edebiyattan hoşlanıyorsanız güzel yazma teknikleriyle ilgili bir kursa gidebilirsiniz. Burada tanışacağınız kişilerle birçok ortak noktanızın olacağı kesin! Bir şairden ya da bir romandan açılan sohbet kısa süre içinde yakın bir arkadaşlığa dönüşebilir. Eğer sohbet konusu bulmakta sıkıntı yaşayan biriyseniz, ortak ilgi alanları size kolayca yeni sohbetler açar.

2. Davet edin

davet

Sohbetinden hoşlandığınız ve insani değerler olarak kendinize yakın hissettiğiniz birini kahve içmeye davet etmek çok da zor olmamalı! En kötü ihtimalle ertelenir ya da geçiştirilirsiniz, ki bu hiçbir zaman dünyanın sonu anlamına gelmez. Dışarı çıkma teklifini sadece aşk ilişkisine özel düşünmeyin, arkadaşlıkların da başlangıç için sıcak bir davete ihtiyacı olabilir. Yeni bir arkadaşlık, en az yeni bir gönül ilişkisi kadar üzerinde çalışılması gereken bir yatırımdır. Daha fazla paylaşma ve kendinizi ifade etme şansı bulacağınız için karşılıklı oturup konuşmak her zaman en iyisidir.

3. Olumsuz tecrübelere veda edin

pozitif

Zamanında sizi yarı yolda bırakan, sırrınızı başkasına açan ya da dedikodunuzu yapan her kim varsa affedin. Affetmek, birini hayatınızdan silmenin tek yoludur. Aksi halde ne kadar bunları aştığınızı düşünseniz de sürekli geçmişteki olumsuz tecrübelerinize toslamaya devam edeceksiniz. Hayatınızda açacağınız yeni sayfada, eskiden gelen kara bulutlara yer vermeyin. Bir kerede hepsini hatırlayın, gerekirse alt alta yazın, gerekirse terapi alın ama ikinci gün artık hepsini zihninizde çözmüş olun. Bu sayede insanların gerçekten iyi oldukları yönleri daha objektif bir gözle görebileceksiniz. “Arkadaşlık ilişkileri nasıl olmalı” konusunda tek bir formül yok ancak hepsi mutlaka kendi içinde değerlendirilmeli, birinin hatasından bir başkası sorumlu tutulmamalı.

4. Vefalı olun

vefa

“Arkadaşlık ilişkilerinde nelere dikkat etmeliyiz?” sorusu çoğu yetişkinin kafasını kurcalar. Belirli yaştan sonra bir arkadaşlığı elde etmek zordur; ancak elde tutmak daha da zordur. Değer verdiğiniz ve zor bulduğunuz arkadaşlarınızı kolay kaybetmemek için ihtiyaç anında onların yanında olun. Gerek mutlu günlerde, gerekse zor zamanlarda insanlar kimlerin kendilerini arayıp sorduğunu asla unutmaz. Doğumlarına, düğünlerine, doğum günlerine, cenazelerine gidin. Bunlara katılmaya üşenip, kaçmak için bahaneler aramaya çalışmayın. Aksine özel günler arkadaşlığınızın pekişmesi için benzersiz fırsatlardır.

5. Gönüllü aktivitelere katılın

gonullu

Denk geldiğiniz tüm yardım etkinliklerine ve gönüllü aktivitelere katılmaya çalışın. Hatta bu amaçla kurulmuş topluluklara üye olun. Burada tanışacağınız insanların iyi kalpli ve yardımsever olması tesadüf değildir. İyilik yapan her zaman iyilik bulur, siz de karmayı buna göre besleyin. Bu sayede bir yandan daha iyi bir insan olma şansı edinirken, bir yandan da birbirinden iyi insanlarla tanışacaksınız.

6. Eski arkadaşlarınızı arayın

eskiler

Zamanında eski arkadaşlarınıza yeterince zaman ayıramamış, onlardan çeşitli nedenlerle uzaklaşmış olabilirsiniz. Gerçekten değer verdiklerinizi tekrar arayın. Ne de olsa artık arkadaşlığın kıymetini biliyorsunuz ve aynı hataları yeniden yapmayacaksınız! Gerçek dostluklar tek bir “Merhaba” ile kaldığı yerden devam edebilir.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!