Acının En Tatlı Hali: Acı Biber Reçeli Tarifi

Kahvaltılarımızın vazgeçilmez üyesi reçel. Kimi çilekli, kimi portakallı, kimi ise karadutlu reçelin müptelası tabii. Yanına da ekmek, peynir, zeytin ve taze demlenmiş çay; al sana mükemmel kahvaltı! Fakat “Klasik reçellerden usandım!” diyorsan sana iyi bir tarif verebiliriz; acı biber reçeli!

Print Recipe
Acı Biber Reçeli Tarifi
Hazırlık süresi 30 dakika
Pişirme süresi 15 dakika
Passive Time 88 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
porsiyon
Hazırlık süresi 30 dakika
Pişirme süresi 15 dakika
Passive Time 88 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
porsiyon
Yapılışı
 1. Boş cam kavanozları ve kapaklarını kaynar suda bekletin ve çıkarıp kurulayın. Böylece cam kavanozlar sterilize edilmiş olacak.
 2. Biberleri yıkayın, çekirdeklerini temizleyin ve ince ince doğrayın.
 3. Büyük bir tencereye sıcak su doldurun ve tencereyi yüksek ateş üzerine yerleştirin. Doğradığınız kırmızı, yeşil ve jalapeno biberleri suyun içine atın. Pektin ve sirkeyi ekleyin. Tencereyi su kaynamaya başlayıncaya kadar sürekli karıştırın.
 4. Malzemeler kaynamaya başladığında çabucak şekeri ekleyin, karıştırmaya devam edin ve 1 dk boyunca bu şekilde kaynatın. Tencereyi ateşten alın ve eğer köpük oluşmuşsa köpükleri karışımın üzerinden bir süzgeç veya kaşık yardımıyla temizleyin.
 5. Sterilize ettiğiniz cam kavanozlara reçeli kavanozun üst kısmında 2 parmak boşluk kalacak kadar doldurun. Kavanozları sıkıca kapatın ve kelepçeliyse kilitleyin, değilse bir bez yardımıyla ağız kısmını sıkıca bağlayın.
 6. Mühürleme işlemi için temiz bir tencereye kavanozları örtecek kadar sıcak su doldurun, ancak su kaynamamalı. Reçel dolu kavanozları sıcak suyun içine dikkatlice yerleştirin. Kavanozları yerleştirince suyu kaynayana kadar ısıtın ve kavanozları 5 dakika boyunca suyun içinde tutun.
 7. Reçelleri rafa yerleştirirken baş aşağı çevirerek yerleştirin, bu şekilde yerleştirmeniz her ihtimale karşı ikinci bir mühür işlevi görecek.
Recipe Notes
 • Reçel yaparken tencerenin içine daima 1-2 damla limon suyu damlatın. Böylece hem şekerin tadı kırılacak, hem de limon suyu koruyucu işlevi görecek.
 • Eğer kullandığınız şeker fazla gelmişse biraz su ekleyin ve kısık ateşte biraz daha kaynatın. Bu şekilde su ve şeker oranını dengeleyebilirsiniz.

Pişirme Önerisi

 • Her ne kadar ince doğranmış biberler daha çabuk pişse de biberleri nasıl doğramak istediğiniz size kalmış. Hayal gücünüzü kullanın ve harikalar yaratın!
 • Arzu ederseniz farklı renklerde biberler ekleyerek hem lezzetli hem de güzel görünen, rengarenk reçeller hazırlayabilirsiniz. Farklı biber türleri farklı pişme süresi isteyebilir. Bunu anlamak için de bir çatal yardımıyla tencerenin içinden her biberden alarak sert kalıp kalmadıklarına bakabilirsiniz.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!