Acı Biberli Sıcak Çikolata Tarifi

Tatlı krizlerinin vazgeçilmez ilacı çikolatanın hikayesini hiç merak ettiniz mi? Çikolatanın dünyayla tanışması İspanyol kaşiflerin Güney Amerika’ya gidişiyle başlar. Antik Azteklerden aldıkları kakao çekirdeklerini işleyen kaşifler, herkesin vazgeçilmezi haline gelen çikolatayı üretirler. Sonrası zaten malumunuz, insanlık ve çikolata arasındaki aşk hikayesi! Günümüzde de kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biri de sıcak çikolata. Antik Aztek’de ilaç olarak kullanıldığını ve kutsal sayıldığını biliyor muydunuz? İşte karşınızda yine tarihi Aztek dönemine kadar dayanan bir tarif; Acı Biberli Sıcak Çikolata!

Print Recipe
Acı Biberli Sıcak Çikolata Tarifi
Hazırlık süresi 15 dakika
Passive Time 200 kalori / bardak
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Garnitür
Hazırlık süresi 15 dakika
Passive Time 200 kalori / bardak
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Garnitür
Yapılışı
  1. Orta büyüklükte bir tencerede, kakaoyu şeker ve tuzla karıştırın. Süt, 2 çubuk tarçın, chili ve acı-tatlı çikolatayı karıştırarak ekleyin. Karışım tamamen eriyene ve ısınana kadar sürekli karıştırarak ısıtın. Tamamen homojen hale getirmek için hafifçe çırpın.
  2. Yakmamaya özen göstererek düşük ısıda, kokusunu salana kadar ara ara karıştırarak bekletin (yaklaşık 10 dakika). Biberi ve çubuk tarçınları bir süzgeç yardımıyla dikkatlice süzerek çıkartın.
  3. Mezcal'ı ekleyin ve biraz daha ısıtın. Bir el blenderi, süt köpürtücü veya bir çırpıcı kullanarak, iyice kabarana kadar çikolatayı köpürtün, ardından dört bardağa eşit şekilde bölün.
  4. Chili tozu, kakao, bitter çikolata rendesi ve bir tarçın çubuğu ile süsleyin. Bekletmeden servis edin.
Recipe Notes
  • Bardağınızın içine bir parça çikolata atıp üzerine sıcak çikolatayı dökerseniz, siz içtikçe bardağın sıcaklığında eriyen çikolata parçası içeceğinizin hemen bitmesini engelleyecek ve son yudumunuzda ağzınızın içinde hoş bir tat bırakacaktır.
  • Daha yoğun bir tat istiyorsanız çikolatayı pişirdikten sonra buzlukta soğutun. Servisten önce tekrar ısıtın ve ısıtırken içerisine çok az süt ekleyerek katılaşmasını engelleyin.

Sunum Önerileri

  • Dilerseniz bardağın içerisine 1-2 adet marshmallow (yumuşak şekerleme) atarak tatlandırabilirsiniz.
  • Eğer sıcak çikolatanız çok acı geldiyse içerisine biraz sıcak süt ekleyerek tadını yumuşatabilirsiniz.
  • Portakal, limon, çilek, bisküvi, karamel ve bunlara benzer aromalarla zenginleştirilmiş çikolataları kullanarak değişik tatlar elde edebilirsiniz. Yeni fikirlere açık olmak en iyisi!
  • Alkol eklemek istemiyorsanız Mezcal yerine limon kabuğu ekleyebilirsiniz. Piştikten sonra bir süzgeç yardımıyla kabukları çıkartmayı unutmayın, yoksa sıcak çikolatanın tadını bozabilir.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!