Saç Gürleştiren Çıkaran Kremler, Serumlar ve Şampuanlar

Saç dökülmesinin tıptaki adı “Androgenetik Alopesi”dir. Sağlıklı insanlarda yaklaşık 100 bin adet saç kılı vardır. Günlük ortalama 100-150 tel arasında saç dökülmesi normal kabul edilir ve sağlıklı insanlarda saç dökülmesinin iki ay içerisinde durması gerekir. Ancak dökülmenin iki ayı geçtiği durumlarda uzman bir kişiden yardım alınmalıdır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

 • Genetik faktör
 • Deri problemleri
 • Beslenme bozuklukları
 • Vitamin eksikliği
 • Mineral eksikliği
 • Hormonal bozukluklar
 • Tiroid sorunları
 • Doğum
 • Kemoterapi tedavisi görmek
 • Kozmetik etkenler
 • Kullanılan ilaçlar
 • Psikolojik nedenler.

Saç dökülmesinin nedenleri dikkate alınarak saç tipine uygun ürünler tercih edilmelidir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için şampuan, saç kremi ve saç serumu kişinin ihtiyacına ve saç tipine göre seçilmeli ve doğru şekilde uygulanmalıdır. Haftada 1 kez saç yapısına uygun bir maske kullanılabilir.

Saçı Gürleştiren Şampuan Önerileri

1. Tresan ısırgan otlu bitkisel şampuan

Tresan şampuan

Normal ve yağlı saçlar için uygun olan bu şampuan, içeriğindeki isırgan otu sayesinde saç derisindeki kan dolaşımını artırarak saç köklerinin beslenmesini ve güçlenmesini sağlar. Saç dökülmesinin önüne geçen bu şampuan paraben içermemektedir. Ancak bitkisel şampuanlar saçları sertleştirdiği için beraberinde bir saç kremi kullanılması tavsiye edilir.

2. Bioblas

Bioblas şampuan

Bioblas, saç dökülmesine karşı birçok şampuan çıkartmıştır. Önceleri eczanelerde satılan bu marka, günümüzde kozmetik ürünler satan birçok yerde bulunabilir. Anti-Stress isimli şampuanı, saçları sertleştirmeden dökülme problemini engeller. Doğal kokusunun yanında birçok vitamin ve mineral içerir. İçeriği sayesinde saçları kalınlaştıran bu şampuanın fiyatı da oldukça uygundur. Ayrıca zararlı kimyasallar içermemesinden ötürü tercih edilen dökülme karşıtı şampuanlardan biridir.

3. Bioxin

Bioxin şampuan

Bioxin markasına ait biocomplex B11 isimli ürünün içeriğinde flovonoid, vitamin ve mineral bulunur. Saç tellerinin güçlenmesine ve dökülmenin durdurulmasına yardımcı olurken saçları besleyerek saçların parlamasına da yardımcı olur.

4. Zigavus-Exsta Plus sarımsaklı şampuan

Zigavus şampuan

Yoğun saç dökülmelerine karşı üretilen bu şampun, saçlara gereken bakımı yapar. Böylelikle saçın güçlü, parlak ve sık olmasını sağlar. Ayrıca 21 gün boyunca yapılan araştırmalar sonucunda bu şampuanın saç dökülmesini %87.5 oranında durdurduğu saptanmıştır. İçeriğinde sarımsak ekstresi vardır, ancak saçta kötü bir koku bırakmaz.

5. Ducray Anaphase +

Ducray şampuan

Saçlara kaybettiği canlılığı ve parlaklığı yeniden kazandıran bu bakım şampuanı, saçların daha gür çıkmasına yardımcı olur. Saça derinlemesine bakım yapmasının yanı sıra, nem vererek ipeksi bir yumuşaklık sağlar.

6. La Roche-Posay

La roshe şampuan

Hem erkekler hem de kadınlar için uygun olan bu şampuan, saçı güçlendirir ve gürleşmesini sağlar. Saç dökülmesini önleyerek saçları canlandırır.

Saç Gürleştiren Krem Önerileri

1. L’oreal Elseve Arginine Direnç

L’oreal şampuan

İçeriğindeki arginine ve nutri omega sayesinde saçları beslerken güçlendiren bu şampuan, kokusu ve fiyatıyla sevilen ürünler arasında yer alır. Elseve Arginine Direnç saçları sertleştirmeden bakım yaparken dökülmeler ile de başa çıkar.

 2. Pantene saç dökülmelerine karşı koruyucu krem

Pantene krem

Pantene’in çıkarmış olduğu bu seri, saçlarda oluşan kırılmaları %97 oranında engeller. Dökülmenin sebebi yıpranmaya bağlıysa, yıpranmaları onarır. Ayrıca saçları güçlendirerek gürleşmesini ve direnç kazanmasını sağlar.

 3. Syoss dökülme karşıtı krem

Syoss krem

Bu krem, yoğun ve katı yapısı ile kremden çok maskeyi andırır. Kokusunun güzelliğinin yanı sıra, saçlara verdiği yumuşaklık ve saç dökülmesini %95 oranında azaltması ile başarılı bir krem olduğu söylenebilir. Dökülmeye eğimli kırılgan saçlara uygun bir kremdir.

4. Dove saç bakım kremi

Döve krem

İçerisinde keratin bulunan Dove saç bakım kremi, saçı derinlemesine besler. Koparak dökülmelerin önüne geçerek saçların sağlıkla uzamasına yardımcı olur ve saçları güçlendirir.

Saç Gürleştiren Serum Önerileri

1. Naturalse saç gürleştirici serum

Naturalse serum

Bu serum tamamen bitkisel içeriklidir. 2 hafta gibi kısa bir sürede saçları gürleştiren bu ürünün içeriğinde hiçbir kimyasal madde yoktur. 6 aylık kullanım ile birlikte maksimum etkiye ulaşır.

2. Nashi dökülme önleyici serum

Nashi serum

Saç gürleştirme formülleri arasında yer alan bu ürün, saçları yeniden canlandırır ve yoğun bir bakım yapar. Yedi günlük kullanım sonucunda saç kökleri %35 oranında büyür. Saçları gözle görünür oranda kalınlaştırır.

3. Bioxin Forte

Bioxin forte

Bu serum ileri derece saç dökülmelerine savaş açar ve saçı güçlendirir. Saç tellerini onararak yeni çıkacak olan saçların sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlar. Saçları canlandırır ve bakım yapar.

4. Loreal Botanicals Fresh Care

Saç serumu loreal

Kişniş tohumu özü barındıran bu serum, silikon, paraben ve boya içermez. Zayıf ve dökülmeye meyilli saçlar için ideal olan Botanicals Fresh Care aynı zamanda kokusu ile de kendine hayran bırakır.

5. Vichy Aminexil Clinical saç dökülmelerine karşı bakım serumu

Vichy serum

Bu serum kadınlar için özel olarak formüle edilmiştir. Saçı güçlendirir, saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar ve bu sayede kökten uca kuvvet verir. Saç teli ile kafa derisi arasındaki bağı güçlendirir.

6. Davines dökülme karşıtı enerji veren serum

Davines serum

Çok yönlü ve ağır dökülmeler için etkili olan bu serum, saçı güçlendirerek dökülmeleri en aza indirir. Bu serum sayesinde saçlar daha sağlıklı ve canlı bir şekilde uzar. İçeriğindeki bitki özleri sayesinde saçta hoş bir koku bırakır.

Saçların Dökülmesini Engellemek İçin Öneriler

Sağlıklı saçlar

 • Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamamaya dikkat etmelisiniz. Sıcak su saçların kurumasına, yıpranmasına ve kırılmasına neden olur.
 • Boya, perma ve oryal gibi kimyasallardan uzak durun. Çünkü bu tip kimyasal ürünler silikon ve sülfat benzeri birçok kimyasal içeriğe sahiptir. Bu kimyasallar saçların hava almasını engeller, saçları kurutur ve dökülmeye neden olur.
 • Saçlarınızı iki ayda bir uçlarından kestirin. Bu, saçların sağlıkla uzamasına yardımcı olur.
 • Mümkün olduğunca kimyasal ürünler yerine bitkisel olanları seçin. Bitkisel ürünler, saçların daha az zarar görmesini sağlar.
 • Jöle, briyantin ve sprey gibi kimyasal ürünler kullanmamaya özen gösterin. Ancak kullanmanız gerekiyorsa mutlaka aynı gün saçlarınızı temizleyin. Asla kimyasal içeren ürünler saçınızdayken uyumayın.
 • Bol bol su için. Saçlarınızın da nem ihtiyacı olduğunu unutmayın. Nem eksikliği saçların kabarmasına ve cansız görünmesine neden olur.
 • Isıl işlemlerden uzak durun. Mutlaka düzleştirme ya da maşa gibi bir işlem yapacaksanız koruyucu bir sprey sürün. Saçları ısıl işlemler ile şekillendirmek saçların yanmasına ve kırılmasına neden olur.
 • Saç kremini yalnızca saçınızın uçlarına sürün. Saç dibine değdirmeyin. Saç kreminin deriyle temas etmesi zararlı maddelerin kana karışmasına ve uzun vadede sağlık problemlerine yol açabileceği gibi kısa vadede yağlanmaya ve kepeklenmeye neden olur.

Saç bakımıyla alakalı çeşitli yöntemler, kullanılabilecek doğal malzemeler, bakım önerileri gibi konularla alakalı bilgi edinmek için saç bakımı sayfamızı inceleyebilirsiniz.

 

 

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!