Yazın Ferahlatıcısı: Ayva Kompostosu Tarifi

Çiçeği burnunda ayva ile yemekler, tatlılar, salatalar, reçeller, kokteyller, meyve suları ve daha fazlasını yapmak mümkün. Peki ayva ile komposto yapmayı hiç denediniz mi ? Denemediyseniz de artık denemelisiniz. Bu tarif yaz aylarında sizleri serinletirken kış aylarında ise içinizi ısıtacak. Bulgur ya da pirinç pilavlarının yanına harika bir ayva kompostosu eşlik etmesin mi? Yazın habercisi ve şarkılara bile konu olan ayva ile yapılan harika bir komposto sofrada yerini almalı. Bu tarif iftar sofralarını şenlendirdiği gibi özel günlerin de vazgeçilmez lezzeti olabilir. Hem, tarifin yapımı oldukça pratik ve kolay. Artık gazlı içeceklerin pabucunu dama atabilirsiniz. Bırakın ana yemeklerin yanına komposto eşlik etsin. Karanfil kokusu ve tarçın aromasıyla tatlandırılan bu tarif vazgeçilmezlerinizden olabilir. Ayrıca ayvanın içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler başta sindirim, bağışıklık ve sinir sistemi olmak üzere vücudumuzdaki birçok fonksiyonun düzenlenmesine yardımcı olur. Bu tarifi uygulayarak lezzetli bir ayva kompostosu elde edebilir, ailenizle ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Sözü daha fazla uzatmıyor ve sizi ayva kompostosu ile baş başa bırakıyoruz.

Print Recipe
Yazın Ferahlatıcısı: Ayva Kompostosu Tarifi
Hazırlık süresi 15 dakika
Pişirme süresi 35 dakika
Passive Time 0,55 kalori / gram
Kişi sayısı
Malzemeler
Hazırlık süresi 15 dakika
Pişirme süresi 35 dakika
Passive Time 0,55 kalori / gram
Kişi sayısı
Malzemeler
Yapılışı
 1. Ayvaları bol suda yıkayın ve kağıt havluyla iyice kurulayın.
 2. Ayvaların kabuklarını soyun ve dört parçaya bölün.
 3. Bölünen parçaların iç çekirdek kısımların çıkarın. (Tercihe göre çekirdeklerini çıkarmayın.)
 4. Soyulan ve çekirdekleri ayıklanan ayvaları küp şeklinde doğrayın.
 5. Ayvaları derin bir tencere içerisine alarak toz şeker ilavesi yapın. (Diyabet hastası olanlar için ya da isteğe göre şeker ilavesi yapmayabilirsiniz.)
 6. Tencere içerisine sırasıyla; karanfil, çubuk tarçın, yıldız anason ve su ilavesi yaparak şeker taneleri eriyene kadar orta ateşte karıştırarak pişirin. (İsteğe göre herhangi bir baharat eklemeden sadece şeker ve su ilavesi ile de kompostoyu hazırlayabilirsiniz.)
 7. Komposto kaynamaya başladığında kısık ateşe alın ve ayvalar yumuşayana kadar pişirmeye devam edin.
 8. Komposto içerisinden çubuk tarçını alın.
 9. Hazırlanan kompostoyu mevsime göre ya da isteğe göre sıcak ya da soğuk olarak servis edebilirsiniz. Tercihe göre komposto içerisine kuru üzüm eklenebilir.
Recipe Notes
 • Ayvaları soyup dilimledikten sonra bekleme süresi boyunca taze sıkma limon suyu eklenmiş suda bekletin. Böylelikle ayvaların kararmasını engellersiniz.
 • Kompostoyu kaynamaya başlayana kadar orta ateşte başladıktan sonra ise kısık ateşte pişirmeye özen gösterin.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!