Bir Kış Klasiği: Bal Kabağı Tatlısı Tarifi

Bal kabağı cadılar bayramının en önemli aksesuarı, bizim masalarımızın ise en lezzetli tatlılarının baş kahramanı olma özelliğini hiç kaybetmiyor ve kış mevsiminde popülerliği başka tatlılara kaptırmıyor. Aslında bal kabağının çorbadan ana yemeğe birçok tarifi var. Ancak bizim mutfağımızda kış geldi mi akla ilk önce kabak tatlısı geliyor. Ayrıca Türk mutfağında tatlısı şerbetli bir şekilde yapılan nadir meyvelerden biri kendisi. Hem yapılışı kolay hem de çok lezzetli olduğu için, herkes tarafından tercih ediliyor. Aynı zamanda kalorisi de düşük ve hafif olmasının yanında da garanti bir tatlı. Yani örneğin, akşama misafiriniz gelecek diyelim. Sabahtan hemen koyun kabağı tencereye, akşama doğru da alın ocağa, bir saate hazır. Bütün misafirlerinizin bayılarak yiyeceğinden emin olabilirsiniz. Bu tatlıyı hem fırında hem ocakta yapanlar olduğu gibi üzerine ceviz ve tahin dökenler de var. Yani her bölgede, her yörede, her evde farklı farklı çeşitleri yapılıyor. Ancak nasıl yapılırsa yapılsın lezzeti hiç değişmiyor.

Print Recipe
Bir Kış Klasiği: Bal Kabağı Tatlısı Tarifi
Hazırlık süresi 15 dakika
Pişirme süresi 55 dakika
Passive Time 200 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Üzeri için
Hazırlık süresi 15 dakika
Pişirme süresi 55 dakika
Passive Time 200 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Üzeri için
Yapılışı
  1. Bal kabaklarının dış kabuğunu ne çok derin ne de çok ince olacak şekilde soyun ve yaklaşık 4 cm olacak şekilde dilimleyin.
  2. Dilimlediğiniz bal kabaklarını bir tencereye dizip üzerine şekeri ilave edin, şekerini damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. (ilk defa yapıyorsanız kabak miktarının yarısından biraz daha az olacak şekilde kullanabilirsiniz) En az 4 saat mümkünse bir gece kapağı kapalı bekletin.
  3. Tencerenizi ocağa alın ve kısık ateşte kendi suyu ile kabaklar yumuşayana kadar pişirin. Bal kabağının pişme süresi cinsine göre değişiklik gösterebilir, bu nedenle ara ara bir çatal yardımıyla sertliğini kontrol edin.
  4. Bal kabağı tatlısını üzerine ceviz veya tahin ekleyerek servis edebilirsiniz.
Recipe Notes
  • Bal kabağı alırken, dokunduğunuzda kabuğunun sert ve koyu renkli olmasına dikkat edin. Eğer bal kabağını kesilmiş halde alıyorsanız aynı şekilde iç renginin koyu olmasına ve fazla sulu olmamasına özen gösterin.
  • Bal kabağını soyarken yeşil kısımlarını çok kalın bırakmamaya dikkat edin ve keserken de çekirdekli ve yumuşak kısımlarını alın.
  • Bal kabaklarını tek sıra halinde dizebileceğiniz şekilde, tabanı geniş bir tencere tercih edin. (Pilav tenceresi gibi)
  • Bal kabaklarını tencereye dizerken, en geç yeşil kısımları pişeceği için, o kısımları alta getirmeye dikkat edin.
  • Bal kabağı tatlısını servis ederken üzerine şerbetinden biraz eklerseniz daha lezzetli olacaktır.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!