En Güzel Oya Örnekleri

Hızlı tüketim çağında olmamız nedeniyle el işçiliği ile yapılmış pek çok ürün eskisi gibi değer görmese de hala geleneklerimizdeki yerini korumaktadırlar. Hiç şüphesiz bu ürünlerden biri de binbir uğraşla elde edilen oyalardır. Eski zamanlarda ninelerimizin çeyizlerinin güzide parçaları olan tülbent oyaları, iğne oyaları örnekleri hala daha çeyizlerdeki yerini almakta ve bu şekilde geleneğimiz genç kuşaklara aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra keyifli bir hobi olmayı olarak da çoğu kadın tarafından ilgi duyulan oya motifleri tülbent, yemeni, havlu kenarı gibi eşyalarda kullanılır.

Tığ Oyaları

1. Örümcek motifli tığ oyası

örümcekli tığ oyası

2. Saçaklı çiçek tığ oyası

tığ oyası

3. Çiçek desenli tığ oyaları

tığ oyası

tığ oyası

tığ oyası

tığ oyası

4. Kutup yıldızı motifli tığ oyası

tığ oyası

Tülbent Oyaları

Tülbent kenarlarını süslemek amacı ile yapılan oya motifi çeşitleridir. İğne oyası ya da tığ oyası ile oya motifleri çıkartılır. Daha sonra motifinin tülbente dikilmesiyle birlikte tülbent süslenmiş ve farklı bir hava kazanmış olur. Gerek kullanım için gerekse çeyiz bohçalarını doldurmaları için süslenen tülbent oyaları, çoğu zaman kadınların şıklık yarışında da söz sahibidir. Aynı zamanda el becerisini ve yaratıcı düşünmeyi geliştirmesi açısından çoğu kişi tarafından hobi olarak tercih edilmektedir. Serum halkalar, renkli ipler, boncuklar, kurdeleler ve çeşitli tuhafiye ürünleriyle kendi zevkiniz ve yeteneğinize göre motifler yapabilirsiniz.

1. Serum halkalı tığ oyası

çiçekli tülbent oyası

2. Boncuklu iğne oyası

boncuklu tülbent oyası

3. Yelpaze modeli tığ oyası

yelpaze tığ oyası

4. Boncuklu örümcek model serumlu tığ oyası

tığ oyası

Yazma Örnekleri

Her ne kadar oya örnekleri ninelerimizin çeyizlerinden kalmış bir gelenek gibi görünse de her sene farklı oya modelleri moda oluyor. Bu senenin moda olan yazma oyaları, hem pratik olması ile hem de şık duruşu ile bordo desenli modellerdir. Yapılan oya motiflerinin boncuklar ile süslenmesi ayrıca bu senenin en çok tercih edilen süslerinden. Bunun yanı sıra serumlu halka modeli, oya örnekleri arasında zamansız bir motiftir. Her zaman modasını koruyan bu örnek ile rengarenk çiçek desenleri elde edilir. Aynı zamanda serum halkanın farklı şekillerde bulunan formları ile çiçek desenleri, kelebek motifleri ya da  yuvarlak püsküller elde edilebilir. Kelebek şeklindeki serum halka ile yapılan yazma oyası iğne oyasıyla yapılıp, tığ ile yazmaya dikilmesiyle de diğer modellerden ayrılır. Fıstıklı oya modeli de çiçek desenleri, fıstık modeli ve baklava dilimi elde edilmesiyle bu senenin en çok tercih edilen yazma modelleri arasındadır.

1. Boncuklu salaş model tığ oyası

iğne yazma oyası

2. Fıstıklı iğne oyası modeli

iğne oyası

3. Serum halkalı tığ oyası modelleri

serumlu halka

kelebek desenli yazma oyası

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!