Burçlar ve Elementler: Ateş, Su, Toprak, Hava

İnsanların burçlarının tipik özelliklerini taşıdıkları aşikar. Titiz Başak burçları ya da duygusal Balık burçları gibi. Ancak burçların ait olduğu elementler genelde görmezden geliniyor. Oysaki bir burcun özelliklerini belirleyen aslında bulunduğu element kategorileridir.

Ateş Burçları

Astrolojide ateş elementinin özelliklerini taşıyan burçlar Koç, Aslan ve Yaydır. Her bir burcun kendine ait özellikleri olsa da ortak noktaları olan ateş elementinin onlara sağladığı genel bazı nitelikler elbette var.

Burçları şekillendiren elementler aslında doğadan esinlenildiği için bir elementin genel özellikleri burcun tipik özelliklerine yansır. Ateş doğada enerji halinde bulunur, soğuktan koruduğu gibi yakarak can acıtabilir. Ateş burçları da tıpkı böyledirler! Sanki içlerinde onları hep kamçılayan bir ateş yanıyor gibidir. Hareketli insanlardır, hatta çocukken çok yaramaz olabilirler. Hayata bakış açıları çok canlıdır, depresif insanlar olmamakla birlikte pembe gözlüklerle de bakmazlar. Olayları her yönüyle görebilme özellikleri sayesinde sık sık çevrelerinde problem çözücü insanlar olarak bilinirler.

Ailelerine düşkündürler, “kol kırılır yen içinde kalır” felsefesiyle hareket ettikleri için ailelerinde yaşanan tartışmaların ya da kavgaların aile dışına çıkmasına müsaade etmezler. Elbette bu kolay anlaşılabilir insanlar oldukları anlamına gelmiyor, aksine anlaşmazlık halinde kendi çıkarlarını korumaya gayret eder ve haklarını kimseye yedirmezler. Yalnızca bu anlaşmazlıklar aile içinde gerçekleşmişse dışarıdaki insanların yanında pek gündeme getirmemeye çalışırlar.

Ateş burçları tıpkı doğadaki ateş gibi hemen parlayabilirler. En ufak bir söz ya da dokundurma onları çileden çıkartıp çok kırıcı şeyler söylemelerine sebep olabilir. Öfke kontrolü konusunda pek iyi sayılmazlar ve belki de bu yüzden romantik ilişkileri çoğunlukla kısa süreli olur. Ancak aşk hayatları çok hareketlidir. Çapkın olarak nitelendirdiğimiz hanımlar ve beyler genelde ateş burçlarındandır. Arkadaş edinmede sıkıntı yaşamadıkları için karşı cinsin ilgisini çekmekte de hiç zorlanmazlar.

Karanlığı aydınlatan ateşin burçları da aynı şekilde çevrelerini aydınlatırlar. Tanımadıkları insanlara geçmişte yaşadıkları tecrübeler dolayısıyla çok temkinli yaklaşırlar fakat tanıdıkları ve çevrelerine kabul ettikleri insanlara karşı oldukça korumacı bir tavırları vardır. Onların zarar görmemesi için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Eğer arkadaşları zor durumdaysa maddi manevi yardımlarını esirgemezler. Dert dinlemekten pek hoşlanmamakla birlikte ateş burçları çözüm bulmada bir numaradır. Bu yüzden onlara gelip dertlerini anlatan sosyal çevreleri ağlayacak bir omuz değil çözüm yolu aramakta olan insanlardır. Zaten ağlayacak bir omuz olmada da hiç başarılı değillerdir. Ateş burçları duygusal insanlar olmadıkları için bu tür durumlara duyarlı değillerdir. Kendi yaşamadıkları olaylar için empati yapmakta ve arkadaşlarını teselli etmekte çok yetersizlerdir.

En belirgin özellikleri hırslarıdır. Yetiştikleri çevre ya da kişisel hedeflerine göre olumlu ya da olumsuz olabilen bu hırs onların genelde yaşadıkları hayattan pek memnun olmamalarına sebep olur. Eğitim ve iş hayatlarında olmak istedikleri yere karar verdikten sonra oraya giden hemen her türlü yolu dener, ağır fedakarlıklar yapmaktan da hiç çekinmezler. Bu fedakarlıklar kendi isteklerinden ya da zamanlarından yapılabileceği gibi ne yazık ki sosyal çevrelerinden de olabilir. Hedeflerine giden yolda onlara ayak bağı olacağını hissettikleri herkesi hayatlarından bir çırpıda silebilirler. Sürekli gözleri yükseklerde olan ateş burçları bulundukları yerden asla tatmin olmazlar. Okudukları okul çok iyi olsa da neden daha iyisi olmadı diye hayıflanırlar. Çok iyi para kazandıran bir işte çalışıyorlardır ama neden daha çok kazanmayayım diye düşünürler. Dozunda olduğu zaman insanları çalışmaya ileten bu düşünce biçimi ne yazık ki onlara hayatı zindan eder çünkü nerede olurlarsa olsunlar mutlaka onlardan daha iyi durumda olan birileri var olacaktır.

Her zaman daha iyisini istemeleri onların kendilerine olan inançlarını hiç mi hiç etkilemez. Daha başarılı olmak isterler ama önceki başarılarını da asla küçümsemezler. Kendilerine olan güvenleri yüzünden ateş burçları zaman zaman çevrelerinde egoist olarak tanınırlar.

Su Burçları

Su doğada akışkan halde bulunduğu için hemen her yere girebilen bir elementtir. Bilindiği gibi, hem dünyamızın hem de vücudumuzun büyük bir kısmı sudan oluşur. Tıpkı doğadaki su gibi, bizler de sık sık etrafımızda bir su grubu burcuna ihtiyaç duyarız. Genelde herkesin arkadaş grubunda kimseyle arası kötü olmayan ve ihtiyaç duyulduğunda hep yardıma hazır bir su burcu vardır.

Yengeç, Akrep ve Balık burçlarının içinde bulunduğu su grubu burçları çok narin insanlardır. Duygusal yönleri inanılmaz derecede gelişmiştir, çevrelerinde olan biteni izlerken olayın kendisinden ziyade insanlarda yarattığı etkilere dikkat ederler. Bu özellikleri sayesinde sosyal çevrelerinde kim üzgün, kim sevinçli anlamakta hiç zorlanmazlar ve bulunduğu kabın şeklini alan su gibi karşılarındakinin ihtiyacına göre tavır değiştirirler. Arkadaşları üzgünse teselli etmeye hazırdırlar fakat mutluysa onunla birlikte zafer dansı yapmaktan da çekinmezler. Belki de bu huyları yüzünden sanki hiç dertleri yokmuş gibi bir imaj çizerler. Tüm sıkıntılarını ve üzüntülerini içlerine atarlar ve dolaylı olarak büyümesine sebep olurlar. En ufak bir olayda aniden patlayabilirler ama hemen ardından pişmanlık duyup özür dilerler.

Belki de duygusal olarak duyarlı olduklarından, su burçlarının önsezileri güçlüdür. Olayların doğurabileceği sonuçları mantık yürütme yoluyla değil sezgileriyle tahmin ederler. Bu yüzden yeni tanıştıkları kişilere dair fikirleri de çoğunlukla doğrudur. Fakat bu tür sezgilerini dile getirmekten hoşlanmazlar, yalancı çıkma ihtimali onları korkutur çünkü güvenilirliklerini kaybetmek istemezler. Arkadaşları tarafından güvenilir ve güçlü olarak bilinmekten gurur duydukları için bu hediyeyi kaybetmek istemezler.

Hayata bakışları katı değildir, asla yıkamayacakları ön yargıları yahut olmazsa olmaz prensipleri yoktur. Su akar yolunu bulur mottosuyla yaşarlar ve uzun vadeli planlar yapmaktan hiç hoşlanmazlar. Hayatın asla planlara uygun gitmediğini bildiklerinden, birkaç yıl içinde meydana gelebilecek zorlukları görmeden plan yapmanın gereksiz olduğuna inanırlar. Belki de bu yüzden su burçlarının hayat amaçları ya da iş, eğitim gibi hedefleri çoğunlukla tam tersi eğilimde olan toprak burçları tarafından şekillenir. Etrafımızda sık sık duyduğumuz arkadaşı ya da ailesi istediği için eğitim hayatını ya da kariyerini o doğrultuda hedefleyen insanlar genelde su grubu burçlarıdır.

Zihinleri su gibi berraktır. Algıları daima açık olan su burçları eğitim hayatlarında pek ders çalışmayan ama dersi dinleyerek başarılı olan öğrencilerdir. Anlatılan şeylerin birkaç farklı yönünü aynı anda kolayca kavrayabilirler. Üç boyutlu düşünebilmeye çok yatkın oldukları için genelde mühendislik, mimarlık gibi soyut düşünme beceresi gerektiren işlerde çok başarılı olabilirler. Hiyerarşik ya da koşulsuz itaat gerektiren işler onlara göre değildir. Monotonluktan sıkılmazlar, düzeni severler ancak düşünmeden, sorgulamadan hareket etmek doğalarına aykırı olduğu için bu tür işlerde üsleriyle sık sık tartışmaya girebilirler. Yaptıkları işte maddi kazançlarını değil iç huzurlarını önemserler. Onları strese sokacak çok kazandıran bir iş yerine sakin bir hayat vadeden ama az kazandıran bir işi tercih ederler.

Su grubu burçları mekan değiştirmeyi de çok severler. Bu ister bir gezi olsun, ister yaşadıkları yeri değiştirmek. Bu konularda su burçları her zaman heveslidir. Aynı yerde uzun yıllar yaşamak onlara göre değildir, sıkılırlar. Bu yüzden tayin gerektiren işlerde de çok başarılı olabilecekleri söylenebilir.

Toprak Burçları

Toprak, burçlara özelliklerini veren elementlerin içinde en durağan olanıdır. Su ve hava gibi akışkan elementlerin aksine toprak çok sık yer değiştirmediği gibi şekil değiştirmekte de acele etmez. Benzer şekilde toprak burçları da doğanın bu özelliklerini kendilerinde taşırlar.

Toprak burçları olan Boğa, Oğlak ve Başak benzer özelliklere sahiptirler. Güvenilir insanlardır, özellikle yakın çevrelerindeki insanlara karşı hem fazlasıyla korumacı hem de yardımsever oldukları için başı sıkışan tanıdıklarının ilk koştuğu kişiler onlardır. Kendi duygularından söz etmekten pek hoşlanmazlar ama başkalarının dertlerini dinlemekte üstlerine yoktur. İnsan psikolojisinden içgüdüsel olarak çok iyi anladıkları için kimi nasıl teselli etmeleri gerektiğini bilirler. Buna karşın toprak burçlarının aşırı dobra bir yanları da vardır. İster en yakın arkadaşları olsun, ister aileleri olsun; gördükleri hataları hemen oracıkta söylerler. Kimseyi alttan almazlar ya da tartışmaktan kaçınmazlar.

Genelde kindar insanlardır. Bazı durumlarda yaşananları affedebilirler ancak asla unutmazlar. Eğer daha önce yaşadıkları ve karşılarındakini affettikleri bir şey tekrarlanırsa hoşgörüsüz davranıp bir önceki olayı hemen gündeme getirirler. Yani aslında toprak burcu insanları kimseyi yüzde yüz affetmezler de denilebilir. Fakat benzer şekilde kendilerine yapılan iyilikleri, zor durumlarda uzatılan yardım ellerini hiç unutmazlar. Mutlaka hayatlarının bir döneminde o vefa borcunu geri ödemek isterler.

Değişimden hiç hoşlanmazlar. Bu değişiklik ister kullandıkları parfümü değiştirmek olsun, ister yaşadıkları ülkeyi; toprak burçları değişikliklerden mümkün olan son noktaya kadar kaçarlar. Yeni ortamlara ve insanlara alışmakta çok zorlanırlar ve bunu bildikleri için ellerinden geldiği kadar sabit yaşamaya çalışırlar. Bununla birlikte seyahat amaçlı mekan değiştirmekten hoşlanırlar. Çok meraklı kişilerdir, dünyadaki farklı ülkeleri ve kültürleri merak ederler. Fakat toprak burçları için esas olan, yolculuk sonunda evlerine geri döneceklerini bilmektir. Belki de bu yüzden asla yerinde duramayan su burçlarıyla hiç iyi anlaşamazlar, dünyaya bakış açıları çok farklıdır.

Toprak grubu burçlarının kendileri için en yorucu özellikleri detaycılıklarıdır. Zaman zaman mükemmeliyetçiliğe varan seviyelerde dikkat ederler detaylara. Okuyorlarsa, yaptıkları ödevleri en ufak bir hatadan dolayı yırtıp atabilirler ya da iş hayatlarında yaptıkları ufacık bir hata yüzünden hemen strese girebilirler. Kimi toprak burçları bu yönleriyle barışık yaşarken kimileri de bu detay takıntılarından kurtulmak isterler ancak kişisel özelliklerin değiştirilmesi oldukça zordur. Yaşadıkları sağlık sorunlarını genelde stres dolayısıyla yaşarlar. Hele bir de çalıştıkları iş halihazırda gerginlik yaratan bir iş ise toprak burçlarının kişilik özellikleriyle birleşen bu durum başta migren, panik atak, anksiyete gibi hastalıkların ortaya çıkmasına kadar varabilir.

Fakat toprak burçları çoğunlukla iş hayatlarında başarılı insanlardır. Bunda fedakarlık yapmaktan çekinmeyen karakterlerinin de etkisi olmakla birlikte gerçekçilikleri de en büyük etkendir. Elbette her insan hayal kurar ancak toprak burcu insanlarının hayalleri çok uçuk kaçık hayaller olmaz, çünkü kendi kendilerini durdururlar. Olmayacak duaya amin demek hiç onların tarzı değildir, bunun yerine ulaşabilecekleri hayalleri seçip onları kendilerine hedef edinirler. Kriz yönetimi ve pratik zeka gerektiren durumlarda toprak burçlarının üzerine kimse yoktur. Duygusal yönleri pek gelişmediği için kimi zaman çevrelerindeki insanlar tarafından duygusuzluk olarak adlandırılsa da, bu sakin ve gerçekçi tavırları toprak burçlarını iş hayatında tercih edilen insanlar haline getirir.

Yine benzer sebeplerden dolayı liderlik vasfını en çok hak eden kişiler de toprak burçlarıdır. Kendilerine güvenleri çok yüksek olduğu için insanları yönlendirmede ve en önemlisi sorumluluk almada hiç zorlanmazlar. Üstlendikleri iş kendi gözlerinde dört dörtlük yapılana kadar bitmiş saymadıkları için proje vb. işlerde sonuna kadar devam edeceklerine şüphe yoktur.

Söz konusu pragmatistlikse toprak burçları bir numaradır. Hayatlarındaki her nesnenin öyle ya da böyle bir işlevi olmasını arzularlar. Bir şeyi alırken düşündükleri ilk şey “bu benim işime yarayacak mı?” sorusudur. Eğer cevap hayırsa o şeyi almazlar. Aynı tutumlarını sosyal yaşamlarında da zaman zaman gözlemlemek mümkündür. Özellikle iş yerlerinde kendilerinden üst makamlardaki insanlarla ilişkilerinde daima kendilerinin yararlanabileceği noktaları ararlar.

Hava Burçları

Hava elementinin özelliklerini taşıyan burçlar İkizler, Terazi ve Kovadır. Bu burçlar ait oldukları hava elementinin en çok şekilsizlik özelliğini alırlar yani durağanlıktan ziyade akıcı ve sık sık şekil değiştiren bir yapıları vardır.

Hava burçları hayatı siyah beyaz olarak ayırmadan, tüm renkleriyle görerek yaşarlar. Onlar için tamamen kötü ya da tamamen iyi yoktur. Bu yüzden yaşadıkları hayatın onlara sunacağı her şeyi belki de diğer insanlar tarafından garip sayılabilecek bir sakinlikle karşılarlar. Sonuçta ortada bir sıkıntı varsa her türlü çekilecektir, sonucu değiştirmeyeceği için kendilerini üzmeyi ya da stres yapmayı saçma bulurlar. Belki de benzer sebepten, pek meraklı insanlar değillerdir. Daha doğrusu yaşadıkları dünyada olan şeyleri pek merak etmezler. Bunun yerine kendi oluşturdukları hayal dünyası onlar için çok daha ilgi çekicidir. Sık sık düşüncelere dalıp hayallerinde kayboldukları için eğitim görmekte olan hava burçları derslerine pek konsantre olamazlar. Öğretmenleri tarafından “zeki ama çalışmıyor” şeklinde tanımlanan öğrenciler genelde hava burçlarıdır.

Duygusal yönleri gelişmiştir ancak empati yapmaktan pek hoşlanmazlar. İnsanlara sürekli yardım etmek gibi bir gayeleri yoktur, hatta kendilerinden yardım isteyen birini reddetmekten çekinmezler. Hele ki yardım isteyen kişi maddi değil manevi bir yardım talep ediyorsa hava burçları o ortamdan hemencecik uzaklaşmak isterler. Dert dinlemekten hiç hoşlanmazlar, zaten kendileri de dertleşmeye çok ihtiyaç duymadıkları için genellikle bu konulardan uzak durmayı seçerler.

Hava burçlarının çevrelerindeki insanlar tarafından en çok garipsenen yanları sürekli fikir değiştirmeleridir. Bir gün güçlü bir şekilde inandıkları şeyi ertesi gün tamamen inkar edebilirler. Bir gün sevdikleri yemeği ertesi gün hiç beğenmediklerini söyleyebilirler. Özellikle İkizler burcunda öne çıkan bu özellik çevreleri tarafından hiç hoş karşılanmaz. Belki de bu yüzden karşı cinsle ilişkileri de hep çalkantılıdır ve genelde geç yaşlarda evlenirler. Fakat bu huyları sosyal ortamlarda çok faydalı olabilir. Girdikleri hemen her türlü ortama saniyesinde uyum sağladıkları için çevreleri inanılmaz geniştir.

Belki de en olumsuz özellikleri gerçekçilikten uzak olmalarıdır. Sürekli hayal kurar, hayal dünyasında yaşarlar. Hayattan beklentileri veya aşk hayatlarında karşı cinste aradıkları çoğunlukla bulunması imkansız şeylerdir. Sürekli bu tür hedeflerle yaşarlar ve isteklerinin gerçekleşme ihtimali olmadığını fark ettiklerinde üzülüp sinirlenebilirler. Hava grubu burçları biraz da bu yüzden kendi işlerini kurmakta ya da serbest meslek yapmada hiç başarılı değillerdir. Masa başı ve belli bir rutine sahip işler onlara daha uygundur.

Hava burçları fiziksel olarak çok hareketli insanlardır. Bir dakika olsun yerlerinde duramazlar, sürekli koşmak zıplamak isterler. Bu yüzden sporla araları daima iyidir. Değişken zevkleri yüzünden hayatları boyunca birbirinden apayrı spor dallarıyla uğraşmışlardır. Bu kadar aktif yaşadıkları için kilo problemi de yaşamazlar çünkü her zaman yediklerinden daha çok enerji yakarlar. Zaten hava burçları yemek yemeyi çok seven insanlar değillerdir, yaşamak için gerekli olan yemeği yedikten sonra gerisi onlar için pek fark etmez.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!