Şip Şak Tatlı: Antep Fıstıklı Çikolata Küpleri Tarifi

Hem pratik hem de lezzet dolu bir çikolata tarifiyle tanışmaya hazır mısınız? Bitter ve sütlü çikolatadan ilham alınarak hazırlanan, Antep fıstık süslemeleriyle mükemmel bir görsellik sunan minik küpler, her ısırıkta lezzet dolu anlar yaşamanızı sağlar. Bol köpüklü Türk kahvesi eşliğinde deneyebileceğiniz büyüleyici tarifin aynı zamanda yapılışı da son derece basit. Canınızın çikolata istediği her an bu enfes mi enfes küpleri hazırlayabilir ve mutfaklarınızda harika tatlara imza atabilirsiniz.

Tatlı krizlerine çok iyi gelen bu küp çikolataları, isterseniz çat kapı gelen konuklarınız için de yapabilirsiniz. Çayınız demleninceye kadar hazır olan bu minik barların lezzetine, emin olun misafirleriniz de çok şaşıracak! Her fırsatta çikolata aşkınızı depreştiren bu tarifi, ilk denemeden sonra vazgeçilmez tatlarınız arasına ekleyeceksiniz.

Print Recipe
Antep Fıstıklı Çikolata Küpleri Tarifi
Hazırlık süresi 15 dakika
Pişirme süresi 35 dakika
Passive Time 128 kalori / 1 orta porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Hazırlık süresi 15 dakika
Pişirme süresi 35 dakika
Passive Time 128 kalori / 1 orta porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Yapılışı
 1. Bitter çikolataları benmari usulü eritin.
 2. Çikolatanız güzelce eridikten sonra ocaktan alın ve eritme kabınızın altını temiz bir bez yardımı ile kurulayın.
 3. Erimiş bitter çikolatanın içerisine sütlü çikolatayı ve çikolata kremasını ekleyin, tüm karışımı güzelce birleşinceye kadar karıştırın.
 4. Çikolata harcı birbiriyle karıştıktan sonra Antep fıstıklarını ilave edin ve tüm harcı güzelce karıştırın.
 5. Dikdörtgen kalıbın veya cam borcamın içerisine yağlı kağıt serin ve üzerine çikolata harcınızın tamamını aktarın.
 6. Çikolatayı oda sıcaklığında 15-20 dakika kadar bekletin.
 7. Hafif donmuş hale gelen çikolatayı buzdolabına alın ve 2-3 saat boyunca buzdolabında bekletin.
 8. Donmuş hale gelen çikolatayı yağlı kağıttan kesme tahtasına alın ve dilediğiniz büyüklükte keserek küpler haline getirin. Dilerseniz küplerinizin üzerini pasta süsleriyle renklendirebilir veya üzerlerine toz kakao da eleyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!
Recipe Notes
 • Çikolatayı karıştırırken tahta kaşık kullanmaya özen gösterin.Tahta kaşık, çikolatanızın daha lezzetli ve homojen karışmasını sağlar.
 • Çikolatanızı temperlemeden dondurma işlemi yapmayın. Temperlenmiş çikolatanın moleküler yapısı düzenli olacağı için donma işleminden sonra daha lezzetli küpler elde edebilirsiniz.
 • Çikolatanın daha lezzetli ve ideal kıvamlı olması için eritme kabınızın içerisine su değdirmemeye dikkat edin.
 • Küplerinizin büyüklüğünü ise kendi damak zevkinize göre ister küp şeker şekilde isterseniz biraz daha büyük ebatlarda keserek ayarlayabilirsiniz. Burada asıl önem olan husus kullanacağınız kalıptır. Örneğin: 18 cm'lik bir baton kek kalıbı kullanıyorsanız orta ebatlarda küpler elde edebilirsiniz. Ancak daha büyük bir kalıp kullanmanız küplerinizin kalınlığını arttıracaktır.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!