Siyah Nokta : Neden Olur, Nasıl Geçer?

Siyah noktalar; cildin aşırı yağlanması ve ölü hücrelerin deri yüzeyinde artış göstermesiyle meydana gelir. Cilt yüzeyi hava kirliliği, makyaj malzemelerinin kalıntıları, hormonal dengesizlik gibi birtakım sebeplerle tıkanır. Tıkanan cilt yüzeyinde can sıkıcı bir görüntüye sebebiyet veren siyah noktalar oluşur. Genel olarak alın bölgesinde sıklıkla rastlanan siyah noktalar yanak, sırt ve vücudun diğer bölgelerinde de varlık gösterebilir. Yüz bölgesinde rastlanan siyah noktalar arasında en can sıkıcı olanları kesinlikle burunda yer alanlardır. Burnun hassas bir yapıya sahip olması nedeniyle, burada oluşan noktaları sıkmak da pek mümkün değildir. Burundaki siyah noktalara çözüm yolları için başvurulabilecek yöntemler vücudun herhangi bir bölgesindeki siyah noktaya uygulananlar ile farklılık göstermez.

Siyah Nokta Neden Olur?

Siyah nokta sorunu basit uygulamalar ile aşılabilir. Bu problemin çözüme kavuşması için amaçlanan, tıkanmış yağ kanallarını temizlemektir.

1. Aşırı yağ üretimi

yağ

Siyah nokta oluşumundaki en önemli faktörlerden biri cildin aşırı yağlanmasıdır. Ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişimler sebebiyle ciltteki yağ bezleri gereğinden fazla büyür ve sonucunda yağ üretimi artar. Cilt hücreleri aynı zamanda dış etkenlere karşı direnç gösterme amacıyla belirli miktarda yağ üretir. Vücudun alışık olmadığı durumların etkisi altına girmesi yağ oranını artırır ve beraberinde siyah nokta, sivilce gibi rahatsızlıklar yaşanabilir. Buna sebebiyet verebilecek dış etkenlerin başında ise beslenme problemleri gelir. Sıklıkla fast food, kızartılmış yiyecekler, aşırı tuzlu gıdalar tüketmek ciltte yaşanabilecek problemlerin oluşumuna sebebiyet veren beslenme problemlerinin temelini oluşturur.

2. Zararlı güneş ışınları

güneş

Özellikle yaz aylarında güneşin dik açıyla geldiği saatlerde güneş altında kalmak deride bazı deformasyonlar yaratabilir. Vücudun güneşin zararlı ışınlarından korunmak amacıyla ürettiği melanin maddesinin gereğinden fazla üretilmesi bu probleme yol açabilir.

3. Cilt temizliğine dikkat edilmemesi

cilt temizliği

Doğal faktörlerin yanı sıra cilt temizliğine yeteri kadar özen gösterilmemesi sonucunda ciltte istenmeyen durumlar gelişebilir. Cilde uyumlu olmayan makyaj malzemelerinin ve kremlerin kullanılması, solaryum gibi sağlıksız bronzlaşma yöntemlerine başvurulması sivilce, akne, siyah nokta gibi problemlerin sorumlularıdır.

4. Karaciğerde yaşanan bozukluklar

karaciğer

Yaşanan cilt problemleri karaciğerin işleyişinde problem yaşandığının bir belirtisi olabilir. Karaciğerde meydana gelen hasarlar sonucu vücut hücreleri toksinleri ayrıştıramaz ve toksinler vücut yüzeyinden dışarıya atılır.

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

1. Cilt temizleme tonikleri

tonik

Tonikler; cildi temizlerken aynı zamanda gözenekleri sıkılaştırıp iyileştirir. Günde iki kez tonik uygulaması ile cildin temizlenmesi kir, yağ, makyaj gibi maddeleri temizler ve cildi gençleştirir. Siyah noktalar için imal edilmiş tonikler, yağ oranını dengeler ve cildi sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Yağlı ciltler için içeriğinde alkol barındıran tonikler tercih edilmesi gerekirken, kuru ve normal bir cilde sahip olan kişilerin gül suyu ve maden özlü tonikler kullanması gerekir. Bu tip tonikler cildin pH değerlerini düzene sokar.

2. Buhar banyosu

buhar

Siyah noktalardan kurtulmak için başvurulabilecek en etkili yollardan birisi de buhar banyosudur. Buhar banyosu cilt sağlığını bozabilecek maddelerden ve ölü deriden cildi arındırır. Özellikle yağlı ciltlerin tam anlamıyla temizlenebilmesi için belirli aralıklarla bu yönteme başvurulmalıdır. Buhar ciltteki gözenekleri esnetecek, esneyen gözeneklerden yağ ve toksinler kolay bir şekilde dışarı atılacaktır.

3. Yüzdeki siyah noktalar için maske

maske

Cildi yıpratacak kimyasallara gereksinim duymadan tamamen doğal malzemeler kullanılarak siyah nokta sorununa çözüm üretilebilir.

Limon ve karbonat maskesi: Limon suyunun yağ ve kir çözme konusunda etkili bir içeriğe sahip olduğu herkes tarafından bilinir. Yarım limon suyu ve 1 yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Karışım macun kıvamına geldiğinde sorunlu bölgeyi ovalayarak bu karışımı cilt yüzeyine iyice sürün. 15-20 dakikalık beklemenin ardından cildi germek amacıyla soğuk suyla durulayın.

Bal maskesi: Bal antibakteriyel özelliğiyle ciltte yaşanabilecek her türlü problemin çözümünde başvurulabilecek etkili bir doğal kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Limonla birlikte sorunlu bölgeye uygulandığı takdirde etkili bir sonuç alınma ihtimali bir nebze daha artar. Yarım limonun üzerine bal dökerek sorunlu bölgeyi ovalayın. 15-20 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Yoğurt yulaf maskesi: Siyah noktaların yüzün tamamında varlık göstermesi ve hassas bir cilde sahip olunması halinde daha yumuşak bir etkiye sahip olan bu karışım tercih edilebilir. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi, biraz limonu iyice karıştırın. Devamında sorunlu bölgenin genişliğine göre uygun gördüğünüz miktarda yoğurt ekleyin. Önceden temizlediğiniz pamuğun yardımıyla bu karışımı yüzünüze uygulayın. 20-25 dakika kadar bekleyip yüzünüzü durulayın.

Kil maskesi: Cildi mineral açısından daha zengin bir hale getirebilmek için tercih edilen çözüm yollarından bir diğeri de kildir. Kilin içerdiği mineralleri cildin emmesiyle birlikte gözenekler arınır ve canlanır. Cildin hassasiyet durumuna göre kil, sirke ya da gül suyu ile birlikte kullanıldığı takdirde daha etkili bir çözüm yolu izlenmiş olur.

4. Siyah noktaları diş macunu ile temizleme işlemi

diş macunu

Siyah nokta problemini evde kendi kendinize aşabilmek için başvurabileceğiniz yollardan biri de diş macunudur. Hassas dişler için üretilmiş ve nane aromasına sahip olan macunların tercih edilmesi siyah nokta sorunu çözümünde daha yararlıdır. Cildiye doktorlarının da önerdiği diş macunu yöntemini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Ilık bir suyla yıkanan yüzün sorunlu bölgelerine diş macunu sürülüp eller yardımıyla macun yayılır. Eğer hassas bir cilde sahip değilseniz macunun yanında tuz takviyesiyle yayma işlemini yapmak daha etkili ve kesin bir sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır?

Siyah noktanın sıkılmadan önce cildin iyice temizlenmiş olması gerekir. Cildi soğuk suyla iyice yıkayarak peeling uygulamak ölü deriyi ve artık maddeleri temizler. Bu şekilde ciltteki gözenekler genişlemiş ve siyah noktadan sıkılarak kurtulmak için gerekli zemin hazırlanmış olur. Ardından siyah noktalardan sıkarak kurtulabilirsiniz. Ancak bu işlem iltihabın yayılması riskini taşıdığı için farklı sorunlara sebep olabilir.

Sıklıkla yaşanan bu cilt problemine gereken ciddiyet ile yaklaşılmadığı takdirde daha farklı bir sorun ile karşılaşabilir, rahatsız edici bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Bu gibi bilgileri göz önünde bulundurarak cildinizi her daim sağlıklı kılacak besinleri tüketin, cilt temizliğinizi düzenli aralıkla yapın.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!