Kokusuna Hayran Kalacaksınız: Ayva Reçeli Tarifi

Bazı reçellerin önce rengine sonrasında ise tadına hayran olunur. Bu reçel hangisi desek cevabını vermek biraz zor olabilir. Fakat şöyle bir ipucu verelim: “… çiçek açmış yaz mı gelecek?” Evet doğru bildiniz, ayva reçelinden bahsediyoruz. Kış aylarında sofralardan eksik olmayan, yaz meyvelerinin reçellerini kıskandıran mükemmel bir tada ve kokuya sahiptir kendisi. İçindeki pişmiş ayvalar ve mükemmel karanfil kokusuyla hem sizi hem de sevdiklerinizi kendine hayran bırakmak için sofralarınızda yer almayı bekliyor. Sizce de tam şu anda bir şansı hak etmiyor mu?

Print Recipe
Kokusuna Hayran Kalacaksınız: Ayva Reçeli Tarifi
Hazırlık süresi 30-60 dakika
Pişirme süresi 1-2 saat
Passive Time 139 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 30-60 dakika
Pişirme süresi 1-2 saat
Passive Time 139 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yapılışı
 1. Ayvaları bol suyla güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Ayvaları ortadan ikiye bölerek çekirdeklerini çıkarın.
 2. Ayvaları soyma işleminin ardından küp küp veya dilimler halinde doğrayın ve küçük ayva parçalarını suyla seyreltilmiş limon suyunda işlem tamamlanana kadar bekletin.
 3. Bekleme süresinin ardından ayvaları limon suyundan çıkarın. Geniş bir tencerenin içerisine meyveleri alıp üzerine su ilave ederek ayvaları haşlayın.
 4. Önce orta daha sonra kısık ateşte 10 dakika kadar haşlandıktan sonra üzerine toz şeker ekleyin ve karıştırın.
 5. Şeker tamamen eriyene kadar, meyveleri çok fazla ezmeden, reçeli düzenli aralıklarla karıştırarak pişmesini sağlayın.
 6. Toz şekerin erimesi sırasında reçelin üst yüzeyinde beyaz köpükler oluşmaya başlarsa bu köpükleri dikkatlice yüzeyden alın.
 7. Reçel kaynamaya başlayınca altını kısarak pişirin. İçerisine karanfil, limon suyu ve ayva çekirdeklerini de ilave edip 3 dakika daha pişirin. Reçelin pembe bir renk alması pişmiş olduğunu gösterir. Bu işlemden sonra ayva çekirdeklerini reçelin içinden çıkarın.
 8. Pişmesinin ardından kavanozlara doldurup ağzını kapayın. Kavanozları bir gece soğutun ve ertesi gün serin ve karanlık bir ortama alın.
Recipe Notes
 • Reçelin lezzetli olması için ayvaların tam mevsiminde seçilmiş olması gerekiyor. Bunun için bu reçeli yaparken kış ayları tercih edilebilir. Bununla birlikte ayvalar da ne çok büyük ne de çok küçük olmalı. Orta boy ve kokulu ayvaların tercih edilmesi reçeli daha lezzetli yapacaktır.
 • Pişirme esnasında tercih edilen suyun mutlaka klorsuz olması gerekiyor. Bunun için çeşme suyu kullanmak yerine içme suyu tercih edebilirsiniz.
 • Reçele limon suyu eklemek şekerlenmesini ve bozulmasını engellemek içindir.
 • Reçel yapımında mutlaka temiz bir tahta kaşık veya silikon kaşık kullanın. Metal kaşıkların reçel içine girmesi tatlarında değişmelere neden olabilir.
 • Reçelin pişme süresi veya bekleme süresi değişebilir. Burada önemli olan kıvamını ayarlayabilmektedir.
 • Reçelleri muhafaza etmek için mümkün olduğunca cam kavanozları tercih edin. Kavanozların mutlaka temiz ve kokusuz olması gerekiyor. Aynı zamanda reçeli pişirirken başka bir yerde de kavanozları ve kapaklarını kaynatabilirsiniz. Bir süre kaynatmanın ardından kavanozları güzelce kurulayın.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!