Badem Güzeli: Acıbadem Kurabiyesi Tarifi

Şu aralar popüler olan küçük renkli kurabiyeler var, isimleri makaron. Hıh, işte onun daha büyüğü, en babası ve en özeli geleneksel bir lezzet olan acıbadem kurabiyesidir. Kurabiye denince aklınıza sert ve kütür kütür bir kurabiye gelebilir. Fakat acıbadem kurabiyesi diğer kurabiyelerin aksine yumuşacıktır. Yediğiniz an ağzınızda dağılır ve tadıyla sizi sizden alır. İsminde acı olması sizi yanıltmasın. Aksine o kadar güzel bir tatlılığı vardır ki. Hem mükemmel badem kokusuyla da sizi baştan çıkarır. Kendini badem bahçelerinde hissetmek isteyen varsa hemen koşsun tarifi yapmaya. Asla pişman olmayacak.

Print Recipe
Acıbadem Kurabiyesi Tarifi
Hazırlık süresi 30 dakika
Pişirme süresi 50 dakika
Passive Time 420 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Üzeri için
Hazırlık süresi 30 dakika
Pişirme süresi 50 dakika
Passive Time 420 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Üzeri için
Yapılışı
 1. Yumurtaları sarılarından ayırın ve beyazlarını bir tencereye koyup çatalla bir miktar çırpın. Üzerine badem tozunu ve nişastayı ekleyerek çırpın.
 2. Bu karışımı kısık ateşte katılaşana kadar sürekli karıştırarak pişirin.
 3. Pudra şekerini tamamen erittikten sonra karışımı çırpıcıyla karıştırmaya başlayın. Kaynamaya başladığında karışımı ocaktan alın.
 4. Hamur karışımını ocaktan aldıktan sonra içerisine limon suyunu ekleyip karıştırın. Bu işlemin ardından ara ara karıştırarak hamuru soğutun.
 5. Soğuyan hamuru bir sıkma torbasına alın. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine eşit büyüklükte ve eşit aralıklarla olacak şekilde hamuru sıkın. Hamurun üzerine, orta kısma kabuksuz çiğ bademleri yerleştirin.
 6. 130 derecede ısıtılmış fırının orta bölmesine tepsiyi yerleştirin. 30 dakika bu ısıda piştikten sonra fırını 150 dereceye çıkarın. Bu ısıda da 10 dakika kadar, üst kısımları renk alana kadar pişirin.
 7. Tepsiyi fırından çıkarın ve yağlı kağıtla beraber kurabiyeleri temiz ve ıslak bir bezin üzerine koyun ve biraz bekledikten sonra kurabiyeleri yağlı kağıdın üzerinden alın.
 8. Kurabiyelerinizi servise hazırlayın.
Recipe Notes
 • Daha gevrek kurabiyeler yemek isterseniz toz bademi 5 dakika kadar ocakta kavurun ve soğutun. Soğuttuktan sonra diğer malzemelerle karıştırabilirsiniz.
 • Kurabiyeleri yağlı kağıt üzerinden kırmadan çıkarmak oldukça önemli bir görev. Bunun için yağlı kağıdı sereceğiniz bezin çok ıslak olması önemlidir.
 • Kurabiyelerin şeklini vermekte zorlanırsanız bunun için satılan silikon kurabiye silpatlarını kullanabilirsiniz. Bu sayede kurabiyeler aynı büyüklükte olacak ve eşit sürede pişecektir.
 • Sıkma torbası yardımıyla hamuru sıkarken, hamurun üzerinde küçük bombeler kalabilir. Bunu engellemek için hamuru fırına vermeden önce kurabiyelerin üzerini hafif dokunuşlarla düzeltin.

Öneri

 • Eğer toz badem bulamazsanız bunu kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunun için çiğ bademleri güzelce yıkayın, daha sonra kaynar suda bekletin ve ardından kabuklarının tamamını soyun. Soyulan bademleri un kıvamına gelecek şekilde mutfak robotundan geçirin.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!