Kokusu Bile Mest Etmeye Yeter: Baharatlı Sütlaç Tarifi

Sen var ya sen sütlaç kadar tatlısın! Sütlaç kadar tatlı sevdiklerinize baharatlı mı baharatlı, harika mı harika, tatlı mı tatlı, nefis bir sütlaç sunmaya ne dersiniz? İyi bir sütlaç yapmak için öncelikli işimiz pirinçleri suyla değil sütle haşlamak olmalı. Bakın burası çok önemli, süt ile haşlanan pirincin aldığı kıvamı gördüğünüzde ve lezzetinin tadına vardığınızda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Çok basit ve pratik bu tarifi sevdiklerinizle paylaşmaya hazırlanın. Yapmamız gereken mutfağın yolunu tutmak ve bu nefis tarifi birebir uygulamak.

Print Recipe
Kokusu Bile Mest Etmeye Yeter: Baharatlı Sütlaç Tarifi
Hazırlık süresi 5 dakika
Pişirme süresi 20 dakika
Passive Time 1,11 kalori / gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Hazırlık süresi 5 dakika
Pişirme süresi 20 dakika
Passive Time 1,11 kalori / gram
Kişi sayısı
kişilik
Malzemeler
Yapılışı
 1. Pirinçleri bol su ile yıkayın ve süzün.
 2. Pirinçleri tencere içerisine alarak süt ilave ederek orta ateşte 5 dakika kadar haşlayın.
 3. Çubuk vanilyayı ortadan bölerek içindeki tohumları tencereye ekleyin.
 4. Haşlanan pirinçlerin üzerine sırasıyla; su, çubuk tarçın, yıldız anason ve karanfili ekleyin, karıştırın ve kısık ateşte pişirin. Tercihe göre damla sakız ilavesi yaparak farklı bir aromatik tat elde edebilirsiniz.
 5. Tencere içerisine toz şekeri ilave ederek iyice karıştırın.
 6. Ayrı bir karıştırma kabı içerisine pirinç unu ve nişastayı ekleyin, az miktarda su ilave ederek karışımın iyice açılmasını sağlayın.
 7. Kısık ateşte pişen sütlacın içerisine, pirinç unu ve nişasta karışımını azar azar ilave ederek kıvam alana kadar karıştırın.
 8. Kıvam almaya başlayan sütlacın içerisinden çubuk tarçın, yıldız anason ve karanfili çıkarın.
 9. Kıvam alan sütlacı ocaktan çekin ve servis tabaklarına paylaştırın.
 10. Bir müddet dış ortamda ya da buzdolabında soğuttuktan sonra üzerini toz tarçın ve iri çekilmiş fındık içi ile süsleyerek servis edebilirsiniz. Tercihe göre servis tabaklarına paylaştırılan sütlacı 200 dereceye ısıtılmış fırında 10 dakika kadar pişirerek de servis edebilirsiniz.
Recipe Notes
 • Sütlacı pişirirken dibinin tutmaması için sürekli olarak kısık ateşte pişirmeyi tercih edin. Sadece pirinçleri haşlarken orta ateşte pişirmeyi tercih edin.
 • Sütlacın olmazsa olmazı pirincin su ie değil süt ile haşlanmasıdır.
 • Sütlaç kıvam almaya başlayınca acılık vermemesi için çubuk tarçın, yıldız anason ve karanfili çıkarın. Özellikle de tatlılarda, baharatları doğru kullanmak,  nerede eklenip nerede çıkartıldığını bilmek lezzet açısından önemlidir.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!