Kereviz : Faydaları Nelerdir?

Maydanozgiller familyasına ait olup, Batı ve kuzey Avrupa bölgesinde yetişen bir bitkidir. Özellikle çukur ve sazlık bölgelerde yetişir. Henüz iki senedir yaygınlaşan bir bitki olduğu için çok fazla bilinen bir besin değildir. Boyu bir metreye kadar uzanabilir. Yumru kökleri şişkin, etli ve lifli; yaprakları çok parçalı ve yaprak sapı olukludur. Tohumundan, otundan ve kökünden yararlanılır.

Bilinen yirmi kadar alt türü mevcuttur. Günümüzde ise düşük kalorili olduğu için özellikle zeytinyağlı yemeklerde, çorbada ve salatada yiyecek olarak tüketilen bir sebzedir. Tohumu da genellikle bilinmeyen bir tüketim tarzı olup, ekim haricinde de kullanılır. Faydalarının yanında tohumunun da ekstra faydaları vardır. En önemli faydası gaz problemi konusunda etkili bir önleyici olmasıdır.

Bunun yanında idrar yolu enfeksiyonu ve Alzheimer’a da önleyici etkisi vardır. Çay olarak tüketildiği takdirde hazmı kolaylaştırıcı, gaz ve idrar söktürücü, mide spazm çözücü, sinir sistemi yatıştırıcı ve prostat üzerindeki olumlu özellikleri ile çeşitli hastalıkların tedavisinde farklı şekillerde kullanılır. Tohumu her zaman bulunabilirken, kök ve yapraklarının sezonu Eylül ayının başlangıcından Nisan ayının sonuna kadar sürer. Kereviz nelere iyi gelir; A ve K vitamini bakımından oldukça zengin, potasyum ve sodyum deposu olduğu için birçok faydası vardır.

Kerevizin Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar : 100 g

Kalori (kcal) : 16

Yağ (g) : 0,2

Karbonhidrat (mg) : 3000

Protein (g) : 0,7

Kerevizin Faydaları

1. Kilo vermeye yardımcıdır

 bel ölçen kadın

64 gramı sadece 10 kalori içerir. Çok kolay sindirilen bir bitkidir. %95’i su olduğu için vücudun kaybettiği suyun geri kazanılmasını sağlar. Zayıflama ve kilo kaybı sağlamasının nedeni negatif kaloriye sahip olmasıdır. Yüksek oranda lif içerdiği için sindirim sistemimiz çok fazla enerji harcar. Bu sebeple diyet yapanlar için kereviz zayıflatır mı sorusuna kesinlikle evet diyebiliriz.

2. İltihabı azaltır

virüs

Eklem ağrıları, enfeksiyonlar ve iltihaplı hastalıkların tedavisi konusunda yardımcıdır. İçeriğinde bu konuda en güçlü fayda sağlayan apijenin dahil yirmi tane iltihap önleyici bileşen bulunur. Ağrıların azalmasına ve iltihapların kurumasına şifa olur.

3. Sinir sistemi sağlını korur

çay içen kadın

İçerdiği uçucu yağlar ve bol miktarda bulunan magnezyum sayesinde sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur. Kasları rahatlatan etkisi ile uyku problemi olanlara önerilen sebzeler arasında yer alır. Beyindeki asitlerin seviyesinin dengelenmesini de sağladığı için akşamları uyumadan önce tüketilmesi önerilir.

4. Sindirim sistemine faydalıdır

Sindirim sistemini

İçeriğinin çoğu su olduğu için kabızlık sorununda etkilidir ve bağırsağın kurumasını engeller. Yüksek orandaki lif sayesinde de sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsak hareketlerini düzenlediği için sindirim sistemimizi düzenleyici bir etkiye sahiptir.

5. Ülseri önler

karnı ağrıyan adam

Mide asidi seviyesini kontrol ettiği için, midedeki koruyucu mukus seviyesini arttırır. Aynı zamanda mide içerisinde biriken fazla asidi emerek vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede ağrılı ülser oluşumunu önlemeye ve azaltmaya yardımcı olur.

6. Göz sağlığını korur

Göz

A vitamini açısından oldukça zengin bir besin olduğu için göz sağlığını koruma konusunda etkilidir. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan görme sorunlarının da giderilmesini sağlar. Özellikle çiğ olarak tüketmek A vitaminini tamamen alabilmek için önemlidir.

7. Kötü kolesterolü dengeler

tıkalı damar

Bünyesindeki phthalide isimli bileşen hem koku ve tat verir hem de kötü kolesterolün ciddi oranda düşmesini sağlar. Bu sayede yüksek kolesterolün sebep olduğu diğer hastalıkların ortaya çıkmasını engeller. Yapılan araştırmalar doğrultusunda günde iki veya dört adet sapını tüketmek kötü kolesterolü istenilen seviyeye düşürebilir.

8. Yüksek tansiyonun önlenmesine veya tedavisine yardımcı olur

tansiyon ölçümü

Kereviz tansiyon yükseltir mi sorusuna açıklık getirmek gerekir ise; aktif bileşeni sayesinde tansiyon değil, kan dolaşım sağlığını yükselten bir besindir. Ham olanı yüksek kan basıncını düşürür. Düzenli olarak tüketildiğinde yüksek kan basıncının düştüğü, ilerleyen dönemlerde de normal şekilde seyrettiği gözlemlenmiştir.

9. Cinsel sorunları çözer

mutsuz çift

Uyarıcı etkisi olduğu için cinsel sağlık sorunlarına faydası bulunur. İçerdiği bazı bileşenler sayesinde özellikle sap kısmının tüketilmesi bu konuda oldukça etkilidir.

10. Kanserle mücadele eder

virüs

Kanser tedavisinde kullanılacak yeterlilikte olmamasına rağmen kanserli hücrelerin büyümesini engellediği kanıtlanmıştır. Özellikle düzenli tüketildiği takdirde meme kanseri hücrelerinin yayılmasını geciktirdiği ve yakalanma riskini en aza indirdiği belirlenmiştir. İçinde bulunan ”luteolin” isimli bileşen sayesinde kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir.

11. Vücudun salgı bezlerini çalıştırır

böbrekler

Hormonların çalışmasını sağlar. Özellikle de böbrek üstü bezlerini çalıştırır. Vücudumuzda birçok noktayı etkileyen hormonlar böbrek üstü bezlerinden sağlandığı için bu anlamda önemi oldukça büyüktür.

12. Adet sancılarını azaltır

sancılı kadın

Kasları rahatlatıcı etkisi olduğu için adet döneminde rahatlatıcı etkisi vardır. Sapı ve suyu yaşanan sancıların hafiflemesi için tüketilebilir. Suyunun tüketilmesi şişkinliğin azalması için de faydalı olacaktır.

13. Alerji tedavisi için kullanımı

alerji olan kadın

Suyu; öksürme, gözlerin yaşlanması, hapşırma gibi alerjinin belirtilerinde tüketilebilir. Hafiflemesine etkisi olduğu belirlenmiştir. Çoğu sudan oluştuğu için vücudun toksinlerden arınıp temizlenmesini de sağlamış olur.

Alerji Konusunda Daha Detaylı Bilgi: Alerji Neden Olur, Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

14. Vücut sıcaklığını düzenler

vücut sıcaklıgı

Yüksek miktarda su ve elektrolit içerir. Vücudumuzu özellikle sıcak günlerde hem nemlendirir hem de serinleterek vücut sıcaklığının dengelenmesini sağlar. Yüksek ateşli hastalık zamanlarında tüketilebilir.

15. Suyu iştah açar

iştahlı kadın

Kereviz suyunun faydaları da vardır. Doğal bir sindirici ve iştah açıcıdır. Klorofil yönünden zengin olduğu için, cildi güzelleştirir. Zayıflamak isteyenler için de ideal bir içecektir.

16. Anne sütünü arttırır

emen bebek

Kerevizin bebeklere faydaları süte etkisiyle bilinir. Kökü, yaprakları ve sapı tüketilebildiği için bebekler için faydası öncelikle anne sütünü arttırıcı etkiye sahip olması ile başlar. Yüksek miktarda antioksidan içerdiği için bebeklerde her türlü hücresel hastalıkta koruyu bir kalkan olur. İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde de bebek gelişimi için önemli bir besindir.

Kereviz Nasıl Tüketilir?

Çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir. Salatalarda rendelenmiş olarak, yaprakları ise kurutulup öğütülerek çeşni olarak kullanılabilir. Kök kısmından da çorba veya yemek olarak faydalanılabilir. Kereviz ne kadar tüketilmeli, konusuna gelindiği zaman; bilinçli bir şekilde tüketildiğinde herhangi bir olumsuzluk veya yan etki ile karşılaşılmaz. Bu yüzden istenilen miktarda tüketilebilir. Ancak yanlış ve aşırı tüketildiğinde bazı sorunlara yol açabilir. Seçimi de sağlık açısından önemli bir ayrıntıdır. Yaprak ve sap kısmı taze olmalıdır.

Kerevizin Suyu Nasıl Hazırlanır?

2,5 su bardağı kaynamakta olan suya ufak boyda iki adet kök kısmı soyulup, doğranarak ilave edilir. Yaklaşık on dakika pişirilir. Daha sonra süzülen su gün boyunca içilir.

Kerevizin Zararları

  • İshal sorunu yaşayan kişilerin normal hale dönene kadar bu besinden uzak durması gerekir. İdrar söktürücü özelliği olduğu için sorunun artmasına sebep olabilir.
  • Lif oranı yüksek olduğu için aşırı ve sağlıksız tüketildiğinde gaz ve karın ağrısı şikayetlerine sebep olabilir.
  • Hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar için bilinen herhangi bir etkisi bulunmamasına karşın doktora danışılarak tüketilmesi önerilir.
  • Sinir sistemindeki etkisi nedeni ile cerrahi operasyonlara hazırlanan kişilerin operasyondan on gün önce tüketimini bırakması gerekir.
  • Aşırı şekilde tüketildiğinde vücutta fazla miktarda vitamin ve mineral depolanır. Buna bağlı olarak karaciğer ve sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir.
  • Faydasından olumlu şekilde yararlanabilmek için tüketim miktarına oldukça dikkat etmek gerekir.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!