KOÇ

Koç Burcu Özellikleri Rehberi: Genel, Kadını ve Erkeği

Tarih: 21 Mart – 20 Nisan
Gezegeni:
Mars
Grubu:
Ateş, erkeksi, değişken
Uğurlu Rengi:
Ateş kırmızı, nar çiçeği
Uğurlu Taşı:
Pırlanta, yakut, ameist, demir
Uğurlu Sayıları:
9
Uğurlu Günü:
Salı
En İyi Anlaştığı Burçlar:
İkizler, Yay, Aslan, Kova
Anlaşamadığı Burçlar: Boğa, Akrep, Oğlak, Koç

Koç Burcu Genel Özellikleri

En aceleci burç olarak bilinen Koçlar, yönetici özelliklerine sahipler ve aynı zamanda burçlar kuşağının en hareketlisi olarak da tanınırlar. En temel özellikleri arasında açık sözlü olmaları ve düşünmeden hareket etmeleri bulunur. Koçlar, aceleci oldukları için ilk olarak eyleme geçerler daha sonra eylemin tamamlanmasının ardından düşünmeyi tercih ederler. Bu da bazı durumlarda onları zor durumda bırakabilir. Son derece inatçı bir yapıya sahip olan Koç burcu insanları birçok konuda yaratıcı fikirler ortaya koyabilen, yeni fikirlerle haşır neşir olan bir karaktere sahip olsalar da zaman zaman kolay sıkılır ve ilgilerini oldukça basit bir şekilde kaybederler. İlgilerini uzun süreli olarak bir konu üzerinde toparlayabilmeleri için birinin onları teşvik etmesi gerekir.

Koç, burçlar yıldızının ilk takımyıldızı olması sebebiyle diğerlerinden ayrılır. Güneş, Koç burcunun üzerindeyken dünyaya gelen kişiler özellikle bir enerjiye sahip olurlar. Bu enerjileri hem fiziksel hem de ruhsal durumlarını etkiler. Bu sayede dünyaya pozitif bakabilme ve olaylar karşısında kolay kolay pes etmeme gibi özellikleri de ortaya çıkar. Diğer taraftan yüksek enerjili olmaları sayesinde çevrelerine de pozitif enerji saçarlar. Hareketli, güler yüzlü ve çaba gösterici olmak Koç burcunun karakteristik özellikleri arasında bulunuyor.

Hareketli olmaları zaman zaman Koçları bazı sıkıntılı durumlara sürükleyebilir. Bu kadar yüksek enerjili olmak ve hareketi sevmek onların sabırsız kişiler haline gelmelerine sebep olabilir. Sabırsız oldukları kadar dik başlı olduklarını da söyleyebiliriz. Bir şeye alıştıktan sonra o alışkanlıktan kolay kolay vazgeçmezler. Manevi konularda daha hassastırlar ve para gibi meselelere çok değer vermezler. Ün ve övgü konusunda ön planda olmak istedikleri için çevrelerinde onlardan daha popüler ve daha çok sevilen bir insanın olmasını da istemezler.

Koç burçlarının enteresan özelliklerinden birisi de insanların aklını istedikleri yöne çevirebilmeleridir. Akıl oyalaması onlar için oldukça kolay bir mesele olduğundan çevrelerindekilerin dikkatlerini farklı yerlere çekmek konusunda üstlerine yoktur. Bu özelliklerini kullanarak diğerlerinin çok fazla şeyi unutmasını sağlayabilirler. Bu burcun “ben” merkezci olduğunu söylemek de mümkün. Birçok konuda ilk olarak kendilerini düşündükleri için ve kendi ünlerini her şeyin önünde tutmak istedikleri için çıkarlarına olan her durumda diğer insanlara akıl oyunları yapabilirler.

Eğer birisi Koç burcuna karşı gelmek gibi bir hata yaparsa kendisini çok zor bir durumun içerisinde bulabilir. Çünkü bu burcun insanları ani bir şekilde öfkelenebilir ve bu öfkenin bir getirisi olarak ortamdaki bütün huzuru yok edebilirler. Öfkelerinin altında haklı sebepler yatabildiği gibi oldukça haksız sebepler de yatabilir. Öfkelenmelerinin yıldızlarından kaynaklandığı söyleniyor. Koçlar akıllarına neyi koyarsa onu yapabilme yetisine sahipler fakat istedikleri şeyleri gerçekleştirebilmek için doğaçlama takılmak yerine bir plan dahilinde hareket etmeleri gerekiyor. İşlerine gelmeyen durumları göz ardı edebilme yetenekleri bulunduğu için yaşanmasını istemedikleri kötü olayları geri planda bırakmayı becerebilirler.

Koçlar, ilk burca mensup oldukları için gerçek anlamda esin perisinin etkisi altında kalarak hareket edebilirler. Zaman zaman özensiz görünmelerinin sebebi de budur. Bu etki yüzünden özen göstermek isteseler bile bunu beceremeyebilir ya da bu isteklerini anında unutabilirler. Koçlar yapmış oldukları ya da ileride yapacakları şeyler hakkında ihmalkar bir tutum sergileyebilirler. Bu ihmalkar tutumun getirisi ne olursa olsun yaptıklarının bedelini ödeyip o getiriden kurtulma konusunda da yeteneklere sahiptirler.

Koçlar adeta dünyaya meydan okuyan bir hayat tarzına sahiptirler. Birçok insanın uzun süreler içerisinde yaşayamayacağı tecrübeleri çok kısa süre içerisinde deneyimleyebilirler. Kişilik özellikleri gereği birçok meseleye hiç düşünmeden dalabilirler. Belki de bu sayede savaşçı bir kişiliğe sahip oldular. Savaşçı kişilikleri ise saf bir saldırganlığın içerisinde değildir, zeka unsurları barındırır. Zeki olan Koç burcu insanları idealist fikirlere sahiptirler. Birçok anda coşkularının en üst düzeyde olduğunu görürsünüz. Bu coşkunun ve kendilerine çok fazla değer vermenin bir getirisi olarak onların diğer insanları yeteri kadar önemsemediğini hissedebilirsiniz.

Koç Burcu Aşk Hayatı

Koç burçları aşk yaşamlarında oldukça çekici ve ateşli bir tutum sergilerler. Etkileyici kişilik özelliklerine sahip olan Koçlar, sevgi dolu bir ilişki yaşama konusunda çok isteklidirler. Tüm bu iyi özelliklerin yanı sıra aşk hayatları her zaman tutarlılık göstermeyebilir. Koç burçlarının içinde yer aldığı bir ilişki zaman zaman çelişkiler ile karşı karşıya kalabilir. Koç burçları ilişki içerisinde daha otoriter bir karakter sergileme eğilimi gösterirler. Koçlar aşk yaşantılarında kesinlikle isteklerini elde etmeyi bilirler. Zaman zaman bunları elde etmek için ateşli ve çekici yapılarını kullanmaktan da asla çekinmezler. Koçlar, eğer bir kişiyle ilişki yaşamak istiyorsa kararlı ve sevimli yapısı ile o kişiyi kesinlikle baştan çıkarırlar. Bu iş kolay olmasa bile hareketli ve pes etmeyen yapıları ile uzun vadede sonuca ulaşacaklardır.

Koç burcunun ilişkide genelde kıskanç taraf olduğunu da söyleyebiliriz. Sevdikleri kişiyi asla başkalarıyla paylaşmak istemezler. Yalnızca cinsel birliktelik olarak düşünmeyin, sevdiklerini arkadaşlarından, iş yerindeki insanlardan bile kıskanırlar. Kendileri bu kadar kıskanç tavırlar sergileyip sevdiklerini bir fanusa hapsetmeyi isteseler bile ilişkinin ilk dönemlerinde başkalarıyla ufak flörtler içerisine girmekten de çekinmezler. Hızlı karar alan ve birçok durumda bu kararları derin düşüncelere dalmadan veren bir yapıları olduğu için aniden aşık olup bir anda aşık olduğu kişiden vazgeçebilirler.

Koç Burcu İş Hayatı

Koçlar iş yaşamlarını bir zorunluluktan ziyade bir hobi olarak görmeyi tercih ederler fakat tek hobileri bu değildir, iş yaşamı dışında da birçok hobiye sahiptirler. Bilim, spor ve sanat gibi alanlarla da ilgilenmeye yatkın bir kişilikleri vardır. Birçok Koç burcu bu alanlarla daha çok ilgilendikleri için kariyerlerini de bu alanlarda sürdürmek isterler. Aktif olmayı ve sosyal olaylarda yer almayı sevmelerinden ötürü hareketlilik gerektiren işlere kolay uyum sağlayabilirler. Eğer Koçlar bir konuda bilgili olduğunu düşünüyorlarsa o konuda iddialı davranmaktan asla çekinmezler ve ulaşabilecekleri en üst noktaya kadar ulaşmak için ellerinden geleni yapmaya çalışırlar.

Eğer işlerini bir hobi olarak görmüyorlarsa hobi olarak sürdürdükleri bir eylemi işe çevirip ondan para kazanmak için risk alabilirler. Genelde kendi işlerini yapmak isteyen Koç burçları eğer bu girişimlerden olumlu bir sonuç almazlarsa başkalarının işlerinde yönetici olarak görev almayı tercih ederler. Hareketli bir yapıya sahip oldukları için kolay kolay pes etmezler. Eğer işlerinden memnunlarsa o işle ilgili ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırıp işleriyle alakalı kişisel tatminlerini daha üst seviyeye çıkarmak için ne gerekiyorsa onu yapmaya hazırdırlar.

Koç Burcu Sağlık

Oldukça hareketli, aceleci ve telaşlı kişilikleri oldukları için hayatlarındaki hız, bir yerlerini yaralamalarına sebep olabilir. Tehlike anında oldukça yüksek adrenalin salgılayabilirler. Buna bağlı olarak bedenlerinde kimi dengesizlikler meydana gelebilir. Bazı olaylar karşısında sinirlerinin bozulmasına engel olamadıkları için bunun bir getirisi olarak mide rahatsızlıkları yaşayabilirler.

Onlar için çalışmak ve hareketli olmak hayatın vazgeçilmez unsurlarından birisi olduğu için hasta olduklarını ya da yorgun düştüklerini anca yatağa girdikleri zaman anlayabilirler. Yüksek ateş ile mücadele etseler bile ayakta kalmaya çalışıp günlük işlerine devam etmeye çalışırlar. Tam bir hastalık düşmanı diyebileceğimiz Koç burcu insanları hasta olmaktan nefret ederler ve hastalıkların belirtilerini önemsemezler. Doktora gitmeyi de pek sevmedikleri için bazen ihmal ettikleri belirtiler ileride daha ciddi sorunlara yol açabilir. Koç burçları çok fazla kilo konusunda problem yaşamazlar. Zaman zaman dönemsel olarak kilo alımları olsa bile hareketli yapıları sayesinde bunlardan hızlıca kurtulmaya eğilimlidirler. Lezzetli ve sağlıklı yemeklerden hoşlanırlar ve bu burcun insanları fosfor, protein ve vitamin içerikli yemekleri bolca tüketmeliler.

Koç Burcu Eğlence Hayatı

Koç insanları dahil oldukları her partiyi bir ışık çemberi kisvesine büründürürler. Kapıdan içeri girdikleri esnada etraftaki kişiler derinden bir “oh” çeker ve ortamın havası bir anda değişir. Özellikle Koç burcu kadınlarının yüksek enerjisi ortamı cıvıl cıvıl yapmaya yeter. Çekici kıyafet seçimi ile karşı cinslerin ilgisini çekerken hemcinslerinin de kıskançlık ateşine düşmesine sebep olurlar. Koç insanları kendilerinden o kadar emindir ve ışıkları o kadar cazibeli bir haldedir ki ortamın en güzeli ya da yakışıklısını kendilerine kolayca çekebilirler. Koç insanları uykuyu çok aramadıkları için gece geç saatlere kadar eğlenebilirler ve partinin bitişine kadar ortamdan kolay kolay ayrılmazlar.

Koç Burcu Cinsel Hayatı

Koç Burçları girişken ve sosyal bir yapıya sahip oldukları için seks hayatlarında da oldukça atılgandırlar. Çekim gücü yüksek olan Koç burçları cinsel anlamda tatmin olsa da tatmin etme konusunda biraz bencildir. Benmerkezci yapıları sekste de sadece kendilerini düşünmelerine sebep olur. Bu durum uzun ilişkiler yaşamalarına da büyük bir engeldir. Zaten maceracı ruhları tek bir insana bağlanmak için hiç uygun değildir. “Her çiçekten bal alırım” tarzında bir hayat felsefeleri vardır. Rutin bir seks hayatı onlara göre değildir. Hep bir yenilik hep bir hareketlilik isterler. Koç burçları inatçıdır ve birisine karşı cinsel bir arzu duyuyorlarsa onu elde etmek için her şeyi yaparlar. Ancak gizemli kaç-kovala olaylarından hoşlansalar da bu durum fazla uzarsa heveslerini ve ilgilerini kaybederler. Koç burçları sekste çok ateşlidirler. Seks onları rahatlatır ve eğlendirir. Seks boyunca ipleri de asla ellerinden bırakmazlar. Ancak seks bitip de enerjilerini attıklarında hemen uykuya dalarlar. Bu da karşı tarafı deliye döndürebilir.

Koç Burcu Ünlüleri

En karakteristik özelliklerinden birisi “çok hareketli olmak” olan bu burcun mensupları arasında Evliya Çelebi’yi görmek pek şaşırtıcı bir durum değil. Aynı şekilde genç yaşta İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet, dünya sinemasına damga vurup Cannes’dan aldığı ödülle bu durumu tescilleyen Yılmaz Güney, dünya sinemasının önemli siması Charlie Chaplin ve Sadri Alışık, Zeki Alasya gibi isimler de Koç burcu. Diğer Koç burcu ünlüleri: Tenesse Williams, Descartes, Sakıp Sabancı, Vincent Van Gogh, Neşe Karaböcek, Yüksel Uzel, Herbert von Karajan, Yıldırım Aktuna, Yaşar, Deniz Akkaya, Kayahan, Hüner Coşkuner, Ömer Şerif, Marlon Brando, Joan Crawford, Johann Sebastian Bach, Nurgül Yeşilçay, Cem Karaca, Erol Evgin, Anthony Perkins, MC Hammer, Diana Ross, Eric Clapton, Russel Crowe, Eddie Murphy, Elton John, Adolf Hitler, Norah Jones, Jackie Chan gibi isimler bulunuyor.

Koç Burcu Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Koç insanları oldukça hareketli oldukları için kolay bir şekilde kendilerini bir serüvenin ortasında bulabilirler ve maceracı kişilikleri sayesinde birçok kişinin tadamayacağı deneyimler elde ederler. Bunun bir getirisi olarak cesur bir kişilik yapıları vardır ve cesaret gerektiren işlerde ön plana çıkıp kendilerini bir ortamda kolay bir şekilde gösterebilirler. Girişimcilik, liderlik ve yöneticilik gibi alanlarda doğal bir yeteneklerinin olduğunu söyleyebiliriz. Fazla enerjik yapıları sayesinde hayatın negatif yönlerini görmezden gelip asıl odaklanmaları gereken meselelere odaklanabilirler ve işlerini aksatmadan devam ettirirler. Koç insanları özgürlüklerine düşkündür, onları bir kafesin içerisinde tutamazsınız. Bu yapıları sayesinde baskıdan ve tehditlerden daha kolay kurtulabildiklerini söyleyebiliriz. Koçlar çok fazla meraklı oldukları için yeni keşiflere açık bir yapıdadırlar. Hiç kimsenin denemediği bir yoldan giderek son derece faydalı sonuçlara ulaşabilirler, bu da onların kişisel hayatlarında ve iş yaşamlarında verimli adımlar atmalarını kolaylaştırır.

Koç burçlarının olumsuz yanları arasında da fazla meraklı olmaları vardır. Zira bu merak zaman zaman onları kötü ortamlara sokabilir ve istenmeyen şeyler yaşanabilir. Diğer taraftan kararlı yapıları bazı koşullarda “inatçı keçi” olarak algılanmalarına sebep olabilir. Dediğim dedik bir tavır ile takılmayı sevdikleri için ortamdakiler onlardan hoşlanmayabilir. Koç insanları her ne kadar özgürlüklerine düşkün olsalar da inatçı yapıları yüzünden başkalarının özgürlüklerine müdahalede bulunabilirler. Heyecanlı ve hareketli yapıları yüzünden bazı durumlarda saldırganlaşabilirler. Kendilerini çok fazla düşündükleri için arkadaşları ve aileleri zaman zaman onlara sinir olabilir.

Koç Burcu Çocuğu Genel Özellikleri

Koç burcu çocukları rekabeti oldukça önemser ve severler, isteklerinin olabildiğince hızlı bir biçimde yerine getirilmesini isterler. Tüm bunlara karşın en büyük ihtiyaçları çevrelerinden sevgi görmektir. Koç çocukları, doğar doğmaz evin komutasını ele geçirirler. Öyle inatçı ve iradelilerdir ki sevmedikleri mamayı onlara bebek olmalarına rağmen yediremezsiniz. Oldukça büyük bir enerjiye sahip oldukları için yerlerinde duramazlar ve hareketlerini izlemekten başınız dönebilir. Bebekliklerinde sık sık ateşlenseler de güçlü ve sağlam bir bedene sahip olduklarını söyleyebiliriz. Çocukluklarında da Koçlar ben merkezci ve bencildirler, girdikleri her yerde en ön planda olmak isterler ve bütün ilgiyi üstlerinde toplamaya çalışırlar.

Koç Burcu Kadını Genel Özellikleri

Koç kadınları son derece dik kafalı, ihtiyatsız ve coşkulu bir kişiliğe sahiptir. Hayat onlar için hiç de göründüğü kadar kolay olmaz. İdealist ve tutkulu bir yapıya sahip oldukları için onların çocuğu olmak bir ayrıcalıktır. Eğer anneniz bir Koç kadınıysa her ağladığınızda size doğru koşacak ve sizi kucağına alacak birisine sahipsiniz demektir.

Diğer taraftan Koç kadınları son derece akıllı, cazibeli, tutkulu, hayat dolu, neşeli ve sıcakkanlıdır. Çevrelerinde sürekli birçok erkek bulunur ve birilerinin onları beğenmesi onlar için son derece önemlidir. Çevrede ne kadar kişi onları beğeniyorsa o kadar çok mutlu olurlar. Koç kadınları çok hareket ederler, yoğun bir sosyal hayata sahip olurlar. Organizasyon yapmayı sever, kendilerini ve sevdiklerini yeni planlar içine dahil ederler.

Koç Burcu Kadını Nasıl Erkeklerden Hoşlanır?

Himayeci ve korumacı olduklarını belirttiğimiz Koç kadınları bu içgüdülerini ortaya çıkaracak bir erkek ararlar. Diğer taraftan bazı zamanlarda kendilerine kafa tutacak bir sevgilinin hasretini de çekerler. İlişkide oldukça kıskanç bir yapıda oldukları için çapkın erkeğe çok fazla tahammül etmeyebilirler. Eğer bir Koç kadını ile beraber olmak istiyorsanız kısa sürede güvenini kazanmanız gerekir.

Koç Burcu Kadını İçin Hediye Seçimi

Zodyak’ın ilk burcu olduğu için Koç kadınlarının abartılı zevkleri olabilir. Sabırsız kişilikleri de düşünüldüğü zaman sonradan kullanılacak hediyelerden hoşlanmayacaklarını söyleyebiliriz. Bu yüzden giyim eşyaları iyi bir seçim olabilir. Diğer taraftan sıradan hediyeler yerine ilginç şeyler ile karşılarına çıkabilirsiniz. Kırmızı, sarı gibi canlı renkleri tercih edebilirsiniz. Kolye, küpe seti, atkı, eldiven gibi hediyeler de doğru seçim olacaktır.

Koç Burcu Erkeği Genel Özellikleri

Koç erkekleri de son derece coşkulu ve enerjik bir yapıya sahiptir. Konuşkan ve sevimli olabildikleri gibi zaman zaman hiddetli ve inatçı bir yapıya da bürünebilirler. Kendi fikir ve düşüncelerinin doğru olduğu konusunda büyük bir inat sergiledikleri durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Haksız olduklarını ispatlasanız bile onlar sizle aynı fikirde olmayacaktır. Zaman zaman sabırsız ve öfkeli olabilirler ama genel tavırlarına baktığımız zaman cana yakın olduklarını söyleyebiliriz. Koç erkeklerinin bedeni her türlü spora elverişlidir ve enerjilerini spora harcamayı severler. Koç erkeklerinin en istenmeyen yanlarından biri de çapkınlık gibi bir huyları olmasıdır. Ciddi ilişkileri olsa bile bir gözleri dışarıda olabilir.

Koç Burcu Erkeği Nasıl Kadınlardan Hoşlanır?

Koç erkekleri kendilerini çok üstün görür, bu yüzden ilişki yaşadıkları kadınların da bu şekilde olmalarını isterler. Eşlerinin herkes tarafından takdir gören, albenisi olan ve diğer insanlar tarafından beğenilen birisi olmasını isterler. Kendileri çapkın olabilir ama eşlerini çok kıskandıkları için başkalarıyla vakit geçirmesini istemezler. Balık, yay, kova burcu kadınları ile Koç erkeklerinin çok iyi anlaştığını söyleyebiliriz.

Koç Burcu Erkeği İçin Hediye Seçimi

Koç erkekleri arabalarına düşkün olurlar bu yüzde otomobil aksesuarları her zaman işe yarar. Diğer taraftan şık bir tasarımı olan çakı, çakmak, gömlek, t-shirt gibi şeyler de onları sevindirebilir. Eğer bilgisayarla haşır neşir bir erkek arkadaşınız varsa güzel bir oyun da hoşuna gidecektir.

Koç Burcunun Yükselen Özellikleri

Yükseleni Koç olanlar yöneticilik özellikleri bakımından ön plana çıkarlar. Tam anlamıyla lider yapıya sahip oldukları için etraflarını yönlendirmeyi severler ve neyi isteyip neyi istemediklerini bilirler, hareketlerini de ona göre dizayn ederler. Macera konusunda çekincesi olmayan cesur kişilerdir ama anlık öfkelenmeler ile karşılarındaki kişiyi üzebilirler. Bakış açılarında sıklıkla değişim olabilir, bu bazı durumlarda nadiren de olsa onları kararsızlığa iter ama bir şeye inanıyorlarsa o konuda kendilerinden emin bir şekilde ilerlerler.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!