Marmelatların En Güzeli: Ayva Marmelatı Tarifi

Ayva, herkesin ilk bakışta elmaya benzettiği ama ısırdığında hayal kırıklığına uğradığı bir meyve. Ekşimsi tadı ve ağzınızı buruşturan dokusu ise cabası. Yine de vazgeçilmez bir meyve olan ayva, oldukça da uzun bir geçmişe sahip. Akdeniz ülkeleri 4.000 yıldan uzun bir süredir ayva yetiştiriyor ve birçok farklı alanda kullanıyor. Parfüm ve baldan tutun da çiçek tacına kadar akla gelebilecek her türlü şey. Zaten nenelerimizin de gözde malzemelerinden bir tanesi. Küçükken yediğimiz ayvaları unutmadık tabii ki. İşte sizi çocukluğunuza döndürecek bir ayva marmelatı tarifi!

Print Recipe
Marmelatların En Güzeli: Ayva Marmelatı Tarifi
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 75 dakika
Passive Time 250 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Hazırlık süresi 20 dakika
Pişirme süresi 75 dakika
Passive Time 250 kalori / porsiyon
Kişi sayısı
Malzemeler
Yapılışı
 1. Nemli bir bez yardımıyla ayvaların dışlarını silin ve kabuklarının üstündeki tüycüklerden kurtulun. Ayvaları dörtlü parçalar halinde kesin ve içlerini temizleyin. Çıkan çekirdekleri ve tohumları bir bezin içine dizerek bağlayın ve bir beze haline getirin.
 2. Ayvaları doğrayın ve tencereye koyun. Üzerine suyu ekleyin.
 3. Limonları incecik doğrayın ve tencereye ekleyin. Reçel yaparken doğradığınız incelik en iyisi.
 4. Ayvalar iyice yumuşayana kadar yaklaşık 40-60 dakika boyunca pişirin. Aşırı kaynatmamaya dikkat edin.
 5. Şekerleri eklemeden önce düşük ısıya aldığınız fırında ya da bir mikrodalgada 1-2 dakika boyunca ısıtın. Ardından ısıtılmış şekeri tencereye ekleyin.
 6. Ayvalar güzel bir pembe renk alana kadar kaynatmaya devam edin. Buzdolabında soğutulmuş bir tabakta marmelatı test etin. Eğer çabucak kabuk bağlıyorsa ve topaklı bir şekilde tabaktan kayıyorsa marmelatınız hazır demektir.
 7. Ayva marmelatını sterilize edilmiş kavanozlara (kaynar suda bekletilmiş) dökün ve kapaklarını kapatın. Kapakları steril tutmak ve kavanozları mühürlemek için bir bez yardımıyla (ellerinizi yakmamak için) kavanozları ters çevirin ve 2 dakika boyunca o şekilde bırakın.
 8. Kavanozlar soğuduğunda üzerlerini silip etiket yapıştırabilirsiniz. Serin bir yerde saklayın, en az 12 ay dayanacaktır.
Recipe Notes
 • Çekirdekleri yerleştirdiğiniz bezeyi böceklerin evinize girdiği noktalara yerleştirin. Böylece hem böcekleri evinizden uzak tutmuş olacak hem de kimyasal ilaçlar kullanmak zorunda kalmayacaksınız.
 • Tarif için büyük bir tencereye ihtiyacınız olacak. Malzemelerin toplam hacminden birkaç kat daha büyük olmalı. Marmelatınızın tencerenin dışına taşıp ortalığı batırmasını istemezsiniz değil mi?
 • Marmelatı hazırlarken malzemeleri uzun süre kısık ateşte kaynatırsanız daha yoğun, koyu renkli ve tatlı bir marmelat elde edersiniz.
 • Karışıma şekeri ekleyip şeker tamamen çözüldükten sonra ateşi en yüksek ayara alın ve sürekli karıştırarak pişirin. Bir süre sonra güzel bir kıvama sahip, parlak ve şeffaf bir marmelatınız olacaktır.
 • Ne kadar şekerli yaparsanız o kadar uzun süre saklayabilirsiniz. Tabii ki kavanozları da iyice mühürlemeyi unutmayın!

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!