Dillere Destan Sokak Tatlısı: Bademli Şam Tatlısı Tarifi

Baklava, şekerpare, künefe.. Ne de güzel tatlılardır hepsi. Yumuşacık hamurdan yapılmış, üzerlerinden dünyalar tatlısı bir şerbet akan ne büyük nimetlerdir. Kimler şerbetli tatlı sever desek pek çok kişi parmak kaldırır. Sevmem diyeni de sever aslında. Bir de Şam tatlısı vardır hani, sokaklarda arabaların içinde satılan, incecik dilimli ama bol tatlı, içinde kıtır kıtır irmikleri, üzerinde de minnoş bademleri olan. Evet evet o. Artık siz de evinizde yapabilirsiniz onu. Hadi koşun mutfağa, o kadar kolay ki! Hatta fırından çıkardığınız gibi sıcak sıcak yiyin.

Print Recipe
Dillere Destan Sokak Tatlısı: Bademli Şam Tatlısı Tarifi
Hazırlık süresi 30 dakika
Pişirme süresi 25 dakika
Passive Time 400 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
Malzemeler
Şerbeti için
Üzeri için
Hazırlık süresi 30 dakika
Pişirme süresi 25 dakika
Passive Time 400 kalori / 100 gram
Kişi sayısı
Malzemeler
Şerbeti için
Üzeri için
Yapılışı
Şerbet
 1. Geniş bir tencerenin içine şekeri ve suyu ekleyin. Karıştırın ve kaynaması için orta ateşin üzerine koyun. Kaynadıktan sonra içine limon suyunu ekleyip 10 dakika daha kaynatın. Şerbeti soğuması için kenara alın.
Hamur
 1. Geniş bir kabın içine yumurtaları kırın ve şekeri ekleyerek mikserin düşük devrinde çırpmaya başlayın. Şeker tamamen eriyince içerisine yoğurdu ekleyin ve tekrar çırpın. Sıvı yağı da ekleyip karıştırın.
 2. Elde edilen karışıma karbonat ekleyin ve üzerine limon suyu sıkıp karıştırın. Son olarak irmiği de ilave ederek karıştırma işlemini bitirin.
 3. Isıya dayanıklı cam bir kabı veya fırın tepsisini yağlayın. Elde edilen harcı kabın içine dökün ve 20 dakika dinlendirin. Bıçakla istenilen büyüklükte dilimler kesin.
 4. Tuzsuz bademlerin kabuklarını soymak için bir kaseye koyun ve üzerine sıcak su ekleyin. Biraz bekledikten sonra kabuklarını soymaya başlayın.
 5. Kabuğu soyulan bademleri, fırın tepsisindeki hamur dilimlerinin orta kısmına yerleştirin.
 6. Önceden 180 derecede ısıtılmış fırının orta kısmına tepsiyi yerleştirin. Hamurun üzeri kızarana kadar pişirin.
 7. Üst kısmı tamamen kızarmış tatlıyı fırından alın. Tatlı soğumadan üzerine şerbeti dökün. Şerbetini iyice çektikten sonra servise hazır hale getirin.
Recipe Notes
 • Harcın içine eklenen karbonat yerine kabartma tozu da kullanabilirsiniz. Kabartma tozunu bir paket kullanmaya özen gösterin.
 • Yumurta ve şekeri çırparken şekerin tamamen eridiğinden emin olun. Bu işlemi yaparken yumurtanın sarısını ve beyazını da ayırarak yapabilirsiniz. Önce yumurtanın akıyla şekeri çırpıp üzerine sarılarını da ekleyerek çırpabilirsiniz.
 • Karışımın içinde yoğurt pütürleri kalmamasına özen gösterin. Eğer kalırsa tatlının tadında değişiklikler olabilir.
 • Tatlı fırından çıkar çıkmaz ılık şerbeti üzerine dökün. Tatlınızın güzel olması için bu en hassas noktadır.

SİZ DE YORUM YAPIN!

Henüz yorum yapılmamış!